Informacje

Za nami lokalne upamiętnienie Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zakończyły się jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uroczystości zostały przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Jaśle wraz z podległymi mu jednostkami organizacyjnymi i miały miejsce aż w trzech lokalizacjach.

Oficjalną część jasielskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką rozpoczęła akademia przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych z udziałem Jego Ekscelencji księdza biskupa Edwarda Białogłowskiego, władz samorządowych powiatu jasielskiego oraz zaproszonych gości.

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Sądem Rejonowym, gdzie na frontonie budynku umieszczona jest tablica w hołdzie Eleonory Goleń – rozstrzelanej przez Niemców 5 stycznia 1943 roku za niesienie pomocy rodzinom żydowskim w czasie II wojny światowej.

Wartę honorową wystawiła w tym miejscu Jednostka Strzelecka 2094 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, działająca przy Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.

Wiązanki kwiatów złożyli: Iwona Trawińska – przedstawicielka Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicji Zając, Rafał Jarosz – przedstawiciel Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marii Kurowskiej, Kamila Cholewiak – Kiczek – przedstawicielka Posła do Parlamentu Europejskiego dr Bogdana Rzońcy, członkowie rodziny Eleonory Goleń, starosta jasielski Adam Pawluś wraz z etatowym członkiem Zarządu Powiatu Janem Muzyką, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak wraz z pracownikiem Muzeum Regionalnego im. dr. Stanisława Kadyiego w Jaśle Przemysławem Misiołkiem oraz delegacje powiatowych służb, inspekcji i straży, szkół ponadpodstawowych, jak również jednostek organizacyjnych prowadzonych przez powiat jasielski.

Następnie krótkie przemówienie wygłosił starosta jasielski Adam Pawluś.

W imieniu własnym oraz Zarządu Powiatu Jasielskiego dziękuję wszystkim za przybycie na ten Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Jeszcze delegacja powiatu jasielskiego uda się pod tablicę doktora Neya – do miejsca kaźni, które jest w budynku przy ulicy Za Bursą. Jeżeli ktoś by jeszcze chciał tam uczestniczyć w skromnej uroczystości to bardzo prosimy. Jeżeli w niedługim czasie oddział psychiatryczny zostanie przeniesiony na pawilon, który jest już na ukończeniu to mam nadzieję, że to miejsce nabierze innego wymiaru i będziemy mogli to miejsce udostępniać zwiedzającym. Tak, żeby w godny sposób uczcić ofiary, które poniosły śmierć w tym byłym więzieniu gestapowskim. Cześć i chwała Bohaterom! – powiedział.

Na wydarzenie złożyło się również upamiętnienie osoby Juliana Neya. Tablica pamiątkowa w jego hołdzie mieści się w budynku dawnej kaźni gestapowskiej przy ulicy Za Bursą.

 FOTOGALERIA: 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką 2024

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *