Kultura | rozrywka | edukacja

XVII Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży

Jan Matejko oczami dzieci

Jeszcze do 24 listopada br. można nadsyłać prace do XVII Przeglądu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży. Bohaterem tegorocznej edycji jest Jan Matejko, polski malarz, twórca obrazów historycznych. Konkurs tradycyjnie adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z powiatu jasielskiego. Jego rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród odbędzie się 7 grudnia br. Wystawa pokonkursowa potrwa do końca tego roku.

Przegląd, który od samego początku cieszy się sporym zainteresowaniem wśród młodszych odbiorców, ma na celu rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, wspieranie rozwoju talentów i umiejętności plastycznych oraz prezentację i popularyzację plastycznej twórczości młodzieży.

Co roku konkursowi towarzyszy inny temat przewodni. Tegoroczny, poświęcony jest Janowi Matejce, ponieważ przypada 185. rocznica jego urodzin oraz 130. rocznica śmierci.

W swoich dziełach artysta ukazywał zarówno te wzniosłe, jak i tragiczne w skutkach losy Rzeczypospolitej. Oprócz monumentalnych obrazów historycznych, Matejko tworzył także portrety. Malował zarówno swoich bliskich, jak i osobistości ze współczesnych mu elit.

Jednym z ostatnich jego dzieł był cykl portretów „Poczet królów i książąt polskich”, które w świadomości Polaków na stałe zapisały się jako wizerunki dawnych władców.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *