Na drogach

Pijany 31-latek ukradł paliwo, chwilę później wjechał do rowu

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Prawidłowa postawa świadków przyczyniła się do zatrzymania nietrzeźwego kierującego. 31-letni mieszkaniec Krakowa stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo i zjechał do rowu. Dodatkowo mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania, a chwilę wcześniej, ukradł paliwo na jednej ze stacji benzynowych.

W minioną niedzielę, po godz. 18, dyżurny jasielskiej komendy otrzymał zgłoszenie o ujętym przez świadków kierowcy land rovera, który wjechał do rowu będąc pod wpływem alkoholu. Na miejsce natychmiast udali się funkcjonariusze z posterunku w Kołaczycach.

Z ustaleń policjantów wynika, że 31-letni mieszkaniec Krakowa, jadąc drogą krajową nr 73 w Krajowicach, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo i wjechał do rowu. Całe zajście widzieli świadkowie, którzy jechali za mężczyzną. Natychmiast zatrzymali się, aby udzielić mu pomocy. Kiedy podbiegli do auta, mężczyzna, siedzący za kierownicą land rovera wysiadł i próbował uciec.

Obok miejsca zdarzenia przejeżdżała załoga karetki pogotowia. Ratownicy widząc pojazd w rowie również się zatrzymali, aby sprawdzić czy konieczne jest udzielenie pomocy medycznej. Kiedy zorientowali się co się dzieję, wspólnie ze świadkami zatrzymali uciekającego mężczyznę.

Na miejscu pojawił się również pracownik stacji paliw, który poinformował policjantów, że kierujący land roverem, chwilę wcześniej zatankował paliwo na kwotę blisko 300 złotych i odjechał, nie płacąc za nie.

Badanie alkomatem wskazało u mieszkańca Krakowa ponad 2,2 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Mężczyzna został zatrzymany, a następnie trafił do policyjnego aresztu. Land Rover, którym kierował został zabezpieczony na policyjnym parkingu.

31-latek został przesłuchany i przyznał się do zarzucanych mu czynów. Teraz za swoje zachowanie będzie odpowiadał przed sądem.

Policja przypomina o zaostrzeniu kar dla nietrzeźwych kierujących od 1 października br.:

Art. 178a kk:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(KPP w Jaśle)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button