Kultura | rozrywka | edukacja

Klub Ludzi z Pasją JDK zaprasza na spotkanie z przyjacielem ptaków

Leśnik z zawodu i zamiłowania, założyciel Ośrodka Rehabilitacyjnego Dzikich Zwierząt „Puchacz” w Brzyskach (pow. jasielski) Robert Pogorzelski, będzie gościem Klubu Ludzi z Pasją Jasielskiego Domu Kultury. Spotkanie odbędzie się 17 maja br., (piątek) w sali multimedialnej JDK. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Robert Pogorzelski kocha zwierzęta od dziecka. Będąc małym chłopcem na co dzień obcował z nimi w rodzinnym domu i gospodarstwie, gdzie zawsze były psy, koty, konie, ptactwo. Jako przyrodnik – pasjonat zaczynał od akwarium oraz hodowli różnych ptaków, w tym egzotycznych. Potem wybrał zawód, który umożliwił mu nie tylko zarobkowanie, ale również rozwijanie młodzieńczej pasji oraz zdobywanie specjalistycznej wiedzy przyrodniczej i doświadczenia. Przydało się to, gdy przyszła mu myśl o stworzeniu profesjonalnego miejsca, w którym można by było ratować ranne ptaki. Marzenie przerodziło się w projekt, który zrealizował dwa lata temu, zakładając na rodzinnej posesji w Brzyskach Ośrodek Rehabilitacyjny Dzikich Zwierząt „Puchacz”. W ośrodku, utrzymywanym z własnych pieniędzy, pomaga chorym, rannym i młodocianym ptakom dziko żyjącym. Te z nich, które udało się wyleczyć i doprowadzić do pełni sił wypuszcza na wolność; tym, które bez opieki nie mają szans na przeżycie, szuka odpowiedniego azylu, bądź zostawia je w ośrodku, jako stałych „rezydentów”.

Pasjonat nie odmawia pomocy również potrzebującym jej ptakom hodowlanym. Jak czytamy na stronie internetowej ośrodka, czasem trafiają do niego kury, kanarki, papużki, gołębie i inne. Udziela też informacji i porad telefonicznych tym, którzy natkną się na rannego dzikiego ptaka bądź tzw. podlota i nie wiedzą jak mają się zachować. To bezcenne, ponieważ nie zawsze (szczególnie jeżeli chodzi o podlota) dobrym wyjściem jest złapanie go i przywiezienie do ośrodka.

Podczas spotkania w Klubie Ludzi z Pasją JDK wielbiciel i znawca zwierząt, a zwłaszcza ptaków, opowie o swojej pasji, związanych z nią radościach i smutkach, o pojawiających się niekiedy kłopotach i ich rozwiązywaniu. Będzie też jak zwykle, czas na pytania i odpowiedzi.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *