Kultura | rozrywka | edukacja

Weigl – zwyciężyć tyfus. Premiera filmu

Jasielski Domu Kultury i Obiektyw Film Studio zapraszają na jasielską premierę filmu „Weigl – zwyciężyć tyfus” w reżyserii Marcina Głowackiego. Projekcja odbędzie się w piątek, 15 grudnia br. o godzinie 18.00 w sali widowiskowej JDK. Dla mieszkańców Jasła przewidziane zostały bezpłatne wejściówki. Ilość wejściówek ograniczona, zainteresowanych prosimy o odbiór osobisty w JDK.

Najnowsza produkcja Obiektyw Film Studio, to pełnometrażowy film fabularny, opowieść o wybitnym uczonym profesorze Rudolfie Weiglu, absolwencie jasielskiego gimnazjum, który jako pierwszy na świecie w latach 20. XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu. W rolę profesora Rudolfa Weigla wciela się Marcin Kwaśny, a młodego Rudolfa zagrał Aleksander Talkowski.

Profesor Weigl zatrudniał setki, a za okupacji tysiące osób karmiących wszy na własnym ciele, potrzebnych do produkcji szczepionki. Byli wśród nich członkowie AK i Żydzi, chroniący się przed deportacją do obozów koncentracyjnych czy śmiercią. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla nigdy jej nie otrzymał. Instytut Yad Vashem przyznał profesorowi medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Podobnie jak przed stu laty szczepionka Weigla ratowała życie milionom ludzi, tak i teraz podczas wojny w Ukrainie Instytut Weigla we Lwowie nadal produkuje szczepionkę dla żołnierzy ukraińskich walczących w okopach.

W tym roku przypada 140. rocznica urodzin profesora Rudolfa Weigla, a jego geniusz pozostaje nadal aktualny dla współczesnych.

Produkcja filmu trwała dwa lata, zdjęcia realizowane były w Jaśle, Krośnie, Twierdzy Przemyśl Muzeum Fort XII Werner, Muzeum Historycznym w Dukli, w pałacu Załuskich w Iwoniczu, w sanockim skansenie oraz w Szkole Medycznej w Jaśle.

Autorem scenariusza jest Małgorzata Sobieszczańska, zdjęcia zrealizował Mariusz Konopka, montaż Wojtek Słota. W obsadzie znaleźli się m.in.: Tomasz Stockinger, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Artur Dziurman, Lesław Żurek, Peter Lucas, Maciej Słota, Joanna Pocica-Bajer, Kamila Bestry-Kuźma oraz Dagny Mikoś i Mateusz Mikoś.

Film uzyskał dofinansowanie z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Produkcję wsparło Województwo Podkarpackie w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Sponsorem wspierającym jest Gaz-System. Produkcję wsparły też firmy lokalne oraz samorządy podkarpackie.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *