Informacje

Platforma Obywatelska zabiegała o głosy mieszkańców Jasła w wyborach europejskich 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Koalicja Obywatelska zabiegała dzisiaj w Jaśle o poparcie mieszkańców miasta i powiatu jasielskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Te już równo za miesiąc. Otwierająca podkarpacką listę formacji, a jednocześnie ubiegająca się o kolejną kadencję europosłanka Elżbieta Łukacijewska apelowała do obywateli: „prosimy Was 9 czerwca – pójdźcie na wybory, zagłosujcie za tymi wszystkimi, którzy bezpieczeństwo, przyszłość, rozwój i demokrację mają w sercu”.

Kandydatki i kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego zachęcali dzisiaj mieszkańców Jasła do aktywnego udziału w wyborach europejskich, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 roku. Nieprzypadkowo ugrupowanie zainaugurowało swoją kampanię właśnie 9 maja bowiem tego dnia obchodzony jest Dzień Europy.

W tym roku przypada też okrągła, dwudziesta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, o czym przypomniała w trakcie konferencji prasowej Elżbieta Łukacijewska – Posłanka do Parlamentu Europejskiego, liderka Platformy Obywatelskiej w województwie podkarpackim i „jedynka” na liście Koalicji Obywatelskiej w nadchodzących wyborach.

Za nami dwadzieścia lat Unii Europejskiej. Jako Polska, Podkarpacie i Jasło zrobiliśmy cywilizacyjny krok do przodu. Obecność we Wspólnocie to nasze szanse na nasze bezpieczeństwo, nasze nadzieje na przyszłość i szanse dla naszych dzieci. Dlatego z tego miejsca, wspólnie jako kandydaci apelujemy do mieszkanców Jasła, całego Podkarpacia, abyście zagłosowali na Koalicję Obywatelską. Abyście zagłosowali na tych, którzy szanują człowieka, którzy mają demokrację, praworządność w sercu, którzy są wśród Was i działają na rzecz społeczności lokalnych. – mówiła.

Europarlamentarzystka przekonywała, że „to będą najważniejsze wybory od dwudziestu lat„.

Jak zaznaczyła, „mamy coraz nie spokojniejsze czasy więc bycie w jednej rodzinie ze wszystkimi krajami Unii Europejskiej to jest siła, to są nadzieje, to są szanse i to są możliwości”.

Łukacijewska prosiła mieszkańców regionu: „nie dajmy się nabrać tym, którzy dzisiaj mówią jaka piękna jest Europa i jesteśmy za Unią Europejską, a tak naprawdę idą do Parlamentu Europejskiego po to, żeby go rozsadzać od środka, bo te standardy europejskie są im obce”.

Apeluję do mieszkańców Jasła i powiatu – nie dajmy się zwieść. Ja wiem, że nieraz nie wszystko nam się podoba to co jest, co się dzieje, jakie są dyskusje wewnątrz Europy czy Parlamentu Europejskiego, ale Unia Europejska to tak naprawdę rodzina. W naszych małych rodzinach nieraz mamy sprzeczki. Nieraz mamy inne zdania, inne poglądy czy perspektywy, ale najważniejsze, aby umieć rozmawiać. Najważniejsze, aby umieć przekonywać partnerów do swoich racji, aby budować sojusze i więzi. Najłatwiejsze jest krzyczenie, zakrzyczenie rzeczywistości i tak naprawdę bycie w Parlamencie Europejskim tylko na sesji kiedy różne media mają transmisje. Natomiast najłatwiej jest podpisać się, wyjechać do Polski, co chwilę przemierzać setki kilometrów samochodami – podobno nawet z Jasła. Więc nie o takie działania na rzecz Polski i Podkarpacia chodzi. Chodzi o ciężką pracę, umiejętność rozmowy, umiejętność pilnowania i dbania o interesy naszych małych Ojczyzn. O to apeluję i proszę, weźmy udział w wyborach. Naprawdę te wybory będą o naszej przyszłości i naszym bezpieczeństwie. – powiedziała.

Do Parlamentu Europejskiego kandyduje również Antoni Pikul – wieloletni zastępca burmistrza miasta Jasła, w poprzedniej kadencji radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, znany i ceniony w regionie opozycjonista. Na liście Koalicji Obywatelskiej otrzymał „szóstkę”.

Dzielił się swoją refleksją: „trzydzieści lat temu w głowie nam się nie mieściło, że będziemy w ciągu najbliższych lat członkiem Unii Europejskiej”.

Apelował do wszystkich, aby 9 czerwca wziąć udział w wyborach i mądrze głosować, „bo coś co przychodzi bez wysiłku czasami łatwo stracić”. – Pamiętajcie o tym, że ten cały skok cywilizacyjny, który się dokonał przez ostatnie dwadzieścia lat, tak w Polsce jak i u nas na Podkarpaciu, nie wziął się z niczego. Więc nie dajcie się zastraszyć i nabrać na to, że Bruksela jest czymś gorszym niż Moskwa, bo to jest głęboka nieprawda. Głosujcie Państwo mądrze. – powiedział Antoni Pikul.

W konferencji prasowej uczestniczył także Marcin Piotrowski, który ma „ósmy” numer na liście.

Ja jestem głosem tych ludzi, którzy wchodzili w życie wraz z momentem wejścia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku – dokładnie dwadzieścia lat temu. Teraz nie wyobrażamy sobie, żeby Polska miała z tej Unii wyjść, żeby zamykała się granica, żeby znów trzeba było podróżować z paszportami. My chcemy Polski otwartej na inne kraje. Polska jest częścią Unii Europejskiej. Nie możemy mówić i przeciwstawiać Polska kontra Unia. My ją tworzymy. Jesteśmy piątym krajem pod względem ilości posłów w Europarlamencie. Te wybory zadecydują o tym jak silny będzie głos w Europarlamencie. Ten głos dadzą posłanki i posłowie Koalicji Obywatelskiej – Ela Łukacijewska, Marcin Piotrowski i inni kandydaci, którzy walczą o głos Podkarpacia. My jesteśmy stąd. Jesteśmy z małych wiosek, miasteczek, miast. Jesteśmy Waszym głosem w Europie. O taką Europę wspólną, która będzie inwestowała w naszą przestrzeń, będziemy bardzo mocno walczyć! Dlatego 9 czerwca prosimy Was wszystkich o głos. Nie zmarnujmy tej szansy. Potrzebna jest mobilizacja, nie możemy odpuścić. Tak, jak 15 października zaczęliśmy „sprzątać” Polskę, tak teraz czas, by to co się dzieje od kilku miesięcy przenieść dalej. Wspólnie z Unią Europejską możemy tutaj inwestować, zmieniać naszą rzeczywistość. – mówił.

Podczas swojej obecności w Jaśle europosłanka Elżbieta Łukacijewska uczulała mieszkańców jak ważne są to wybory. „Abyśmy wszyscy tutaj na Podkarpaciu 9 czerwca zagłosowali i wybrali przyszłość, rozwój, pokój, szanse i bezpieczeństwo.” – dodała.

Szef struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie jasielskim Piotr Słowik przekazał, że na liście poparcia dla kandydatów Koalicji Obywatelskiej w całym powiecie jasielskim udało się zebrać rekordowe ponad 3,7 tysięcy podpisów. „Zachęcamy, żeby z tą samą aktywnością poszli Państwo do bardzo ważnych wyborów do Parlamentu Europejskiego.” – zapraszał.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *