Informacje

OSP Niepla dołącza do elitarnego grona jednostek będących w strukturach KSRG

| Nz. prezes OSP Niepla Rafał Dziedzic odbiera potwierdzenie o włączeniu jednostki do struktur KSRG; FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, ale też nowe wyzwania i obowiązki – powiedział prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepli Rafał Dziedzic podczas uroczystego apelu z okazji włączenia jednostki do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W podniosłym wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu jasielskiego i gminy Jasło, kadra kierownicza Państwowej Straży Pożarnej, działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, delegacje zaprzyjaźnionych jednostek OSP, miejscowa społeczność oraz zaproszeni goście.
| FOTOGALERIA

Decyzję Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Andrzeja Bartkowiaka o włączeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepli do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego przekazano podczas uroczystego apelu, który odbył się w czwartkowe popołudnie na placu przed siedzibą jednostki. Potwierdzenie o przynależności do elitarnej struktury z rąk zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Andrzeja Marczeni odebrali Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle bryg. Piotr Śmietana, wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś oraz prezes OSP Niepla Rafał Dziedzic.

„Po rozpatrzeniu wniosku Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepli do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego włączam z dniem 12 września 2023 r. Ochotniczą Straż Pożarną w Niepli, gmina Jasło, do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, do dnia 31 grudnia 2028 r.”

Dzisiejsza uroczystość jest szczególnym wydarzeniem dla naszej jednostki. Jednostki, która działa na rzecz lokalnej społeczności oraz mieszkańców gminy Jasło, o czym podkreślił prezes OSP Niepla Rafał Dziedzic.

Miejscowa jednostka powstała w 1908 roku, a więc liczy przeszło sto lat. Intensywny rozwój straż zawdzięcza głównie zaangażowaniu i poświęceniu druhów OSP w Niepli. Obecnie jednostka dysponuje dwoma pojazdami – średnim marki Star oraz lekkim marki Ford Transit. Do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych uprawnione są 34 osoby. Dodatkowo została utworzona młodzieżowa drużyna pożarnicza, która liczy 18 członków.

Nasi strażacy działają nie tylko w obrębie własnej wsi, ratują życie i mienie wszędzie, gdzie zajdzie taka potrzeba. Sprawne funkcjonowanie naszej jednostki wynika przede wszystkim z dobrej pracy poszczególnych zarządów, w których działali i działają ludzie całym sercem oddani służbie społeczeństwu. – podał Rafał Dziedzic.

Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska pogratulowała działaczom OSP w Niepli włączenia do elitarnego grona jednostek tworzących struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego: – Nie jest łatwo dostać się do tego elitarnego grona Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Trzeba spełnić nie tylko wymagania sprawnościowe, ale również sprzętowe. Panie i panowie strażacy z Niepli, tegoście dokonali. Dokonaliście tego dzięki dobrej współpracy wszystkich środowisk, które tutaj są. Dzięki temu, że pan wójt patrzy dobrym okiem i wspiera działalność tej straży, ale również ci wszyscy, którzy mają takie możliwości. Ja też się cieszę, że mogłam lekko wspomóc państwa z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Andrzej Marczenia przekazał serdeczne życzenia oraz wyrazy podziękowania za trud włożony w rozwój jednostki.

Te marzenia, które tliły się w Waszych sercach, dzisiaj się spełniają. Przystąpiliście do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Można powiedzieć do sił ochotniczych straży pożarnych, które są w jakimś elemencie elitą pożarnictwa. Nie wszystkie jednostki jeszcze do tego momentu są przygotowane, ale Wam to się udało. Włożyliście na pewno wiele pracy, wiele wysiłku, co tutaj dzisiaj widać. Stoją tutaj druhowie, którzy budowali tą jednostkę przez tych wiele lat. Widzę tutaj tych w ubraniach bojowych, którzy na co dzień służą w podziale bojowym i wyjeżdżają do zdarzeń. A przede wszystkim jest młodzieżowa drużyna pożarnicza. Myślę, że te wszyskie elementy składają się na to, że ta jednostka dalej będzie się rozwijać, że będzie służyć społeczeństwu. Przede wszystkim po to ochotnicze straże pożarne zostały powołane wiele lat temu, bo najstarsze jednostki na terenie województwa podkarpackiego mają blisko 160 lat. – powiedział.

W imieniu władz centralnych i wojewódzkich Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej gratulacje złożył Stanisław Święch. Przypomniał, że w powiecie jasielskim funkcjonuje 98 jednostek OSP. – Jeśli chodzi o przynależność do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to jesteśmy troszeczkę niżej od innych jednostek w województwie podkarpackim. Bardzo serdecznie dziękuję Podkarpackiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Rzeszowie nadbryg. Andrzejowi Babcowi za to, że zauważył ten problem w powiecie jasielskim i w ostatnim czasie cztery jednostki zostały włączone do KSRG. Wszystkim im gratuluję. – przypomniał. I dodał: – Dziękuję Wam za tą codzienną służbę i gotowość niesienia pomocy potrzebującym. Tak się składa, że formacje obrony cywilnej przestały istnieć i to na Was ciąży teraz obowiązek niesienia pomocy w razie kataklizmów związanych nie tylko z pogodą. Oby nigdy nie doszło do takiej sytuacji jak na wschodzie naszej granicy, ale to właśnie Wy w pierwszym momencie będziecie dysponowani do różnych działań związanych z ochroną ludności na wypadek zagrożeń wojennych. Życzę Wam, aby to wyposażenie, które spływa do Was szerokim strumieniem, służyło Wam do ćwiczeń i niesienia pomocy osobom poszkodowanym.

To dla społeczności i samorządu gminy Jasło naprawdę historyczne wydarzenie, podkreślił z kolei wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś. Niepla, jako czwarta po Warzycach, Osobnicy i Trzcinicy dołącza do grona Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na administrowanym przez niego terenie.

To jest elitarne grono. Pozwoliłem sobie sięgnąć trochę do dokumentów. W Polsce jest trochę ponad 5 tysięcy takich jednostek. Jednostki, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, mają bardzo ściśle określone zadania. Jednym z tych zadań i to głównym jest stanie na straży bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Stąd ta elitarność. To jest jedna strona medalu. Natomiast drugą stroną medalu jest to, że to wyróżnienie jest również zobowiązaniem i to bardzo poważnym zobowiązaniem. To nie jest tylko włączenie na kilka miesięcy. To jest czasowe włączenie, ale które ma skutkować tym, że jednostka będzie się rozwijać. Ma być jednostką dobrze zorganizowaną, mobilną, dobrze wyposażoną. Ja wiem, że powiedzie – to jest Twoja sprawa. Tak, to jest sprawa gminy. I to jest też nasze zobowiązanie do tego, aby każda jednostka będąca w KSRG była jednostką dobrze wyposażoną w sprzęt, który tak naprawdę się Wam należy. To jest początek drogi. Życzę Wam na początku tej drogi, żebyście zawsze myśleli, że służba jest najważniejszą rzeczą. – powiedział gospodarz gminy Jasło.

Prezes OSP w Niepli Rafał Dziedzic zaznaczył, że włączenie do struktur KSRG to ogromne wyróżnienie i zaszczyt, ale też nowe wyzwania i obowiązki. – Przyjmujemy na siebie ten zaszczytny, ale trudny obowiązek działania w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Pragniemy zapewnić o naszej pełnej gotowości niesienia pomocy na wypadek pożarów, klęsk żywiołowych i innych miejscowych zagrożeń nie tylko na terenie naszej miejscowości, gminy, ale również powiatu i województwa. Dołożymy wszelkich starań, aby sprostać stawianym nam zadaniom. – powiedział.

Podczas apelu Rafał Rutyna – wiceprezes OSP w Niepli, obecnie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie, a wcześniej dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle otrzymał odznaczenie honorowe „Za zasługi dla pożarnictwa powiatu jasielskiego”, nadane mu przez Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Jaśle w dowód wdzięczności na rzecz rozwoju systemu pożarnictwa na terenie powiatu jasielskiego. W ceremonii dekoracji uczestniczyli: prezes ZOP ZOSP RP Stanisław Święch, Komendant Powiatowy PSP w Jaśle bryg. Piotr Śmietana oraz starosta jasielski Adam Pawluś.

 FOTOGALERIA: 

Włączenie OSP Niepla do KSRG

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *