Informacje

To tu poznasz najbardziej aktualne oferty pracy oraz możliwości nabycia nowych kwalifikacji zawodowych

W hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywają się III Jasielskie Targi Pracy Edukacji i Kariery. Na stanowiskach prezentuje się jasielski biznes, a także instytucje związane z pośrednictwem pracy, uczelnie wyższe oraz państwowe służby mundurowe. Przyjść i zapoznać się z potencjalną ofertą zatrudnienia w lokalnych przedsiębiorstwach można jeszcze do godziny 16. Wstęp bezpłatny.

Na III Jasielskich Targach Pracy Edukacji i Kariery prezentuje się trzydziestu pięciu wystawców. Dominują przede wszystkim małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, prowadzące swoją działalność na terenie miasta Jasła oraz ościennych miejscowości.

Swoje stanowiska wystawiły następujące podmioty: Alfalan Katarzyna Tokarska; Bizprojekt sp. z o.o.; Drukarnia Jasło Kosiba sp. jawna; ERKO sp. z o.o., sp. k. Jonkowo Oddział Czeluśnica; Fabryka Armatur JAFAR S.A.; GAMRAT S.A.; Grupa BIS-POL wm sp. z o.o. sp.k.; Innovo Innowacje w Bizesnie sp. z o.o. / Fundacja Aktywna Galicja; pracujzdalnie.pl; Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców; Kronoflooring sp. z o.o.; KS sp. z o.o.; Nowy Styl sp. z o.o.; OBR-ERG sp. z o.o.; OGL Service sp. z o.o.; PGNiG Technologie S.A.; Solgam sp. z o.o.; Sukces Rozwój i Marketing Izabela Gorczyca-Muzyka; Tarkett Polska sp. z o.o.; Work Centre sp. z o.o.

Wiceprezes Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców, które współorganizuje to wydarzenie wraz z miastem Jasłem, Maciej Pętlak powiedział, że obecne są tutaj firmy, które aktualnie poszukują pracowników.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

To już trzecia edycja targów – ponad dwudziestu pracodawców jako wystawców. Są to firmy z różnych branż, są to przeważnie firmy duże i średnie, ale nie brakuje też małych. W tym roku paru firm z nami nie ma z takiego powodu, że mają inne plany i wyjechały na inne targi branżowe. Te firmy, które są tutaj obecne, pokazują szeroki potencjał jasielskiego rynku pracy. Nie mamy się czego wstydzić. Są to firmy z różnych branż, także z tych specjalizacji podkarpackich innowacji. My, poprzez te targi, chcemy przybliżyć zarówno młodym ludziom, jak i tym, którzy już pracują ale planują zmianę miejsca pracy, aby na przykład wrócić do Jasła, że w naszych firmach jest naprawdę duży potencjał. Chcemy odczarować taki stereotyp, że karierę można robić tylko w Warszawie. Są firmy wśród naszego społeczeństwa, gdzie osoby, które po studiach rozpoczynają pracę jako technolog, inżynier są dziś dyrektorami operacyjnymi. Także karierę można też zrobić w Jaśle. – powiedział.

Ofertę doradczą kierują instytucje publiczne związane z rynkiem pośrednictwa pracy, w tym Powiatowy Urząd Pracy w Jaśle, Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle czy Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego – lokalny punkt informacyjny o funduszach europejskich w Krośnie.

Wystawcami są również uczelnie wyższe z regionu – Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – Filia w Jaśle, Centrum Nauki i Biznesu „ŻAK”, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, Podkarpacka Szkoła Wyższa im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.

Obok lokalnego biznesu, prezentują się również służby mundurowe: Policja – Komenda Powiatowa w Jaśle, Służba Więzienna – Zakład Karny w Jaśle, Wojsko Polskie – Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jaśle – Straż Ochrony Kolei – Posterunek w Jaśle.

Dopełnieniem oferty targowej są stoiska miasta Jasła, Generatora Nauki GEN oraz Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Przede wszystkim chcemy pokazać te potencjały, które mamy, a takim są przedsiębiorcy. Ale to przede wszystkim możliwość spotkania młodzieży i zapoznania się z tym co na naszym terenie funkcjonuje. To nie tylko przedsiębiorcy, których mamy tym razem dwudziestu, ale także uczelnie funkcjonujące na tym terenie. Są także instytucje związane z biznesem – Powiatowy i Wojewódzki Urząd Pracy. To także ZUS, który udziela porad w swym zakresie. Ale mamy również przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, którzy będą opowiadać o tym jakie fundusze można pozyskać na prowadzenie działalności. To miejsce, gdzie może przyjść młodzież, porozmawiać, dowiedzieć się jaka działalność jest prowadzona w tych firmach, które prezentują swoją ofertę. Ale także wcześniej wybrać kierunek studiów, bo te uczelnie, które wystawiają się w ramach trzecich targów, to tak naprawdę te najbliżej położone, ale które dobrze zna wielu mieszkańców Jasła i okolic. – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Adresatami przedsięwzięcia są przede wszystkim osoby młode, dopiero poszukujące własnej ścieżki zawodowej, ale nie tylko. Informacje na temat możliwości zdobycia nowych kwalifikacji uzyskają także bezrobotni i ci, którzy są fachowcami w swojej dziedzinie i chcieliby zmienić obecne miejsce zatrudnienia.

Sytuacja na rynku jest dynamiczna więc warto obserwować. My, jako stowarzyszenie, mamy różne aktywności, które mają przybliżyć rynek pracodawcy przyszłym pracownikom, na przykład mini targi pracy w szkołach technicznych. Na jesień tamtego roku zorganizowaliśmy pierwsze takie mikrotargi w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle, gdzie było dwanaście firm. Także tych wydarzeń jest coraz więcej. Kwestia tylko, żeby ludzie o tym wiedzieli i chcieli tego doświadczyć. – objaśnia Maciej Pętlak.

Władze miasta przyznają, że poprzednie edycje targów przyniosły wymierne korzyści.

Potwierdza to również wiceprezes Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców. – Jest to taki barometr potencjału jak chodzi o rynek pracy. – przyznaje Maciej Pętlak.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Organizatorzy tłumaczą, że w tym roku wydarzenie odbywa się w nieco zmienionej formule – przede wszystkim postawiono na aktywną kampanię promocyjną targów na Facebooku, wydłużono też godzinę otwarcia do godziny 16 tak, aby umożliwić jak najszerszemu gronu odbiorców możliwość odwiedzenia stanowisk.

To jeszcze nie jest impreza dojrzała w stu procentach. Jeszcze musimy parę rzeczy poprawić, aby lepiej docierać do naszych przyszłych pracowników. Natomiast mam sygnały, że po poprzednich edycjach w firmach pojawiły się perełki – osoby, które tutaj zaglądnęły, często przez przypadek i dowiedziały się, że na przykład druk 3D jest obecny w naszych firmach i że warto tutaj rozwijać swoje kompetencje. Także przynosi skutek ta impreza. – powiedział.

Jasielskie Targi Pracy Edukacji i Kariery są częścią dużego projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2024-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *