Informacje

Muzyczna ławeczka Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza już otwarta

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

„Podróż za jeden uśmiech” to pierwszy utwór, który rozbrzmiał podczas symbolicznego otwarcia skweru przy Jasielskim Domu Kultury, który upamiętnia postać Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Od dzisiaj mieszkańcy Jasła oraz wszyscy goście odwiedzający nasze miasto mogą przysiąść na ławeczce z wizerunkiem artysty i tam posłuchać muzyki do popularnych filmów i seriali telewizyjnych, której był autorem.

Muzyczna ławeczka została wkomponowana w narożu budynku Jasielskiego Domu Kultury, na istniejącym skwerze położonym od strony zbiegu ulic Kościuszki i Rejtana. Odlana z brązu rzeźba wykonana w skali 1:1 przedstawia wizerunek Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza w pozycji siedzącej, trzymającego w dłoniach saksofon. Za siedziskiem umieszczono stylizowany symbol fortepianu. W tle, na ścianie, umieszczono kadry z najpopularniejszych filmów i seriali telewizyjnych, do których napisał muzykę.

Przewodniczący Zarządu Osiedla Jasło-Śródmieście, na obszarze którego zlokalizowana jest nowa atrakcja naszego miasta, a zarazem serdeczny przyjaciel artysty Tomasz Kasprzyk podkreślił, że Jasło może się poszczycić tak wybitną osobowością jaką był i wciąż pozostaje w naszych sercach Jerzy Matuszkiewicz.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jak zaznaczył, miejsce urodzenia było bardzo ważne dla całej jego historii i dla całego jego życia o czym mieszkańcy rodzinnego miasta „Dudusia” nie powinni zapomnieć.

Zawsze mówił i powtarzał, że Jasło było, jest i będzie w jego sercu. – przekazał.

Przypomniał licznie zebranym na placu jaślanom, że pomysł na taką formę upamiętnienia zrodził się jeszcze w 2018 roku kiedy „Duduś” obchodził 90-tą rocznicę swoich urodzin.

Pomyślałem sobie, że byłoby wspaniale jakby można mu było oddać taką cześć i postawić ławeczkę z brązu, z jego muzyką. – powiedział. – Ale żeby podjąć kroki w celu działań, żeby ta ławeczka powstała, musiałem do Jerzego Matuszkiewicza zadzwonić. On był wtedy w bardzo dobrej formie. Faktycznie zadzwoniłem i pytam się: „drogi przyjacielu, powiedz mi czy wyraził byś zgodę, aby w Jaśle powstała ławeczka z Twoją podobizną. Ławeczka, która przedstawiałaby Ciebie siedzącego z saksofonem, gdzie można byłoby kilka utworów odtworzyć”. I Jerzy Matuszkiewicz bardzo długo zastanawiał się jaką ma dać odpowiedź. Po długiej chwili odpowiedział, że jeżeli jest taka wola mieszkańców miasta, jeżeli jest taka wola społeczności jasielskiej, władz miasta Jasła, pana burmistrza to on wyraża zgodę. Dzisiaj mamy naprawdę przepiękną ławeczkę, w pięknej aranżacji architektonicznej.

Tomasz Kasprzyk zaznaczył, że jest to jedno z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, gdzie za pomocą jednego przycisku w dowolnym momencie będzie można sobie odtworzyć jeden z przeszło dwudziestu najpopularniejszych utworów wybitnego twórcy muzyki telewizyjnej.

Przekazał też, że za projekt aranżacji skweru odpowiada jasielski architekt Andrzej Gawlewicz.

Mamy chyba jeden z najpiękniejszych elementów małej architektury w Jaśle. Za moimi plecami są kadry z filmów, do których Jerzy Matuszkiewicz pisał muzykę. Myślę, że byłby bardzo szczęśliwy, gdyby mógł to widzieć. Myślę, że widzi tę swoją ławeczkę. Tutaj wielki ukłon w stronę artystów, którzy przyczynili się do powstania tej ławeczki – Wioletty Warszawa i jej męża Sebastiana. Chylę czoła za wykonanie tej rzeźby. Jest nie tylko bardzo realistyczna, ale wykonana z wielkim sercem. Wyjątkowość tej rzeźby tkwi w oddaniu szczegółów. Możemy być naprawdę dumni, że taką ławeczkę mamy. – mówił Kasprzyk.

| Nz. Wioletta Buczek-Warszawa, artystka rzeźbiarka wraz z mężem Sebastianem, również artystą rzeźbiarzem – autorzy projektu rzeźby Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza; FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Wykonanie i montaż ławeczki z postacią Jerzego Matuszkiewicza to jeden z wielu elementów przedsięwzięcia „Miejski design”, wchodzącego w skład projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”. Przypomniał o tym podczas uroczystego zakończenia i udostępnienia inwestycji burmistrz Jasła Ryszard Pabian. Włodarz naszego miasta nie ukrywał, że odczuwa ogromne wzruszenie mogąc stać przy postaci „Dudusia” odlanej z brązu. Jak zaznaczył, wizerunek artysty został odtworzony ze szczegółowością detali.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Ten pomysł ewaluował od 2018 roku kiedy najpierw pojawił się w budżecie obywatelskim 2019 roku. No cóż, niestety wybór był inny. Natomiast ten pomysł udało się zrealizować dzięki projektowi „Jasło – moje miasto, mój dom” realizowanemu w ramach programu „Rozwój lokalny”. Projekt jest finansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz funduszy norweskich. Dzięki temu mogliśmy pozyskać środki na przedsięwzięcie pod tytułem „Miejski design”. Bardzo nam zależy na tym, aby animować pewne miejsca, pewne działania na terenie miasta i wciągać w nie mieszkańców. Ale nie tylko mieszkańców – również tych, którzy nasze miasto odwiedzają. Stąd też pomysł na ten skwerek. – przekazał.

Zdaniem samorządowca, to coś więcej niż zwykła ławeczka do przesiadywania. Pomysł na uatrakcyjnienie tego miejsca o dodatkowe elementy to przede wszystkim efekt konsultacji z rodziną i przyjaciółmi „Dudusia”.

To tak naprawdę bardzo ciekawy element małej architektury w naszym mieście, zupełnie coś nowego. Wierzę, że spotka się z przychylnością zarówno mieszkańców, jak i tych co będą nasze miasto odwiedzać. – dodał.

Ryszard Pabian udostępnił to miejsce dla mieszkańców Jasła oraz wszystkich odwiedzających nasze miasto. Jako pierwszy symbolicznie rozbrzmiał motyw muzyczny stworzony przez artystę do popularnego w latach 70-tych ubiegłego wieku serialu telewizyjnego dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Podróż za jeden uśmiech”. Łącznie można w tym miejscu wysłuchać aż 23 różne utwory.

Tuż po tym wydarzeniu, jego uczestnicy zostali zaproszeni do Jasielskiego Domu Kultury na koncert muzyki Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

| Muzyczna ławeczka na zdjęciach →

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *