Informacje

Patriotyczne obchody w 233. rocznic─Ö uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja ­čôŞ

| FOT. ┬ę terazJaslo.pl / Damian Palar

W mie┼Ťcie Ja┼Ťle, podobnie jak w wielu miejscach na terenie ca┼éego kraju, obchodzono ┼Üwi─Öto Narodowe Trzeciego Maja. Na program tegorocznych uroczysto┼Ťci sk┼éada┼éy si─Ö: msza ┼Ťwi─Öta, poch├│d ulicami miasta, sk┼éadanie wi─ůzanek kwiat├│w i zniczy pod pami─ůtkow─ů tablic─ů ufundowan─ů w dwusetn─ů rocznic─Ö uchwalenia polskiej Konstytucji, apel pami─Öci, wyst─ůpienie okoliczno┼Ťciowe w┼éodarza Jas┼éa oraz koncert pie┼Ťni patriotycznych.
| FOTOGALERIA Ôćĺ

Mszy ┼Ťwi─Ötej w intencji Ojczyzny, kt├│ra odby┼éa si─Ö na centralnym placu naszego miasta, przewodniczy┼é oraz wyg┼éosi┼é okoliczno┼Ťciow─ů homili─Ö ks. dr hab. Piotr Steczkowski – Wikariusz Generalny Diecezji Rzeszowskiej. W eucharystii uczestniczy┼é dziekan jasielski ks. Zbigniew Irzyk oraz proboszczowie poszczeg├│lnych jasielskich parafii rzymskokatolickich. Opraw─Ö muzyczn─ů zapewni┼éa Miejska Orkiestra D─Öta Jasielskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Ch├│r Mieszany ÔÇ×AVEÔÇŁ dzia┼éaj─ůcy przy Parafii pw. Matki Bo┼╝ej Cz─Östochowskiej.

Wart─Ö honorow─ů wystawili harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Ja┼Ťle oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2091 Zwi─ůzku Strzeleckiego ÔÇ×StrzelecÔÇŁ J├│zefa Pi┼ésudskiego dzia┼éaj─ůcej przy Zespole Szk├│┼é Stowarzyszenia Absolwent├│w Szk├│┼é Rolniczych w Trzcinicy.

Na p┼éycie Rynku zgromadzili si─Ö licznie mieszka┼äcy naszego miasta i okolic oraz przedstawiciele polskiego parlamentu – Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zaj─ůc oraz Pose┼é na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, w┼éadze samorz─ůdowe miasta Jas┼éa, komendanci powiatowych s┼éu┼╝b, inspekcji i stra┼╝y – Pa┼ästwowej Stra┼╝y Po┼╝arnej, Policji, Stra┼╝y Miejskiej, S┼éu┼╝by Wi─Öziennej, Stra┼╝y Ochrony Kolei, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Zwi─ůzku Ochotniczych Stra┼╝y Po┼╝arnych Rzeczypospolitej Polskiej, poczty sztandarowe szk├│┼é, s┼éu┼╝b mundurowych i organizacji pozarz─ůdowych.

W czasie sprawowanej mszy ┼Ťwi─Ötej przypomniano, ┼╝e dzisiaj prze┼╝ywamy nie tylko 233. rocznic─Ö uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja jako bardzo wa┼╝nego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Tego dnia przypada r├│wnie┼╝ uroczysto┼Ť─ç Naj┼Ťwi─Ötszej Maryi Panny Kr├│lowej Polski.

ÔÇ×W dniu Trzeciego Maja gromadzimy si─Ö tutaj na jasielskim Rynku i to nasze zgromadzenie ┼é─ůczy dwie intencje. Jako ludzie wiary, jako katolicy chcemy dzisiaj odda─ç cze┼Ť─ç i uwielbi─ç Maryj─Ö ÔÇô matk─Ö naszego zbawiciela Jezusa Chrystusa. Ale tak┼╝e t─Ö, kt├│r─ů czcimy jako Kr├│low─ů Polski w jej historycznym tytule. Jednocze┼Ťnie gromadzimy si─Ö tutaj jako Polacy i wspominamy dziejowy akt uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji. Ten fakt powoduje, ┼╝e mamy intencje w sercu, aby prosi─ç o Bo┼╝─ů opiek─Ö nad nasz─ů Ojczyzn─ů, nad Polsk─ů.ÔÇŁ – m├│wi┼é podczas homilii ks. Piotr Steczkowski.

Po udzieleniu b┼éogos┼éawie┼ästwa i od┼Ťpiewaniu hymnu ÔÇ×Bo┼╝e co┼Ť Polsk─ÖÔÇŁ, uformowa┼é si─Ö patriotyczny poch├│d, na czele kt├│rego szli Miejska Orkiestra D─Öta, harcerska i strzelecka asysta honorowa, poczty sztandarowe, zaproszeni go┼Ťcie oraz mieszka┼äcy Jas┼éa.

| FOT. ┬ę terazJaslo.pl / Damian Palar

Pod tablic─ů upami─Ötniaj─ůc─ů 200. rocznic─Ö uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, znajduj─ůcej si─Ö na frontonie budynku wielorodzinnego przy ulicy Ko┼é┼é─ůtaja 2, odby┼éa si─Ö ceremonia sk┼éadania wi─ůzanek kwiat├│w przez wyznaczone delegacje.

Nast─Öpnie w Parku Miejskim rozpocz─Ö┼éa si─Ö oficjalna cz─Ö┼Ť─ç obchod├│w, na kt├│r─ů sk┼éada┼éy si─Ö: odegranie i od┼Ťpiewanie Hymnu Pa┼ästwowego, odegranie Hejna┼éu Jas┼éa oraz odczytanie Apelu Pami─Öci przez harcmistrza Wies┼éawa Hapa z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich.

| FOT. ┬ę terazJaslo.pl / Damian Palar

Okoliczno┼Ťciowe przem├│wienie wyg┼éosi┼é do zgromadzonych ust─Öpuj─ůcy z urz─Ödu burmistrz Jas┼éa Ryszard Pabian. – Prosz─Ö pozwoli─ç, ┼╝e dzisiejsze wyst─ůpienie rozpoczn─Ö od nieco osobistego w─ůtku. Ale jest ono dla mnie wyj─ůtkowe, gdy┼╝ ju┼╝ dziesi─ůte z kolei wyg┼éaszane z okazji ┼Üwi─Öta 3 Maja. Mam je wszystkie zapisane nie tylko we w┼éasnych dokumentach, ale te┼╝ nosz─Ö je g┼é─Öboko w swojej pami─Öci, st─ůd pewne reminiscencje i nawi─ůzania do poprzednich przem├│wie┼ä b─Öd─ů si─Ö dzi┼Ť pojawia─ç. Wielokrotnie w swoich wcze┼Ťniejszych wyst─ůpieniach podkre┼Ťla┼éem wa┼╝no┼Ť─ç Konstytucji 3 Maja, zach─Öca┼éem do radosnego ┼Ťwi─Ötowania, ale te┼╝ zwraca┼éem uwag─Ö na r├│┼╝norakie zagro┼╝enia.
R├│wnie┼╝ i dzi┼Ť a┼╝ nazbyt wyrazi┼Ťcie dostrzegam, ┼╝e bardziej ni┼╝ o radosnej ÔÇ×Majowej Jutrzence” winni┼Ťmy obecnie rozwa┼╝a─ç o smutnej nocy rozbiorowej. Ale przede wszystkim zauwa┼╝am, ┼╝e w miar─Ö up┼éywu lat, dzisiejsze ┼Üwi─Öto Narodowe przesta┼éo nam udziela─ç lekcji historii, a zacz─Ö┼éo stawia─ç coraz bardziej natarczywe pytania o wsp├│┼éczesno┼Ť─ç. Te dwie my┼Ťli chcia┼ébym uczyni─ç punktem wyj┼Ťcia do dzisiejszych refleksji i osnow─ů mojego ostatniego ju┼╝ wyst─ůpienia. – m├│wi┼é.

Podkre┼Ťla┼é on, ┼╝e ÔÇ×celem nadrz─Ödnym takich dorocznych obchod├│w jest zar├│wno kultywowanie pami─Öci, jak te┼╝ jej poszerzanie, zw┼éaszcza poprzez edukacj─Ö nast─Öpnych pokole┼ä.ÔÇŁ

Jasielskie obchody ┼Üwi─Öta Narodowego Trzeciego Maja zako┼äczy┼é koncert pie┼Ťni patriotycznych.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Tw├│j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s─ů oznaczone *