Kultura | rozrywka | edukacja

Co mi w duszy gra? Koncert Michała Babiarza (zapowiedź)

Kolejna lekcja muzyki na żywo, podczas której widzowie będą mogli posłuchać dzieł Chopina, obserwować palce pianisty na żywo na wielkim ekranie, dzielić się swoimi wrażeniami muzycznymi i ciekawostkami o sztuce pianistycznej. Koncert Michała, który odbędzie się 21 marca br. o godz. 18.00 w Jasielskim Domu Kultury, będzie wydarzeniem towarzyszącym XVIII Ogólnopolskiemu Konkursowi Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w sekretariacie Jasielskiego Domu Kultury lub on line.

W nowym projekcie nie zabraknie słynnej Etiudy Rewolucyjnej, Nokturnów czy Marsza Chopina. Podczas koncertu artysta wyjaśni, w jaki sposób funkcjonuje nasza wrażliwość na muzykę, jak pianista posługuje się swoją wyobraźnią, kreatywnością, emocjami i czym jest sztuka legata. Opowie również o uczuciach towarzyszących konkursom pianistycznym, przygotowaniach i samym występie.

Od kogo możemy się dowiedzieć, jak słuchać muzyki, jak nie od samego artysty. Stąd właśnie mój pomysł na nową formułę interaktywnych koncertów, podczas których pianista w pełni integruje się ze słuchaczem. Porozmawia, wyjaśni, nakieruje, zainspiruje i zagra. Właśnie ta integracja tworzy zupełnie inną, unikatową atmosferę, podczas której znika bariera artysta – publiczność, a każdy czuje się czynnym uczestnikiem koncertu. W dzisiejszych czasach melomani się tego wręcz domagają – wyjaśnia Michał Babiarz, który początkiem marca br. zdobył II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie o Stypendium Fundacji YAMAHA – YMEF – Yamaha Music Europe Foundation – Yamaha Scholarship 2024.

Po raz pierwszy z takim projektem muzyk wystąpił w JDK marcu ubiegłego roku, w koncercie „Chopin Jakiego (Nie) Znacie”. Teraz pora na kolejną lekcję, na którą zapraszamy również do Jasielskiego Domu Kultury.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła, a organizatorami są: Jasielski Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle. Natomiast partnerem Unimot, a partnerem motoryzacyjnym – Auto Podlasie Toyota Jasło.

***

Michał Babiarz, jaślanin, rocznik 2000 jest absolwentem Państwowej oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej w Jaśle w klasie fortepianu prof. Jadwigi Błażowskiej. Obecnie jest studentem wrocławskiej akademii muzycznej w klasie prof. Pawła Zawadzkiego i dra Tomasza Maruta. Laureat ponad 50 konkursów pianistycznych oraz stypendiów artystycznych, swoje umiejętności doskonalił na lekcjach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pianistów i pedagogów. Na swoim koncie ma już kilkanaście projektów muzycznych, m.in. ogólnopolski projekt „Fryderyk Chopin Jakiego (Nie) Znacie” czy „Muzyczny Pociąg do Krynicy”.

Szczególnie ważną częścią repertuaru muzyka, wielokrotnie docenianą przez międzynarodowe jury na polskich oraz zagranicznych konkursach, jest awangardowa muzyka współczesna, którą młody pianista wykonuje oraz komponuje z wielkim zaangażowaniem. Kolejną pasją Michała, która otworzyła mu drogę do ważnych sukcesów muzycznych jest kompozycja. Jego sonorystyczne utwory zostały uhonorowane I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim UFM w Warszawie oraz wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Srebrna Szybka” w Krakowie.

W 2021 roku Michał Babiarz, wspólnie z pianistką Gabrielą Ross rozpoczął działalność artystyczną w zakresie gry w duecie fortepianowym. Para prowadzona przez dra hab. Michała Dziada, została uhonorowana III nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w 2021 roku oraz I nagrodą w „Citta di Palmanova International Music Competition” w 2022 roku.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *