Kultura | rozrywka | edukacja

Majówka z funduszami europejskimi. Zapraszamy na weekend pełen wrażeń

W tym roku mija dwadzieścia członkostwa Polski do Unii Europejskiej. Obecność naszego kraju we wspólnocie widać niemal na każdym kroku. Przypominają nam o tym liczne inwestycje, których realizację sfinansowano ze środków budżetowych UE. Przypomnimy Wam o nich podczas zbliżającej się wielkimi krokami majówki z funduszami europejskimi. Muzeum Regionalne w Jaśle, Generator Nauki GEN, Jasielski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na weekend pełen niezapomnianych wrażeń i świetnej zabawy.

Tegoroczna majówka z funduszami europejskimi nawiązuje do hasła „Gratuluję Polsko! 20 lat w Unii Europejskiej”. Wydarzenia, które zaplanowaliśmy z myślą o mieszkańcach Jasła będą z sposób szczególny promować efekty realizacji projektów i przedsięwzięć zrealizowanych do tej pory dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich.

W piątek (10 maja) i sobotę (11 maja) na wszystkich mieszkańców Jasła i okolic czekać będzie mnóstwo atrakcji przygotowanych przez miejskie instytucje kultury i nauki.

Odwiedź jasielskie muzeum i skonstruuj swój własny zegar

Muzeum Regionalne w Jaśle przygotowało dla Was warsztaty muzyczne „Za pan brat z kulturą ludową”. Takiej szansy na naukę tańców ludowych nie możecie przegapić. Zajęcia adresowane są do osób w każdym wieku. To jednak nie wszystko. Na tych, którzy tego dnia zdecydują się odwiedzić jasielskie muzeum czekać będą również warsztaty plecionkarskie, tkackie oraz plastyczne z konstruowania własnych zegarów. Z myślą o najmłodszych gościach Muzeum Regionalne w Jaśle przygotowało zabawę z klockami, które przedstawiają obiekty zrewitalizowane dzięki zaangażowaniu funduszy europejskich oraz postaciami związanymi z historią Jasła.

Więcej o ofercie Muzeum Regionalnego w Jaśle dowiesz się odwiedzając stronę internetową: www.muzeumjaslo.pl.

W świecie nauki i nowych technologii

W piątek coś dla siebie znajdą także pasjonaci nauki i nowych technologii. Wszystko za sprawą bogatej oferty warsztatów, jaką z okazji Majówki z funduszami europejskimi przygotował Generator Nauki GEN. W programie wydarzenia znalazły się warsztaty:

  • programowania z klockami LEGO,
  • kreatywne zabawy plastyczne (DIY),
  • Laboratorium Małego Naukowca,
  • majsterkowanie.

Na najmłodszych mieszkańców Jasła i okolic, na dziedzińcu Generatora czekać będą animacje i zabawy z ZiQa Fun, w tym malowanie twarzy i brokatowe tatuaże. Nie zabraknie również gier i zabaw ruchowych oraz kolejnej przygody z planszówkami w Mediatece. Przysłowiową wisienką na torcie będzie wieczorny seans kina plenerowego. N dużym ekranie pokażemy film komediowy pt. „Wojna z dziadkiem” z Robertem De Niro w roli głównej.

Szczegóły oferty znajdziecie na stronie internetowej: www.genjaslo.pl.

Literatury i zabawy nigdy za wiele

W sobotę przeniesiemy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Jasielskiego Domu Kultury i Parku Miejskiego. To właśnie w cieniu drzew będziecie mogli zobaczyć międzypokoleniowy spektakl plenerowy pt. „Sokrates w piaskownicy”. Zapewniamy, że widowisko Teatru Małe Mi będzie doskonałą okazją do dobrej zabawy i dialogu na niemal każdy temat. Najmłodszych uczestników Majówki z funduszami europejskimi jasielska biblioteka zaprosi również do udziału w radosnych zabawach literacko-artystycznych i plenerowych animacjach. Już dzisiaj szykujcie się więc do zabawy z głośnym czytaniem oraz spotkania z książkami, w których treści znajdziecie mnóstwo interesujących informacji o wielu zakątkach Polski i Europy.

Więcej o programie majówki przygotowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle dowiecie się odwiedzając stronę internetową: www.strona.mbp.jaslo.pl.

Czas na teatr i muzykę

Sobotnie popołudnie z Jasielskim Domem Kultury upłynie pod znakiem pokazów teatralnych i koncertów. W trakcie popołudnia dobrą zabawę zapewni m. in. Teatr CLOWNa FELIKSa. Przedstawienie, z którym do Jasła przyjadą Feliks i Alex, będzie świetną rozrywką dla całych rodzin. Klauni zapewnią fantastyczną zabawę, mnóstwo śmiechu, gagów, pantomimy, żonglerki i improwizacji. Równolegle odbywać się będą zabawy rękodzielnicze i plastyczne dla dzieci i dorosłych. Podczas tych pierwszych, z pomocą Pracowni Edukacji Twórczej, powstaną unikatowe zawieszki lub przypinki z motywem wybranego kraju Unii Europejskiej. Z kolei przy działaniach plastycznych w ruch pójdą: tekturowa lokomotywa z wagonikami, fantazja oraz farby. Pociąg Europa zostanie pomalowany kolorami krajów należących do UE. Imprezę uświetni także pokaz Zumby i występ zespołu Mażoretek JDK. Na zakończenie europejskiego popołudnia odbędzie się koncert wykonaniu solistów i duetów JDK. Utalentowani wokaliści wystąpią w koncercie „Euro-wizje…” m.in. z utworami, które były prezentowane podczas konkursów Eurowizji i Eurowizji Junior. Nie zabraknie także piosenek z repertuaru wykonawców polskich, włoskich i francuskich. Młodym artystom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny.

Imprezę poprowadzi Jonatan Maciejowski, były uczestnik zajęć teatralnych JDK, obecnie student Wydziału Aktorskiego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Więcej o programie majówki przygotowanym przez Jasielski Dom Kultury na stronie internetowej www.jdkjaslo.pl.

Udział w Majówce z funduszami europejskimi jest bezpłatny! Szczegółowy program wydarzenia „20 lat FE w Jaśle – Majówka z funduszami europejskimi” znajdziesz tutaj.

Wydarzenie „20 lat FE w Jaśle – Majówka z funduszami europejskimi” jest dofinansowane przez Unię Europejską.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *