Kultura | rozrywka | edukacja

Kopernik w batiku (zapowiedź)

Od poniedziałku, 10 czerwca br. w Sali Offowej Jasielskiego Domu Kultury można zobaczyć wystawę batików „De Copernicus –Trzy Pracownie i Goście”. Ekspozycja poświęcona Mikołajowi Kopernikowi z okazji 550. urodzin i 480. rocznicy śmierci prezentowana była po raz pierwszy w sierpniu 2023 r. w Olsztynie. Teraz, po niespełna roku trafiła do Jasła.

Projekt „De Copernicus” został zapoczątkowany podczas pleneru we Fromborku, w którym uczestniczyły dwie pracownie batiku: „Turkus”, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, prowadzona przez Iwonę Bolińską – Walendzik oraz „Mamut” z Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu, założona przez Tomasza Jakubowskiego. Natomiast do ogólnopolskiej wystawy zaproszona została Pracownia Batiku z Jasielskiego Domu Kultury – mówi Anna Brożyna, instruktorka batiku w JDK.

W wystawie uczestniczyli także artyści indywidualni: Agnes Nagy, Agnieszka Cecylia Kazała, Marta Wachel i Magdalena Rybak. – I tak oto ekspozycja „De Copernicus – Trzy Pracownie i Goście” stała się artystycznym manifestem w Roku Kopernikowskim i tym samym znaczącym wydarzeniem dla artystów tworzących w tej unikatowej technice – podkreśla A. Brożyna.

W sierpniu 2023 roku, podczas prezentacji wystawy w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie spotkali się prawie wszyscy autorzy prac. Na przełomie roku ekspozycja trafiła do Ostródzkiej Biblioteki Multimedialnej, następnie do Gliwic i Oświęcimskiego Centrum Kultury, a stamtąd do Jasielskiego Domu Kultury, gdzie będzie można ją oglądać do połowy lipca br.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *