Kultura | rozrywka | edukacja

YES!teśmy – Nasze 20 lat w Unii Europejskiej (zapowiedź)

W poniedziałek 27 maja 2024 roku o godz. 17:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie „20 lat Polski w Unii Europejskiej”.

W tym roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a w czerwcu odbędą się wybory europejskie, podczas których będziemy wybierać naszych przedstawicieli do Europarlamentu. To doskonała okazja do dyskusji o tym jakie zmiany zaszły w Polsce, naszej gminie czy mieście, odkąd dołączyliśmy do grona państw wspólnoty europejskiej. Podczas spotkania z dr. Grzegorzem Gilem, ekspertem sieci Team Europe Direct, zastanowimy się nad tym, jak dzięki unijnemu wsparciu zmieniło się nasze życie i okolica przez dwadzieścia lat, czego oczekujemy w kolejnych latach członkostwa w Unii Europejskiej, oraz co my – mieszkańcy i mieszkanki naszej okolicy – możemy zaoferować jako polski wkład w budowanie europejskiej wspólnoty. Nasz gość opowie o zmianach w życiu społecznym w Polsce, m.in. w obszarze infrastruktury, transportu i wolności przemieszczania się, pracy, edukacji, klimatu, dostępu do technologii czy praworządności.

Dr Grzegorz Gil jest adiunktem w Katedrze Bezpieczeństwa Międzynarodowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS w Lublinie. W sieci eksperckiej Team Europe Direct zajmuje się takimi zagadnieniami jak: Unia Europejska jako wspólnota bezpieczeństwa, stosunki zewnętrzne UE, procesy budowania i transformacji nowożytnych państw europejskich, Brexit, debaty oksfordzkie w tematyce europejskiej.

Zachęcamy Państwa do przyniesienia zdjęć pokazujących nasze miasto i gminę, by wspólnie powspominać i przyjrzeć się, jak zmieniła się nasza codzienność przez te 20 lat.

Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

Spotkanie organizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce realizowany przez Fundację Civis Polonus.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *