Informacje

Ministra Edukacji Narodowej pod ogromnym wrażeniem działalności Generatora Nauki w Jaśle

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Z oficjalną wizytą przebywała w Jaśle Ministra Edukacji Narodowej. Barbara Nowacka odwiedziła w niedzielę (3 bm.) Generator Nauki GEN. Po zapoznaniu się z działalnością ośrodka spotkała się z dyrektorami miejskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzieżą. Podczas rozmów poruszano tematy związane z funkcjonowaniem systemu oświaty, m.in. przywrócenia prestiżu zawodu nauczyciela, podniesienia wysokości wynagrodzeń oraz istotnych zmian w podstawie programowej, które mają wejść w życie w ciągu najbliższych tygodni.

Generator Nauki GEN to nowoczesny ośrodek edukacyjny, który funkcjonuje od przeszło roku w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Mieszczą się w nim strefy ekspozycyjne dotyczące przede wszystkim takich dziedzin nauki jak matematyka, chemia i biologia; strefy kreatywności przeznaczone do nauki i zabawy poprzez wykonywanie prac manualnych; laboratorium naukowe czy mediateka pozwalająca na rozwijanie swoich zainteresowań.

Z działalnością placówki oraz jej wyposażeniem zapoznała się w niedzielę Ministra Edukacji Narodowej. Po budynku oprowadzali ją wspólnie burmistrz Ryszard Pabian oraz kierownik wydziału Krzysztof Haluch wraz z pracownikami merytorycznymi.

Barbara Nowacka była pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Lokalnym włodarzom gratulowała pomysłu. Podkreśliła, że Generator Nauki GEN wydaje się być idealnym przykładem tego jak można wiedzę zdobywać praktycznie.

Niedziela w Jaśle – gościnne Podkarpacie, wspaniały Generator Nauki. Edukacja nie tylko w szkołach, ale to też samorządy, które inwestują w rozwój. Generator Nauki jest cudownym przykładem na to jak wspaniale można młodzież zachęcać do aktywności zdobywania wiedzy i jej pozyskiwania. Jestem pod ogromnym wrażeniem dla gmachu, zresztą dawnej szkoły podstawowej, w którym powstało miejsce, które jest absolutnie lokalną inspiracją do zdobywania i pozyskiwania wiedzy. Zresztą nie tylko młodych. – mówiła.

Barbara Nowacka przyjechała do naszego miasta m.in. za przyczynkiem swojego bliskiego współpracownika – pochodzącego z Jasła Kacpra Lawery, który pełni funkcję Dyrektora Departamentu Komunikacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Jasło to miasto, w którym dzieje się dużo rzeczy, gdzie dobrze funkcjonują szkoły, gdzie jest sprawny samorząd. Miasto, które jest po prostu miastem przyjaznym edukacji. Zresztą widać jak Podkarpacie się zmienia i jak ta tendencja dbania miast o edukację jest coraz bardziej ważna i widoczna. Bardzo dziękuję za zaproszenie. Zresztą też moi współpracownicy bardzo namawiali mnie, żebym do Jasła przyjechała, a są też stąd. – powiedziała.

Zachwycona działalnością placówki była również Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul: – W Generatorze Nauki jestem po raz pierwszy. Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego przedsięwzięcia. Tutaj miejsce dla siebie znajdzie każdy, począwszy od przedszkolaka, a skończywszy na seniorze. Bardzo fajnie zaprojektowane przedsięwzięcie, wielofunkcyjne. Tak, jak wspomniałam, zarówno dzieci mogą w bardzo ciekawy sposób spędzić wolny czas, ale też spędzając ten wolny czas nabywają dodatkowe umiejętności. Również, na co zwróciłam szczególną uwagę, że oprócz eksponatów, na których mogą być prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży, jest miejsce dla osób, które funkcjonują w organizacjach pozarządowych. To jest dużą rzadkością, ale też i potrzebą. Miejsce, gdzie przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą się spotkać. Ale też i skorzystać z pomocy prawnej czy pomocy w zakresie prowadzenia spraw finansowo-księgowych. Jestem przekonana, że to doprowadzi do tego, że osoby, które są bardzo aktywne, mają pomysł, ale nie mają odwagi na rozpoczęcie i stworzenie kolejnej organizacji pozarządowej będą mieli szansę na to.

Bezpośrednio po zwiedzeniu pomieszczeń Generatora Nauki GEN rozpoczęło się spotkanie z udziałem dyrektorów miejskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzieżą. Była to doskonała okazja do tego, aby zapytać o zapowiadaną rewolucję w polskim systemie oświatowy.

Na pierwszy plan wybijał się – zapowiadany w trakcie kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi – temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli.

Jak państwo wiecie, większość samorządów już 1 marca wypłaciło wynagrodzenia nauczycielskie zgodnie z deklaracją rządu Donalda Tuska podniesione o 30% dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych i o 33% dla nauczycieli początkujących. Przy czym wchodzi też wyrównanie od stycznia, co jest naprawdę dobrą i oczekiwaną zmianą. Myśmy obiecali nauczycielkom i nauczycielom poprawienie prestiżu zawodu. I to się właśnie dzieje. Bo nauczyciel, który jest dobrze wynagradzany jest nauczycielem, który z większą ochotą i radością przychodzi do pracy i nie musi szukać zajęć dodatkowych. Który jest pewny, że jego Państwo i Ojczyzna też go szanują. Stąd nasze pierwsze działania to kwestie wynagrodzeń dla nauczycieli. – powiedziała pani ministra.

Szefowa resortu edukacji poinformowała, że w trakcie przygotowań jest obecnie procedura zmiany podstawy programowej.

Podstawa programowa zostanie odchudzona o 20%. To jest zmiana konieczna. Zmiana, która dla naszych poprzedników też była w sposób oczywisty do wykonania. Trwały prekonsultacje na dokumentach eksperckich. Niedługo, w ciągu kilku dni, tygodni zobaczycie państwo dokument ministerialny, który będzie niósł już proponowaną przez ministerstwo zmianę w podstawie programowej. Na pewno będzie szczuplejsza. Przecież jest aberracją, aby w ciągu ośmiu lat zmieścić dziewięć lat nauki, bo to się wydarzyło po likwidacji gimnazjów przez panią Zalewską. Ten program był przepełniony, młodzież nie miała czasu na nauczenie się. Nauczyciele nie mieli czasu na dobre przerobienie materiałów. W związku z tym dzieci nie wychodziły z wiedzą. Że dzieci muszą wyjść z wiedzą to muszą tę wiedzę zdobyć w szkole. Stąd nasze niezbędne działania dotyczące odchudzenia podstawy programowej. Natomiast wyjaśniając już nie zmieniamy w tej chwili podręczników, ponieważ żeby on był dobrze przygotowany musiałaby potrwać około roku, a zmian szkoła potrzebuje natychmiast. Potrzebuje ich jak najpilniej. Również dlatego, żeby dzieciaki mogły dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty. Te zmiany, o których mówię, dotyczące zmian programowych wejdą w życie od 1 września, a zmiana dotycząca prac domowych wchodzi w życie w kwietniu. – wyjaśniła.

Podczas briefingu prasowego Barbara Nowacka dała do zrozumienia, że „nauczyciele rozumieją i akceptują te zmiany”.

Oczywiście będą dostosowywali swój program nauczania do tej zmienionej podstawy. Ale oni są na to gotowi. Doskonale wiedzieli, że w takim trybie i z taką ilością materiału nie da się dobrze pracować z dzieckiem. A celem nauczycielki i nauczyciela jest to, żeby uczeń wyszedł z jak najlepszą wiedzą, żeby ją zrozumiał, a nie, żeby miał odhaczone kolejne punkty. I to punkty, które – jak często mówią eksperci – niepotrzebne. Coś chyba jest nie tak, że uczeń musiał znać szczegółowo budowę liścia, a nie umiał rozróżnić dębu od klonu. No to ten proces nauczania musimy wrócić na tory, w których nie wiedza wyłącznie wtłoczona, wymagana, przetestowana będzie, ale będzie to wiedza, którą można potem wykorzystać, która będzie wiedzą absolutnie praktyczną i pozwoli iść dalej z materiałem. A nie po raz 17-sty, 18-sty przerabiać z młodzieżą rzeczy, które później w dorosłym życiu okazują się kompletnie nie potrzebne, a te najpotrzebniejsze rzeczy gdzieś znikają. – stwierdziła.

Ministra Edukacji Narodowej przekazała ponadto, że od 1 września we współpracy z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w szkołach będą realizowane zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

WOŚP przeszkoli nauczycieli, a w klasach 1-3 dzieci będą miały w sumie wymiar 12 godzin, gdzie nauczą się pierwszej pomocy, bo to jest potrzebne i praktyczne. To jest rzecz, którą każdy obywatel i obywatelka powinni umieć. – uzupełniła B. Nowacka.

Burmistrz miasta Ryszard Pabian podzielił się swoimi refleksjami po wizycie pani ministry w Jaśle: – Cieszę się, że Jasło jest doceniane jako to miasto, gdzie robi się wiele dla edukacji. Mówię nie tylko o oświacie, ale i o tym co mamy do zaprezentowania w Generatorze Nauki GEN. To przedsięwzięcie, które ma służyć rozwijaniu wiedzy, zachęcaniu do nauki. Cieszę się, że znaleźli się ludzie, którzy pani minister o tym wspomnieli. Akurat Jaślanin, który pracuje w kancelarii ministerstwa i jest tam dyrektorem to podpowiedział. Dziękuję za to. Dzięki temu mogliśmy pokazać to co robimy w mieście. Niewątpliwie to jeden z przykładów, które są rzadko na terenie kraju spotykane. Jesteśmy na pewno prekursorem w tym zakresie. A to jak chętnie różne grupy, nie tylko dzieci, ale i dorośli, korzystają z Generatora Nauki to chyba najlepszy dowód, że pomysł był trafiony.

Jak dodał, w trakcie spotkania była możliwość bezpośredniego porozmawiania z wysokiej rangi przedstawicielem polskiego rządu. Jakie tematy były poruszane?

W trakcie zwiedzania i parę minut po mogliśmy ze sobą pobyć i porozmawiać o istotnych tematach. Zbliża się wydarzenie dla miasta bardzo ważne – 80. rocznica wysiedlenia i zburzenia Jasła. Myślę, że historia Jasła mogłaby się znaleźć w podręcznikach, z których korzystają uczniowie. – powiedział gospodarz naszego miasta.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *