Kultura | rozrywka | edukacja

Z cyklu Klub Ludzi z Pasją JDK: Spotkanie z hodowcą gołębi

Hodowca i miłośnik gołębi Andrzej Kubacki, prezes jasielskiego Oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, będzie gościem 36. spotkania z cyklu Klub Ludzi z Pasją JDK, które odbędzie się 13 marca br. (środa) o godz. 17.00, w sali multimedialnej Jasielskiego Domu Kultury. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Gołębie, na które można natknąć się niemal w każdym zakątku świata, to wszędobylskie ptaki o spokojnym usposobieniu, od tysięcy lat żyjące w strefach zamieszkiwanych przez ludzi. W starożytnej Fenicji gołąb był symbolem bogini miłości, płodności i wojny – Astarte.

Na Cyprze budowano dla nich specjalne święte gołębniki, a w Egipcie ich wizerunek znajduje się w grobowcach dawnych faraonów. Dziś gołębie bardzo chętnie zasiedlają miasta, a że nie stronią do ludzi, często wpływają na ich uczucia: jednych rozczulają i skłaniają do dokarmiania, w innych budzą wręcz furię i chęć pozbycia się niechcianych lokatorów za wszelką cenę.

Najwięksi miłośnicy gołębi prowadzą hodowle, wydobywając i utrwalając w kolejnych pokoleniach pożądane cechy m.in. wielkość, kształt, kolorystykę i formę upierzenia, wytrzymałość, prędkość lotu, prezentują najwspanialsze okazy na wystawach i zgłaszają do zawodów lotów.

I właśnie jednego z hodowców gołębi, zakochanego w gołębiach pocztowych, będą mieli okazję poznać uczestnicy lutowego spotkania Klubu Ludzi z Pasją JDK. Andrzej Kubacki pochodzi z rodziny, w której gołębiarstwo jest pasją od pokoleń. Już jako 15-letni chłopiec wstąpił do Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Mieszka w Chlebnej koło Jedlicza i tam prowadzi swoją imponującą hodowlę. Jego stado liczy około 150 gołębi. Spędza z nimi mnóstwo czasu, trenuje je i wysyła na różne konkursy lotów.

Podczas spotkania w JDK podzieli się swoją pasją ze słuchaczami, opowie mnóstwo ciekawostek o gołębiach, szczególnie tych pocztowych, ich historii, niewiarygodnych możliwościach i bitych rekordach.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *