Informacje

Strażacy u stóp Matki Bożej Saletyńskiej dziękowali za opiekę i prosili o potrzebne łaski na kolejne dni służby 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu koło Jasła przybyła w niedzielę (19 bm.) diecezjalna pielgrzymka strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystościom przewodniczył biskup rzeszowski ksiądz Jan Wątroba.
| FOTOGALERIA

Już po raz siódmy strażacy Diecezji Rzeszowskiej wybrali się na pielgrzymkę do Dębowca koło Jasła. Na placu przed miejscową Bazyliką Mniejszą Najświętszej Maryi Panny z La Salette zgromadzili się w niedzielne popołudnie funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, poczty sztandarowe, młodzieżowe i dziecięce drużyny pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, emeryci i renciści Państwowej Straży Pożarnej, rodziny pracowników ochrony przeciwpożarowej, lokalne władze samorządowe oraz mieszkańcy regionu.

W uroczystości wzięli udział m.in. Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej w Warszawie oraz wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie Stanisław Święch, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle mł. bryg. Ireneusz Zagórski wraz ze swoim zastępcą bryg. Janem Szelągiem, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Jaśle mł. bryg. Edward Gronek, starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś, wójt gminy Dębowiec Marcin Bolek, wójt gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, wójt gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz, wójt gminy Tarnowiec Agata Augustyn.

Centralnym punktem była uroczysta msza święta, podczas której dziękowano formacji strażackiej za służbę publiczną na rzecz drugiego człowieka, jego mienia oraz środowiska naturalnego, prosząc jednocześnie o Boże błogosławieństwo dla wszystkich strażaków i ich rodzin.

Eucharystii przewodniczył Biskup Rzeszowski ks. Jan Wątroba, któremu towarzyszyli m.in. kustosz Sanktuarium w Dębowcu ks. Marcin Sitek MS, Kapelan Krajowy Strażaków st. bryg. ks. dr Jan Krynicki, Kapelan Strażaków Województwa Podkarpackiego ks. Paweł Samborski, Kapelan Strażaków Powiatu Jasielskiego ks. Tadeusz Wawryszko oraz Kapelan Strażaków Powiatu Strzyżowskiego ks. Bogusław Bogacewicz.

Liturgiczną służbę ołtarza sprawowali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bączalu Dolnym oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Dolnej.

Oprawę muzyczną zapewnili – chór mieszany z Parafii w Skołyszynie, powiat jasielski oraz Orkiestra Dęta z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gaci, powiat przeworski.

W homilii skierowanej do wszystkich uczestników Biskup Rzeszowski ks. Jan Wątroba powiedział m.in.: – To kolejny już raz, gdy pielgrzymka strażaków Diecezji Rzeszowskiej do Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu odbywa się w uroczystość zesłania Ducha Świętego. To dla nas podwójna radość i okazja do świętowania. Drodzy strażacy, przybywacie tu do Matki Bożej, by w Jej domu przede wszystkim dziękować za wszystkie otrzymane łaski, za każdy szczęśliwy powrót z akcji. Za opiekę Waszego patrona Świętego Floriana. Przybywacie także, by prosić o nowe, kolejne łaski. By upraszać przychylność, życzliwość, obecność Matki Najświętszej w Waszym życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym. Pielgrzymka to także okazja, by przepraszać. Jednym z wymiarów każdej pielgrzymki jest ten wymiar pokutny. Tak było dawniej i oby tak zostało. Ojcowie spowiednicy oczekują w konfesjonałach. Każdy kto chciałby się dzisiaj pojednać z Bogiem, zyskać potrzebne nam wszystkim łaski, może skorzystać. To jest ważny moment i akcent każdej pielgrzymki. Ale to także doskonała okazja, by myśmy mogli podziękować Wam dzisiaj za tę Waszą niezwykłą służbę. Ludzie munduru wiedzą co to znaczy służba. Wiedzą co to znaczy to niezwykłe powołanie i wierność zawołaniu: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Dziękujemy Wam serdecznie za tą Waszą dyspozycyjność, za ten pośpiech, by ratować człowieka, jego życie, zdrowie, dobytek, mienie. Być zawsze gotowym do niesienia pomocy – właśnie za tą gotowość Wam dziękujemy, cenimy i chylimy dzisiaj czoła przed Waszymi sztandarami. Dziękując, jednocześnie prosimy, by tak było zawsze, by strażacy w tej służbie zawsze pamiętali o tym, że Bóg wybrał ich, obdarzył niezwykłym powołaniem i chce wspierać w każdym momencie ich życia.

Krajowy duszpasterz strażaków st. bryg. ks. dr Jan Krynicki złożył podziękowania wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie i udział w wydarzeniu, które wpisuje się w majowe obchody patrona strażaków Świętego Floriana.

Dowódcą uroczystości był st. asp. Jakub Sokulski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

Na zakończenie odbył się piknik, podczas którego zaproszonych gości częstowano tradycyjną strażacką grochówką. Można było również obejrzeć z bliska zabytkowy samochód strażacki Chevrolet, którym do Dębowca przyjechali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kołaczycach.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *