Kultura | rozrywka | edukacja

Wspólne korzenie ojca i syna

| FOT. © materiały prasowe JDK

Kilkadziesiąt prac Jana i Dawida Dylągów można oglądać do 29 lutego br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Wernisaż wystawy „Inna gałąź, wspólne korzenie” odbył się 8 lutego br.

Kiedy widzimy drzewo zachwycamy się jego pięknem i różnorodnością. Ale jego siła tkwi w korzeniach. O tym pięknie, sile, delikatności i wrażliwości jaką prezentują w swych obrazach ojciec i syn będziecie dzisiaj państwo mogli się dowiedzieć – przywitała gości wernisażu Elwira Musiałowicz – Czech, dyrektor JDK.

Pomysłodawcą wystawy prac ojca i syna był Tomasz Olbrot. – Stwierdziłem, że spróbuję namówić Dawida na wspólną wystawę z pracami ojca. Okazało się, że Dawid miał to już znacznie wcześniej zapisane w kalendarzu i chciał na ten temat ze mną porozmawiać. I nasze myśli się pięknie zbiegły i doprowadziliśmy do dzisiejszego wydarzenia – powiedział Tomasz Olbrot, plastyk JDK.

O swoich artystycznych relacjach z ojcem oraz drodze, którą przemierza jako artysta, opowiedział wyraźnie wzruszony Dawid Dyląg. Twórca nie został ukierunkowany przez żadnego nauczyciela, jest indywidualistą w świecie malarstwa. – Technikę mieszania kolorów oraz technikę tworzenia różnych efektów na obrazach odkrywałem i doskonaliłem sam. Czytając dużo książek, szczególnie o tematyce malarstwa akwarelowego, w którym poniekąd się zakochałem. Następną ewolucją, inną gałęzią, na której usiadłem była technika batiku, która poznałem tutaj w Jasielskim Domu Kultury na zajęciach prowadzonych przez Annę Brożynę. Szybko zauważyłem podobieństwo między malowaniem akwarelami a batikiem. Przygoda z tą techniką ciągnie się do teraz i jestem przekonany, że będzie trwała jeszcze długo – mówił podczas wernisażu Dawid Dyląg. Artysta złożył również podziękowania najbliższym i przyjaciołom obecnym na wernisażu.

Prace Jana Dyląga ukazują piękno natury, drzewa, lasy i delikatne liście są głównymi bohaterami malarskich opowieści. Tematem jego obrazów są także zmieniające się pory roku. Dawid używa odważnych kontrastów między światłem, a cieniem, co sprawia, że obrazy są bardziej dynamiczne i uzyskują trójwymiarowość.

Na wernisaż prac obydwu twórców przybyło liczne grono ich sympatyków, a także rodzina i zaprzyjaźnieni twórcy.

Oficjalnym partnerem motoryzacyjnym wydarzenia było Auto Podlasie Toyota Jasło.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *