Kultura | rozrywka | edukacja

Poznaj z nami największe tajemnice kosmosu (zapowiedź)

Kosmos od zarania dziejów fascynuje nie tylko ludzi nauki, lecz także zwykłych zjadaczy chleba. Bezkres przestrzeni pozaziemskiej zarówno intryguje, jak też zachęca do zadawania niemal niezliczonych pytań o jej tajemnice. Na wiele z nich spróbujemy znaleźć odpowiedź podczas obchodów Światowego Dnia Kosmosu w Jaśle. Wszystkich pasjonatów nauki i dobrej zabawy zapraszamy do Generatora Nauki GEN i na Górkę Gorajowicką w poniedziałek i wtorek (20 i 21 maja br.). Nie zabraknie obserwacji nieba, wizyty w astro-laboratorium oraz kreatywnych warsztatów plastycznych dla dzieci.

Choć Światowy Dzień Kosmosu przypada na 21 maja, to już w poniedziałek (20 maja br.) zapraszamy Was na Górkę Gorajowicką, gdzie wraz z Kosmiczną Akademią będziemy prowadzić obserwacje nieba. Dzięki wykorzystaniu teleskopu elektronicznego Seestar S-50 będziecie mogli zobaczyć Słońce, Księżyc, mgławice oraz przelot ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). To jednak nie wszystko, co w poniedziałkowy wieczór czekać będzie na wszystkich fanów kosmosu. Koniecznie zabierzcie z sobą swoje smartfony. Podłączone do teleskopu za pomocą specjalnej aplikacji pozwolą Wam one na zrobienie jedynej w swoim rodzaju astrofotki.

W poniedziałkowy wieczór będzie mogli dowiedzieć się o tym, jak zacząć własne obserwacje gwieździstego nieba w Jaśle i w okolicy. W #WirtualnymPlanetarium znajdziecie zestawy gogli VR z dostępem do 10 fascynujących aplikacji wśród których znajdziecie między innymi materiały dotyczące: misji Apollo 11, tego jak powstał Układ Społeczny, czym jest wszechświat i czarne dziury, czy też historię ziemi i dinozaurów. Przy pomniku Chrystusa Króla spotkamy się w godzinach 20.00 – 23.00. Warto pojawić się tam punktualnie. Zaplanowaliśmy bowiem wspólne oglądanie zachodu Słońca.

Do wspólnych obserwacji nieba zachęcamy wszystkich miłośników nauki bez względu na wiek. Uwaga! Obserwacja nieba będzie możliwa jedynie w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych. Przy niesprzyjającej pogodzie zaprosimy Was na prelekcję połączoną z warsztatami do Generatora Nauki GEN (godz. 18.00).

We wtorek (21 maja br.) zapraszamy Was do budynku Generatora Nauki GEN. Tego dnia czekać będzie na Was sporo atrakcji. Mnóstwo powodów do zadowolenia będą mieć przede wszystkim najmłodsi mieszkańcy Jasła i okolic. We wtorkowe popołudnie będziecie mieć niepowtarzalną okazję do tego, aby poznać topografię księżyca oraz dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii podboju Srebrnego Globu. Nie zabraknie również kolekcji minerałów i skał, w tym fragmentów meteorytów. Pod mikroskopem obejrzycie skamieniałości zwierząt i roślin sprzed setek milionów lat.

W grocie astronomki i astronoma czekać będą na Was atrakcje inspirujące do sensorycznego poznawania praw fizyki i kosmosu. Dowiecie się też jaka jest prędkość światła i ile czasu potrzebuje, aby dotrzeć ze Słońca na Ziemię oraz jak rozpoznawać gwiazdozbiory. Tak ekscytującego spotkania z kosmosem nie możecie przegapić! Do wspólnego zgłębiania tajemnic przestrzeni pozaziemskiej zapraszamy zarówno osoby indywidualne, jak też grupy zorganizowane (uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej). Wydarzenie odbędzie się w godzinach 9.00 – 12.00. Podzielone będzie na trzy trwające jedną godzinę bloki. Zapisy prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00.

Po warsztatach Kosmiczna Akademia zaprosi Was na dziedziniec GEN-u, gdzie ustawiony zostanie teleskop Lunt 60 umożliwiający obserwację wybuchów plazmy na słońcu w promieniowaniu wodorowym H-Alpha. Zakładając oczywiście, że nieba nie będą spowijać gęste chmury.

Do odwiedzenia GEN-u zachęcamy również najmłodsze dzieci (6 latki i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej). W Strefie Kreatywności będą mogły dać upust fantazji i wykorzystać swoją wyobraźnię do stworzenia jedynych w swoim rodzaju prac plastycznych, których motywem przewodnim będzie kosmos i podróże międzygwiezdne. Warsztaty kreatywne adresowane są do grup zorganizowanych. Odbędą się one w godz. 9.00-10.00, 10.15-11.15 i 11.30-12.30. Zapisy pod numerem tel. 13 448 25 00.

Zapraszamy do wspólnego zgłębiania tajemnic kosmosu!

(Generator Nauki GEN w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *