Informacje

„Złote Gody”, czyli pięćdziesiąt lat razem w małżeństwie

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Kolejnym parom zamieszkałym na terenie miasta Jasła, które przeżyły razem w związku małżeńskim przez co najmniej pięćdziesiąt lat lub więcej, zostały wręczone medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, nadane im przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w dowód uznania trwałości i nierozerwalności małżeństwa. W imieniu władz państwowych ceremonii dekoracji dokonał burmistrz Ryszard Pabian, w obecności kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle Alicji Wójcik.
| FOTORELACJA

Uroczystość „Złotych Godów”, czyli jubileuszu pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego, zorganizowano w sali multimedialnej Jasielskiego Domu Kultury. Spotkanie, na które zaproszono dwadzieścia par zamieszkałych na terenie miasta Jasła, które w jednym związku małżeńskim przeżyły ze sobą nieprzerwanie przez co najmniej pięćdziesiąt lub więcej lat, prowadziła rzecznik prasowy Urzędu Miasta Agata Koba.

O oprawę artystyczną dzisiejszego święta zadbały młode artystki przygotowane przez instruktor muzyki Jasielskiego Domu Kultury Ewę Grzebień. Jako pierwsza zaprezentowała się Julia Brzeżańska, która zaśpiewała dwie piosenki z repertuaru Katarzyny Sobczyk – „Nucę sobie” oraz „Biedroneczki są w kropeczki”. Następnie Aleksandra Wietecha wykonała utwory „Wesoły dreszczyk” Kabaretu Starszych Panów i „Miłość w Portofino” Sławy Przybylskiej.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

W części oficjalnej głos zabrała kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Miasta Jasła Alicja Wójcik. – Jest takie uczucie, które zmienia człowieka i daje mu niesamowitą siłę. Pozwala stawić czoła problemom tego świata i z każdej sytuacji wyjść silniejszym. To miłość. Jej niewyobrażalna moc połączyła Państwa pół wieku temu i sprawiła, że dzisiaj możemy z Wami świętować ten niecodzienny jubileusz. – powiedziała na wstępie.

Urzędniczka podkreśliła, że uroczystość „Złotych Godów” jest okazją do podsumowań i refleksji.

Od dnia gdy pełni młodzieńczego zapału, ufności i miłości połączyli Państwo swój los minęło 50 lat. Zapewne nie bez obaw podejmowaliście decyzję o wspólnej drodze przez życie, a także wynikającej z tego faktu odpowiedzialności. Tworzenie szczęśliwego, długotrwałego związku jest zadaniem niełatwym. Dlatego każda rocznica jest powodem do radości i dumy. Każda z par świętujących dziś „Złote Gody” ma swoją wyjątkową i niepowtarzalną historię, którą wspólnie pisze od pół wieku. Dwadzieścia par, czterdzieści osobowości i charakterów, wiele planów, marzeń, moc niepewności i wahań. W sumie dwadzieścia historii miłosnych, które mogłyby stanowić scenariusz niejednego filmu o miłości. – powiedziała.

Dalej w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że „małżeństwo to nie tylko uczucie, radość, szczęście i bycie ze sobą”. – To również obowiązki, chwile ciszy, smutku i zwątpienia. Dzielenie życia z drugą osobą jest nie lada wyzwaniem, które wymaga sztuki kompromisu i wyrozumiałości. To także wielka praca nad sobą, bo nie może prawdziwie kochać ten kto żąda, bo miłość to dawanie. To cierpliwość, tolerancja, bez oczekiwania czegokolwiek w zamian, gdyż jak powiedział Johann Wolfgang Goethe „miłość zaczyna się wtedy kiedy szczęście drugiej osoby jest ważniejsze niż Twoje”. – mówiła.

Alicja Wójcik przekazała, że dzisiejsze wydarzenie ma charakter wagi państwowej bowiem świętujący okrągłą, pięćdziesiątą rocznicę ślubu, zostają w dniu dzisiejszym uhonorowani medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, nadane im przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w dowód uznania trwałości i nierozerwalności małżeństwa. – Tego odznaczenia nie otrzymuje się od tak. Jest to wyróżnienie, na które pracuje się 18 262 dni. A właśnie Państwo udowodnili, że jest to możliwe, że warto. Z okazji dzisiejszego jubileuszu składam Państwu najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości, w dobrym stanie. – dodała.

Dostojnym Jubilatom którzy przeżyli razem pół wieku, pogratulował burmistrz Jasła Ryszard Pabian. Włodarz naszego miasta przekazał zgromadzonym na sali parom serdeczne wyrazy uznania za wytrwałość w związku małżeńskim oraz podziękował za poszanowanie tradycyjnych wartości jakimi jest rodzina. Życzył również kolejnych wspólnie spędzonych przez małżonków lat w zdrowiu.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na tej sali jest dzisiaj znacząca liczba osób, które znam osobiście lub z nazwiska, bo to rodzice moich współpracowników więc tym bardziej mi przyjemnie. Te wiele wspólnie spędzonych lat to przede wszystkim wiele kompromisów, bo one są podstawą tego, że szczęśliwie dotrwaliście Państwo do tego pięknego jubileuszu. Ale nie byłoby pewnie tego pięknego jubileuszu, gdyby nie miłość. Dlatego chciałem Państwu serdecznie pogratulować. Przede wszystkim tego, że udało się Wam dotrwać w zdrowiu, bo one też było potrzebne do tego, aby do tego 50 roku wspólnego pożycia doszło. To lata lepsze, lata gorsze. Lata, które poświęciliście Państwo swoim najbliższym – dzieciom, wnukom. Za to też serdecznie dziękuję. Należymy do tego pokolenia kiedy rodzina, małżeństwo było bardzo ważne w naszym życiu. Na pewno takie postrzeganie małżeństwa też spowodowało, że szczęśliwie dotrwaliście Państwo do tego jubileuszu. Pozostaje mi życzyć na kolejne lata życia, aby to się nie zmieniło. Aby przed Wami było tych pięknych chwil jak najwięcej. Myślę, że tych razem. Dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności i radości, bo ona jest bardzo ważna. – powiedział Ryszard Pabian.

Medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie” zostało uhonorowanych dwadzieścia par: Barbara i Zbigniew Drankowie, Halina i Stanisław Dulianowie, Alicja i Jan Gorczycowie, Maria i Ryszard Gucwowie, Barbara i Andrzej Jaworscy, Emilia i Józef Kmiecikowie, Barbara i Stanisław Lechowscy, Irena i Krzysztof Łukaczyńscy, Zofia i Andrzej Maciejowscy, Teresa i Jan Pecowie, Anna i Kazimierz Posieczkowie, Maria i Mieczysław Stefańscy, Józefa i Marian Szerlągowie, Krystyna i Tadeusz Szmydowie, Helena i Ludwik Szotowie, Zofia i Tadeusz Trzeciakowie, Teresa i Józef Twardusiowie, Lesława i Zdzisław Winiarscy, Maria i Jan Witkowscy oraz Ewa i Jerzy Ząbikowie.

Dla świętujących „Złote Gody” władze miasta przygotowały również drobne upominki rzeczowe, kwiaty oraz poczęstunek. Burmistrz wzniósł za nich toast lampką szampana i życzył wszystkim „Sto lat”. Następnie odegrany został Marsz Mendelsona.

Pary dzieliły się swoimi przeżyciami i doświadczeniami życiowymi. Małżonkowie opowiadali w jakich okolicznościach poznali swoje drugie połówki.

Na chwilę osobistej refleksji pozwolił sobie również Ryszard Pabian: – Pewnie jak w wielu innych przypadkach tak i tutaj przypadkowo – imieniny mojej siostry Barbary, 4 grudnia. Byliśmy wtedy na studiach. Poszedłem do akademika. Zastałem tam pewną osobę, która przyszła na imieniny do swojej koleżanki, też Barbary. Dwie Basie mieszkały w jednym pokoju. Tam żeśmy się poznali i praktycznie od tamtego czasu jesteśmy razem. Niewiele trwało, zaledwie rok, kiedy zawarliśmy związek małżeński. Co prawda trwało to dwa lata, bo ślub cywilny był zawarty w Sylwestra, a Kościelny 1 stycznia. Tu się nie sprawdza powiedzenie, że pobieranie się w Nowy Rok jest nieszczęśliwe. Jestem szczęśliwy już od ponad czterdziestu lat. Trochę mi jeszcze do pięćdziesięciu brakuje, ale może Pan Bóg da, że się uda dożyć.

| Nz. państwo Barbara i Zbigniew Drankowie; FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Po zakończeniu części oficjalnej był czas na pamiątkowe zdjęcia.

Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie” jest przyznawany wyłącznie na wniosek zainteresowanej pary. O nadanie odznaczenia występuje do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej kierownik Urzędu Stanu Cywilnego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (dla mieszkańców Jasła jest to Urząd Stanu Cywilnego w Urzędzie Miasta). Należy tam dostarczyć skrócony odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego oraz kserokopie dowodów osobistych obojga Jubilatów. Szczegółowe informacje można uzyskać w bezpośrednio siedzibie Urzędzie Stanu Cywilnego przy ulicy Rynek 12, telefonicznie (13) 448 63 57 (kierownik), 448 63 51 (zastępca kierownika), 448 63 44 (pracownicy wydziału) lub elektronicznie usc@um.jaslo.pl.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *