Kultura | rozrywka | edukacja

Kolędowy piątek

| FOT. © materiały prasowe JDK

Znane i mniej znane kolędy i utwory bożonarodzeniowe zabrzmiały po raz kolejny na scenie Jasielskiego Domu Kultury. Tym razem dzięki Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle oraz Prywatnej Szkole Muzycznej I stopnia w Jaśle. Koncert odbył się 26 stycznia br. w Jasielskim Domu Kultury, który był również współorganizatorem wydarzenia.

Widzę wśród państwa wiernych słuchaczy. Być może pamiętają państwo poprzednie koncerty, którym towarzyszyły emocje i muzyczne, artystyczne wrażenia. Była też radość i duma, bo przecież na tej scenie są państwa dzieci, nasi uczniowie, sąsiedzi, przyjaciele. To nie są osoby z zewnątrz, to nasi lokalni artyści, bardzo ważni dla społecznego i kulturalnego rozwoju miasta i regionu – powiedział Marek Rolek, na co dzień kierownik sekcji instrumentalno – teoretycznej w Państwowej Szkole Muzycznej, który tego wieczoru pełnił rolę konferansjera.

Koncert rozpoczął występ chóru obydwu szkół muzycznych pod dyrekcją Moniki Twarduś. Młodzi artyści zaśpiewali a capella: „Na Boże Narodzenie” , „Przybieżeli do Betlejem”
„Zapłonęła Gwiazda”, „Narodził się nam Zbawiciel”, „Jezusa Narodzonego” oraz „Hola, hola, pasterze z pola”.

W kolejnej odsłonie na scenie JDK wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Piotra Dudy, zespół wokalny adFontem oraz soliści: Kornelia Wojnarowska (nauczycielka śpiewu w Prywatnej Szkole Muzycznej II st. w Jaśle, absolwentka wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Wydziału Wokalnego Konserwatorium Królewskiego w Hadze), Maria Burekowska (na co dzień fizjoterapeutka, muzycznie związana z Jasielskim Domem Kultury) oraz Aleksandra Rak, uczennica Kornelii Wojnarowskiej. W tym składzie zabrzmiało 5 kolejnych utworów: „Kolęda płynie z wysokości”, „Kolęda Maryii”, „Noel”, „Szczedryk” oraz „Pastuszkowie Bracia Mili”. W koncercie wystąpiła również Karolina Polak, solistka Jasielskiego Domu Kultury, nagradzana i wyróżniana w wielu konkursach muzycznych. Z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej i zespołu adFontem wykonała „Za chwilę święta” i „Szarą kolędę”. Podczas koncertu kolęd nie mogło zabraknąć jednej z najpiękniejszych, czyli „Tryumfów”, z tekstem Anny Kiernickiej i muzyką ks. Jana Siedleckiego. A całości – na zakończenie kolędowania – dopełnił występ a capella zespołu adFontem z XVI –wiecznym utworem Gaudete.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *