Informacje

Mija czternaście lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginął m.in. śp. Senator Stanisław Zając 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza w Jaśle, gdzie spoczywa Stanisław Zając, miały miejsce obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Grupa ponad trzydziestu osób, w tym najbliższa rodzina, przyjaciele, współpracownicy, a także przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, spotkała się w tym miejscu, aby oddać hołd wybitnemu politykowi ziemi jasielskiej.

Mija czternaście lat od katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, który udawał się na uroczyste obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Na jego pokładzie znajdował się ówczesny Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Zając. Dzisiaj rano, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza, gdzie spoczywa, odbyło się uroczyste spotkanie, na którym postać wybitnego polityka ziemi jasielskiej wspominała najbliższa rodzina, przyjaciele, współpracownicy oraz sąsiedzi z ulicy. Przed grobem pojawili się również przedstawiciele władzy samorządowej na czele z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem, starostą powiatu jasielskiego Adamem Pawlusiem oraz burmistrzem miasta Jasła Ryszardem Pabianem, szefowie instytucji użyteczności publicznej powiatu jasielskiego, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej ze Święcan – rodzinnej miejscowości Senatora, delegacja „Solidarności” oraz duchowieństwo.

Modlitwie przewodniczył ks. Gerard Stanula.

Następnie miała miejsce ceremonia złożenia wiązanek kwiatów oraz zapalenia zniczy na płycie grobu.

To dla nas, rodziny, jest szczególnie ważne, że nie zostajemy w tym dniu sami. Że tak, jak dzisiaj, przez te wszystkie czternaście lat jesteście z nami. To zgromadzone dzisiaj grono prawie każdego roku pojawia się tutaj w Jaśle na cmentarzu. – powiedziała – dziękując wszystkim za obecność – Alicja Zając, wdowa po śp. Stanisławie Zającu, od 2010 roku Senator Rzeczypospolitej Polskiej.

Głos zabrał również starosta Adam Pawluś, który w imieniu organizatorów zaprosił do udziału w dalszej części lokalnych uroczystości 84. rocznicy zbrodni katyńskiej i 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W samo południe, pod pomnikiem „Golgota Wschodu”, znajdującym się na skwerze przy zbiegu ulic Czackiego i Mickiewicza, odbędzie się apel pamięci, zostaną odczytane nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz jaślan, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni. Natomiast o godzinie 18, w Kościele Farnym, zostanie odprawiona msza święta w intencji śp. Stanisława Zająca oraz wszystkich, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.

W tym roku, z uwagi na odbywające się w tym samym czasie wybory samorządowe, zrezygnowano z organizacji corocznego Biegu Pamięci Senatora Stanisława Zająca, którego trasa przebiegała ze Święcan do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Tym samym jubileuszowa, dziesiąta edycja tego sportowego wydarzenia, została przeniesiona dopiero na przyszły rok.

| ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI

Obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *