Kultura | rozrywka | edukacja

GEN świętuje swoje pierwsze urodziny

[AKTUALIZACJA: 18.10, godz. 11.14]

W związku ze śmiercią Małgorzaty Adamskiej-Chmiel, zastępcy burmistrza miasta, która była inicjatorką powstania Generatora Nauki, a także z uroczystościami pogrzebowymi, które odbędą się 19 października, odwołujemy 1 urodziny GEN-u, zaplanowane właśnie na 19 października.  

Czas biegnie nieubłaganie. 19 października br. minie rok od dnia, w którym Generator Nauki GEN rozpoczął misję popularyzacji nauki wśród mieszkańców Jasła i regionu. Pierwsze urodziny to wyjątkowy jubileusz, do którego świętowania GEN zaprasza wszystkich miłośników nauki i dobrej zabawy. Nie zabraknie kreatywnych warsztatów plastycznych, ciekawych prelekcji, fotobudki, a nawet przejażdżek rowerem po linie.

Niespełna rok temu, w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, odbyło się uroczyste otwarcie Generatora Nauki GEN. To nowoczesne centrum nauki stworzone zostało przede wszystkim z myślą o popularyzacji nauk ścisłych, w tym matematyki, chemii, fizyki i biologii. GEN jest także miejscem, w którym mieszkańcy Jasła i okolic, bez względu na wiek, mogą aktywnie spędzać czas, bawiąc się, czy też rozwijając swoje pasje i zainteresowania. Nic więc dziwnego, że w perspektywie ostatnich dwunastu miesięcy Generator zdołał zdobyć uznanie swoich gości, z których większość odwiedza potem GEN z godną pozazdroszczenia regularnością.

Czujcie się zaproszeni!

Wizyty miłośników nauki są tym, co nadaje GEN-owi sens istnienia. Dlatego też cały zespół Generatora nie wyobraża sobie świętowania pierwszych jego urodzin bez ich udziału.

Aby wziąć udział w urodzinach GEN-u, które odbędą się 19 października (czwartek) 2023 r., nie jest potrzebne żadne specjalne zaproszenie. Z przygotowanych przez organizatora atrakcji, będzie mógł skorzystać każdy, kto tego dnia postanowi odwiedzić Generator. O tym, że warto będzie to zrobić, nie podlega najmniejszej dyskusji. Wszystko za sprawą solidnej dawki rozrywki, także intelektualnej.

Zapomnijcie o nudzie

Na dziedzińcu GEN-u stanie namiot, a pod nim bolid „Piła” skonstruowany przez studentów Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Pojazd pozwolił zespołowi SKN „ROTOR” ustanowić rekord Polski w długości przejechanego dystansu na jednym litrze paliwa (1048 km). Studenci opowiedzą między innymi o tym, co kryje się pod terminem „ekomobilność”.

Coś dla siebie znajdą także najmłodsi goście GEN-u. W Strefie Kreatywności odbędą się bowiem warsztaty plastyczne. W Mediatece tradycyjnie będzie można zagrać w gry planszowe i fabularne. Na fanów zabawnych fotografii czekać będzie z kolei fotobudka. Osoby które postanowią w czwartek odwiedzić GEN, będą mogły odkryć jego tajemnice biorąc udział w queście – formie gry terenowej polegającej na rozwiązywaniu zagadek.

Organizatorzy pomyśleli także o miłośnikach adrenaliny, zapraszając ich na przejażdżkę rowerem po linie na wysokości blisko sześciu metrów nad ziemią. Atrakcja ta czynna będzie w godzinach od 9:00 do 11:00 oraz od 14:00 do 16:00, chyba że korzystanie z niej uniemożliwią niekorzystne warunki atmosferyczne (opady deszczu lub silny wiatr).

Partnerami wydarzenia są: Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Studenckie Koło Naukowe „ROTOR”, Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

(Generator Nauki GEN w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *