Kultura | rozrywka | edukacja

Czy Jasło jest gotowe na rewolucję przemysłową 4.0?

| FOT. © materiały prasowe GEN w Jaśle

W miniony wtorek (23 kwietnia br.) do Jasła zawitał dr. hab. Krzysztof Gwosdz. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najbardziej znanych i cenionych badaczy geografii społeczno-ekonomicznej wygłosił niezwykle interesujący wykład, w którym szczegółowo omówił zależności pomiędzy postępem w dziedzinie technologii a rozwojem przemysłu. Gospodarzem spotkania był jasielski „Ekonomik”.

W auli Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle zasiadło wczoraj ponad stu uczniów jasielskich szkół ponadpodstawowych. Wszyscy przybyli do popularnej „Cegielni”, jak w środowisku uczniowskim określa się budynek „jasielskiego Ekonomika”, aby wziąć udział w wykładzie pt. „Od maszyn parowych do sztucznej inteligencji: Geografia ekonomiczna a cztery rewolucje przemysłowe”. Wydarzenie zorganizowane przez Generator Nauki GEN przy współpracy z Zespołem Szkół nr 4 w Jaśle wpisane było w jasielskie obchody ogólnopolskiego Dnia Geografa.

Krzysztof Gwosdz, którego z czystym sumieniem można uznać za specjalistę w dziedzinie ewolucyjnej geografii ekonomicznej, geografii miast i geografii regionalnej Śląska zabrał młodzież w fascynującą podróż w czasie i przestrzeni. W syntetyczny sposób dokonał charakterystyki wszystkich rewolucji przemysłowych poczynając od przemysłu 1.0 (XVIII – XIX w.) na przemyśle 4.0 (druga dekada XXI w.) kończąc. W szerszym ujęciu omówił z kolei przebieg procesu zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych jaki towarzyszył poszczególnym rewolucjom przemysłowym. W tym kontekście odniósł się między innymi do Jasła i kierunków jego rozwoju. Przekonywał, że rozwój stosunkowo silnych miast ponadlokalnych (za takie można uznać np. Jasło) zależeć będzie nie tylko od skali inwestycji infrastrukturalnych. W dobie rewolucji 4.0 równie istotne znaczenie będą mieć obszary ściśle związane z zastosowaniem nowych technologii, w tym między innymi: wirtualnej rzeczywistości, technologii druku 3D, innowacyjnych rozwiązań w procesie zarządzania, uczenia maszynowego, inżynierii danych, czy też przemysłowego Internetu rzeczy.

Wykład obfitował w wątki ściśle korespondujące z wykorzystaniem nowych technologii, w tym również w procesie komunikowania. Uczestnicy spotkania mogli bowiem w czasie rzeczywistym odpowiadać na pytania profesora Gwosdza, wypełniać uprzednio przygotowane ankiety, czy też wziąć udział w szybkich quizach. Wszystko z wykorzystaniem możliwości jakie w zakresie interakcji daje aplikacja Mentimeter.

Zwieńczeniem wtorkowej wizyty dr. hab. Krzysztofa Gwosdza w Jaśle były odwiedziny w Generatorze Nauki GEN. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego zwiedził pracownię VR i druku 3D oraz Strefę Ekspozycyjną Generatora.

(Generator Nauki GEN)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *