Kultura | rozrywka | edukacja

Wymagające i oryginalne. Prezentacja batiku w JDK

Od poniedziałku, 2 października br. na przestrzeniach Jasielskiego Domu Kultury będzie można zobaczyć batiki wykonane przez uczestników tych zajęć. Ekspozycja związana jest z obchodami Światowego Dnia Batiku. Ta niezwykle popularna w Indonezji i innych krajach azjatyckich technika malarska dotarła także do Polski, a od pewnego czasu praktykowana jest w formie zajęć i warsztatów w JDK.

Spotykają się tu osoby w różnym wieku i o różnych profesjach, ale łączy ich wspólna pasja tworzenia w tej ciekawej, ale i trudnej technice – mówi Anna Brożyna, instruktor ds. plastyki w JDK.

Batik polega na nakładaniu na tkaninę (bawełnianą lub lnianą) gorącego wosku i jej kąpieli w barwniku. W wyniku tego, zabarwieniu ulegają jedynie miejsca, które nie zostały pokryte woskiem. Aby uzyskać konkretne wzory i efekty, proces woskowania i farbowania powtarza się wielokrotnie, kąpiąc materiał w coraz ciemniejszych barwnikach. – Sztuka batiku jest żmudna, wymaga dużo cierpliwości, ale jest niezwykle satysfakcjonująca. A efekt jest zawsze zaskakujący i trudny do przewidzenia – dodaje plastyczka.

Zajęcia z batiku wznowione zostają w październiku br., w nowym sezonie artystycznym. Ich uczestnicy będą tworzyć kolejne, oryginalne prace, które z pewnością będzie można zobaczyć na wystawie czy innej formie ekspozycji. Te, które powstały wcześniej, były prezentowane na sierpniowej ogólnopolskiej wystawie w Olsztynie „De Copernicus – trzy Pracownie i Goście”. – Zaproszenie do udziału było dla nas wielkim wyróżnieniem, ale i dużym wyzwaniem. Udało się. Poznałyśmy artystów z różnych stron Polski, nawiązałyśmy kontakty, które – mam nadzieję – zaowocują w przyszłości. Wystawa w Olsztynie bardzo nas zmobilizowała do dalszej pracy. Zaczęliśmy właśnie nowy projekt, który wymaga sporo czasu. A na razie zapraszam do obejrzenia kilkunastu batików, które zaprezentujemy w przestrzeni naszej placówki – mówi A. Brożyna.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *