Informacje

Wybory 2023. KO obiecuje wszystkim kobietom bezpieczeństwo i stabilizację

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Spokój, bezpieczeństwo, stabilizację i perspektywę na przyszłość mogą zagwarantować wszystkim kobietom po wyborach parlamentarnych tylko politycy Koalicji Obywatelskiej, o czym starano się przekonywać podczas dzisiejszego spotkania z mieszkańcami na jasielskim Rynku. Startująca z pierwszego miejsca na liście posłanka Joanna Frydrych wraz z innymi kandydatkami, przedstawiła również program dla kobiet na pierwsze sto dni rządu reprezentowanej przez nią formacji politycznej.

Na finiszu kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi kandydaci Koalicji Obywatelskiej zabiegali o głosy wśród mieszkańców miasta Jasła i powiatu jasielskiego. W samo południe na płycie Rynku odbyło się spotkanie, które było poświęcone akcji „Kobiety na wybory”. Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz „jedynka” w naszym okręgu wyborczym Joanna Frydrych zachęcała podczas krótkiego briefingu prasowego wszystkie kobiety Podkarpacia, aby wzięły udział w niedzielnym (15 października) głosowaniu i dokonały właściwego wyboru.

Razem z innymi kandydatkami przekonywała, że jej ugrupowanie polityczne jest jedynym gwarantem spokoju, bezpieczeństwa, stabilizacji i perspektywy na przyszłość dla kobiet.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W przeciwieństwie do obecnie rządzących. – Jak PiS przyszedł do władzy to w pierwszej kolejności Zbigniew Ziobro zapowiedział wypowiedzenie Konwencji Stambulskiej, czyli konwencji, która mówiła o przemocy wobec kobiet. My spotykamy się na bieżąco z różnymi sytuacjami, w których niestety ta przemoc wobec kobiet jest stosowana. Do naszych biur poselskich przychodzą osoby, które szukają po prostu pomocy i rozwiązań. I to my wprowadzimy prawo, które będzie chronić kobiety przed jakąkolwiek przemocą. – objaśniała Joanna Frydrych.

My dzisiaj będziemy zachęcać mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego do oddania głosów na kobiety. I to kobiety powinny głosować na kobiety. Kobiety mają szansę w tym roku wygrać te wybory. Kobiet w Polsce jest 52%, na Podkarpaciu również jest nas więcej. Dlatego, drogie panie, drogie koleżanki, drogie dziewczyny, drogie seniorki – wybierajcie kobiety, bo tylko kobiety są w stanie zagwarantować Wam bezpieczeństwo i stabilizację. – kontynuowała.

Odczarować mit o tym, że kobiety nie interesują się polityką i polityka ich w zasadzie nie dotyczy próbowała kandydatka Koalicji Obywatelskiej Marzena Dziurawiec.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Spotykam się od dwóch miesięcy na ulicach z kobietami, zwłaszcza z młodymi kobietami. Kobiety są zabiegane, nie mają czasu, mówią: nie mogę rozmawiać, bo dom, bo dzieci, bo opieka, nie mam autobusu. Jak wiecie państwo, doprowadzono do tego, że jesteśmy – jako Bieszczady – kompletnie wykluczeni komunikacyjnie. Kobiety mają na głowie cały dom, mają po prostu za dużo. I te kobiety mówią tak – nie interesuję się polityką, polityka mnie w zasadzie nie dotyczy. Otóż, nieprawda, drogie panie. Polityka interesuje się nami, nami kobietami. To Państwo od kilku lat stało się dla kobiet opresyjne. My, na Podkarpaciu, nie mamy nawet gdzie rodzić. Młode dziewczyny muszą wyjeżdżać (…) najlepiej do Rzeszowa, bo tylko Pro-Familia się opłaca. Tak, my się nie opłacamy tej władzy. Także weźmy los swój w swoje ręce, chodźmy głosować. Zachęcam do tego, żeby zabrać dzieci, zabrać siostry, zabrać mamy, zabrać córki i pójść 15-stego zagłosować na kobiety, bo naprawdę możemy dużo. – powiedziała.

O głos 15 października na Koalicję Obywatelską poprosiła również inna z kandydatek w wyborach parlamentarnych Ewelina Feruś: – Chcemy, aby było lepiej w Polsce i na naszym Podkarpaciu. Dlatego nie bójmy się, drogie panie, głosujmy 15 października.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Joanna Frydrych przedstawiła najważniejsze postulaty Koalicji Obywatelskiej wobec kobiet na pierwsze sto dni po objęciu rządu.

To są nasze konkrety. Przede wszystkim zapewnimy prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie, pełny dostęp do darmowych badań prenatalnych. W ramach programu „Aktywna mama” pomożemy naszym młodym mamom wrócić na rynek pracy. Dostaną 1,5 tys. złotych miesięcznie na zapewnienie opieki swojemu kochanemu dziecku. Dzisiaj bardzo duża grupa kobiet i par boryka się z problemem niepłodności. To my wprowadzimy program in-vitro finansowany ze środków budżetu państwa. Bezpłatny program in-vitro już był wdrożony za czasów Platformy Obywatelskiej, z którego urodziło się ponad 22 tys. dzieci. Najniższy wskaźnik urodzeń był w 2022 roku, a 2023 rok będzie rokiem o równie niskim wskaźniku urodzeń. Dlatego drogie panie, apelujemy jeszcze raz – chodźcie na wybory i wybierzcie kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiej, lista numer 6. – powiedziała.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Posłanka skomentowała również, gdzie jej ugrupowanie polityczne zamierza poszukać środków na sfinansowanie zapowiadanego przez nią programu.

Wystarczy nie kraść jak powiedział klasyk. 500+ zostało wdrożone między innymi dlatego, że Platforma prowadziła oszczędną gospodarkę finansową. Każde pieniądze publiczne były wydawane w sposób transparentny i celowy, a dzisiaj mamy do czynienia na każdym kroku z manipulacją, kłamstwem i ze złodziejstwem. Takie są fakty. Powstało mnóstwo funduszy, gdzie są wyprowadzane pieniądze bez żadnego trybu i my z tym skończymy! Pieniądze będą wydawane w sposób celowy, transparentny, bo pieniądze publiczne powinny być przeznaczane na cele publiczne i najważniejsze rzeczy – na wsparcie rodziny, matek, czyli przede wszystkim na to o czym dzisiaj mówimy. Również na wsparcie programu in-vitro. – wyjaśniła.

Joanna Frydrych dodała na zakończenie, że jest świadoma jak trudno będzie wypełnić tę obietnicę wyborczą zwłaszcza, gdy Koalicja Obywatelska będzie potrzebowała do objęcia władzy partnerów z pozostałych demokratycznych ugrupowań politycznych. Jednak – co zaznaczyła w swojej wypowiedzi – te pomysły są w większości tożsame z programami innych partii.

Każda partia demokratyczna ma swój program, a koalicje tworzą się po wyborach tam, gdzie będzie to możliwe. Z tego, co wiem, bo czytam te programy, to takie podobne punkty również mają partie demokratyczne, które startują w tych wyborach. – podsumowała.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Po udzieleniu komentarza dla przedstawicieli lokalnych środków masowego przekazu, kandydatki KO rozdawały przechodniom własne materiały wyborcze.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *