Informacje

Uroczyste obchody 140-lecia istnienia OSP w Sko┼éyszynie ­čôŞ

| Nz. prezes OSP w Sko┼éyszynie Stanis┼éaw ┼Üwi─Öch wr─Öcza proporzec M┼éodzie┼╝owej Dru┼╝ynie Po┼╝arniczej. FOT. ┬ę terazJaslo.pl / Damian Palar

W sobot─Ö (29 bm.) odby┼éy si─Ö uroczysto┼Ťci jubileuszowe 140-lecia istnienia Ochotniczej Stra┼╝y Po┼╝arnej w Sko┼éyszynie oraz 55. rocznicy utworzenia przy jednostce Harcerskiej i M┼éodzie┼╝owej Dru┼╝yny Po┼╝arniczej. Wydarzenie to by┼éo po┼é─ůczone z gminnymi obchodami Dnia Stra┼╝aka. Z tej okazji zas┼éu┼╝onym stra┼╝akom-ratownikom oraz dzia┼éaczom Zwi─ůzku OSP RP wr─Öczono odznaczenia bran┼╝owe.
| FOTOGALERIA Ôćĺ

Obchody jubileuszowe rozpocz─Ö┼éa msza ┼Ťwi─Öta w miejscowym ko┼Ťciele pw. ┼Üwi─Ötego J├│zefa. Eucharystii przewodniczy┼é Biskup Pomocniczy Senior Diecezji Rzeszowskiej ks. Edward Bia┼éog┼éowski, w asy┼Ťcie kapelan├│w stra┼╝y po┼╝arnej wojew├│dztwa podkarpackiego ks. Paw┼éa Samborskiego, wojew├│dztwa ma┼éopolskiego ks. W┼éadys┼éawa Kuliga, powiatu jasielskiego ks. Tadeusza Wawryszko, powiatu d─Öbickiego ks. J├│zefa Jasiurkowskiego oraz proboszcza parafii ks. Grzegorza Czelu┼Ťniaka.

Na placu przed budynkiem remizy OSP w Sko┼éyszynie odby┼é si─Ö uroczysty apel z udzia┼éem zaproszonych go┼Ťci, w┼Ťr├│d kt├│rych znale┼║li si─Ö m.in.: Pose┼é do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzo┼äca, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zaj─ůc, II Wicewojewoda Podkarpacki Tomasz Lorenc, Przewodnicz─ůcy Sejmiku Wojew├│dztwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Wiceprzewodnicz─ůca Sejmiku Wojew├│dztwa Podkarpackiego Joanna Bril, Radny Sejmiku Wojew├│dztwa Podkarpackiego Adam Berkowicz, Starosta Powiatu Jasielskiego Adam Pawlu┼Ť, Przewodnicz─ůcy Rady Powiatu w Ja┼Ťle Grzegorz Pers wraz z radnymi Wies┼éawem Reczkiem i Krzysztofem Sarneckim, W├│jt Gminy Sko┼éyszyn Bogus┼éaw Kr─Öcisz wraz z zast─Öpc─ů Paw┼éem Gutkowskim i skarbnikiem Jackiem K─Ödziorem, Wiceprzewodnicz─ůcy Rady Gminy Sko┼éyszyn Stanis┼éaw Wojdy┼éa, Podkarpacki Komendant Wojew├│dzki Pa┼ästwowej Stra┼╝y Po┼╝arnej w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran, Naczelnik Wydzia┼éu Operacyjno-Rozpoznawczego Komendy Powiatowej Pa┼ästwowej Stra┼╝y Po┼╝arnej w Ja┼Ťle bryg. Wac┼éaw Pasterczyk, Mateusz Pacana ÔÇô przedstawiciel Pose┼é na Sejm RP Marii Kurowskiej, Kornela Augustyn ÔÇô przedstawiciel Pose┼é na Sejm RP Joanny Frydrych.

Wszystkich zgromadzonych uczestników powitał Stanisław Święch, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Skołyszynie.

Stra┼╝acy, wype┼éniaj─ůc stra┼╝ackie przes┼éanie ÔÇ×Bogu na chwa┼é─Ö, ludziom na po┼╝ytekÔÇŁ, ofiaruj─ů siebie cz┼éowiekowi w potrzebie pami─Ötaj─ůc, ┼╝e nie ma wi─Ökszej mi┼éo┼Ťci od tej, gdy kto┼Ť ┼╝ycie swoje oddaje za przyjaci├│┼é swoich. Tak, jak kiedy┼Ť rycerze chronili swych s─ůsiad├│w i rodziny, tak obecnie stra┼╝acy gotowi s─ů do ofiarnej s┼éu┼╝by, nieustannie czuwaj─ůc by cz┼éowiek bezpiecznie m├│g┼é ┼╝y─ç. – powiedzia┼é.

W trakcie swojego wyst─ůpienia podkre┼Ťli┼é, ┼╝e dzisiejsze obchody 140-lecia powstania Ochotniczej Stra┼╝y Po┼╝arnej w Sko┼éyszynie oraz 55. rocznicy utworzenia pierwszej Harcerskiej i M┼éodzie┼╝owej Dru┼╝yny Po┼╝arniczej to niezwykle donios┼ée wydarzenie dla lokalnej spo┼éeczno┼Ťci.

140-letnia dzia┼éalno┼Ť─ç to oczywisty pow├│d do dumy stra┼╝ak├│w z dobrze spe┼énionego obowi─ůzku spo┼éecznego. Wysoka ocena stra┼╝y po┼╝arnej spo┼Ťr├│d wszystkich instytucji i organizacji w kraju ze strony spo┼éecze┼ästwa, kt├│re postrzega nas jako autentycznych obro┼äc├│w, na kt├│rych mo┼╝na liczy─ç w ka┼╝dej sytuacji to dow├│d najwy┼╝szego uznania, ale te┼╝ i zaufania jakim nas obdarzono. Histori─Ö, a na jej tle wydarzenia, tworz─ů ludzie. To w┼éa┼Ťnie tu, w Sko┼éyszynie, wychowano wiele pokole┼ä stra┼╝ak├│w, dzia┼éaczy ruchu stra┼╝ackiego w powiecie jasielskim. – m├│wi┼é.

Stanisław Święch złożył podziękowania za wszelkie wyrazy uznania i życzenia jakie napłynęły do tutejszej jednostki z okazji jubileuszu.

Pragn─Ö w dniu dzisiejszym podzi─Ökowa─ç naszym sympatykom, parlamentarzystom, samorz─ůdowcom, dzia┼éaczom Zwi─ůzku OSP RP, druhom stra┼╝akom z Komendy Wojew├│dzkiej i Powiatowej Pa┼ästwowej Stra┼╝y Po┼╝arnej, przedsi─Öbiorcom za wsp├│ln─ů prac─Ö na rzecz bezpiecze┼ästwa mieszka┼äc├│w naszych wiosek, gmin i powiatu. Dzi─Ökuj─Ö by┼éym i obecnym w┼éadzom samorz─ůdowym gminy Sko┼éyszyn, dzi─Öki kt├│rym nasza jednostka osi─ůgn─Ö┼éa tak wiele. Gratuluj─Ö osobom dzisiaj wyr├│┼╝nionym i odznaczonym z okazji Dnia Stra┼╝aka. – doda┼é.

Dalej skierowa┼é s┼éowa wdzi─Öczno┼Ťci dla druhen i druh├│w: – Praca na rzecz spo┼éecze┼ästwa oraz gotowo┼Ť─ç niesienia pomocy tym, kt├│rzy jej potrzebuj─ů to dzia┼éania wpisane w codzienn─ů nasz─ů s┼éu┼╝b─Ö. Wszystko to zas┼éuguje na najwy┼╝sze uznanie. Niech podejmowane dzia┼éania przynios─ů wiele satysfakcji i b─Öd─ů inspiracj─ů do dalszych dzia┼éa┼ä w humanitarnej s┼éu┼╝bie ludziom, w my┼Ťl wsp├│┼étw├│rcy Zwi─ůzku OSP Boles┼éawa Chomicza ÔÇ×Ka┼╝dy wi─Öc, cho─ç na skromnym swym posterunku obywatelskim, niech pami─Öta, ┼╝e jest w┼éodarzem ojcowizny swojej, ┼╝e je┼Ťli prac─Ö po┼Ťwi─Öca otoczeniu, to lepsze jutro dla przysz┼éych pokole┼ä zapewniaÔÇŁ. ┼╗ycz─Ö Wam, aby s┼éu┼╝ba drugiemu cz┼éowiekowi by┼éa zawsze ┼║r├│d┼éem osobistej satysfakcji i spo┼éecznego uznania. Niech ┼Üwi─Öty Florian nieustannie czuwa nad Wami, a Wasze rodziny otacza opiek─ů duchow─ů. W tym szczeg├│lnym dniu wyrazy szacunku i s┼éowa podzi─Ökowania przekazuj─Ö seniorom s┼éu┼╝by po┼╝arniczej, dzia┼éaczom Zwi─ůzku, wychowawcom m┼éodzie┼╝y za ich nieoceniony wk┼éad w rozw├│j ochotniczych stra┼╝y po┼╝arnych. Czynnym stra┼╝akom ochotnikom ┼╝ycz─Ö bezpiecznych powrot├│w z akcji ratowniczo-ga┼Ťniczych, a cz┼éonkom m┼éodzie┼╝owej dru┼╝yny po┼╝arniczej ┼╝ycz─Ö wytrwa┼éo┼Ťci i dalszego rozwoju, aby┼Ťcie kontynuowali dzia┼éalno┼Ť─ç w naszej OSP o tak bogatej historii. Dzi─Ökuj─Ö naszym rodzinom, a w szczeg├│lno┼Ťci ┼╝onom, za pomoc w wype┼énianiu naszych obowi─ůzk├│w naszej s┼éu┼╝by oraz za wyrozumia┼éo┼Ť─ç. Wszystkim za wszystko dzi─Ökuj─Ö.

G┼éos zabra┼é r├│wnie┼╝ w├│jt gminy Sko┼éyszyn Bogus┼éaw Kr─Öcisz: – Wspominamy dzisiaj wszystkich tych, kt├│rzy tworzyli podwaliny pod tera┼║niejszo┼Ť─ç. Mo┼╝emy zaobserwowa─ç jak dzisiaj wygl─ůda jednostka, jak jest doposa┼╝ona w najnowocze┼Ťniejszy specjalistyczny sprz─Öt. Ale ten sprz─Öt musz─ů obs┼éugiwa─ç ludzie. Dlatego jestem pe┼éen uznania dla Was za Wasz─ů bezinteresown─ů s┼éu┼╝b─Ö, za Wasze zaanga┼╝owanie. Serdecznie Wam za to dzi─Ökuj─Ö. Dzi─Ökuj─Ö za otwarte serca i niesienie pomocy potrzebuj─ůcym mieszka┼äcom gminy Sko┼éyszyn przede wszystkim w sytuacjach zagro┼╝enia. ┼╗ycz─Ö Wam du┼╝o zdrowia, Waszym rodzinom. ┼╗ycz─Ö, aby ta jednostka dalej si─Ö rozwija┼éa w takim tempie. Ze swojej strony obiecuj─Ö, ┼╝e nasz samorz─ůd do┼éo┼╝y wszelkich stara┼ä, aby tak w┼éa┼Ťnie by┼éo. ┼╗eby ta i pozosta┼ée jednostki z terenu naszej gminy by┼éy odpowiednio doposa┼╝one.

Podczas uroczysto┼Ťci nast─ůpi┼éo wr─Öczenie proporca dla M┼éodzie┼╝owej Dru┼╝yny Po┼╝arniczej, w uznaniu jej dorobku i tradycji.

Nast─Öpnie zas┼éu┼╝eni stra┼╝acy-ratownicy, dzia┼éacze Zwi─ůzku Ochotniczych Stra┼╝y Po┼╝arnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz emerytowani funkcjonariusze Pa┼ästwowej Stra┼╝y Po┼╝arnej odebrali odznaczenia bran┼╝owe, w tym medale ÔÇ×Za zas┼éugi dla po┼╝arnictwaÔÇŁ, odznaki honorowe ÔÇ×Stra┼╝acka Gwiazda PodkarpaciaÔÇŁ, odznaki honorowe ÔÇ×Za zas┼éugi dla po┼╝arnictwa powiatu jasielskiegoÔÇŁ, odznaki ÔÇ×Stra┼╝ak WzorowyÔÇŁ, odznaki ÔÇ×Za wys┼éug─Ö latÔÇŁ oraz odznaki ÔÇ×M┼éodzie┼╝owa Dru┼╝yna Po┼╝arniczaÔÇŁ.

Z okazji jubileuszu, sztandar OSP w Sko┼éyszynie zosta┼é uhonorowany odznaczeniem ÔÇ×Stra┼╝acka Gwiazda PodkarpaciaÔÇŁ, nadanym przez Zarz─ůd Oddzia┼éu Wojew├│dzkiego Zwi─ůzku Ochotniczych Stra┼╝y Po┼╝arnych Rzeczypospolitej Polskiej Wojew├│dztwa Podkarpackiego. Akt dekoracji mia┼é miejsce pocz─ůtkiem maja br. podczas Powiatowych Obchod├│w Dnia Stra┼╝aka w Ja┼Ťle.

W dalszej cz─Ö┼Ťci wydarzenia mia┼éo miejsce z┼éo┼╝enie wi─ůzanek kwiat├│w oraz zapalenie zniczy pod tablicami umieszczonymi na frontonie budynku remizy (po┼Ťwi─Öconym setnej rocznicy odzyskania Niepodleg┼éo┼Ťci przez Polsk─Ö oraz 130. rocznicy za┼éo┼╝enia OSP w Sko┼éyszynie).

MEDAL ÔÇ×ZA ZAS┼üUGI DLA PO┼╗ARNICTWAÔÇŁ

 • Z┼éoty druh Adam Szafarz
 • Srebrny druh Hubert Hajduk
 • Br─ůzowy druh Krzysztof Kaszowicz

ODZNAKA ÔÇ×STRA┼╗ACKA GWIAZDA PODKARPACIAÔÇŁ

 • druh W┼éadys┼éaw Depczy┼äski
 • druh st. bryg. w st. spocz. Piotr ┼Ümietana

HONOROWA ODZNAKA ÔÇ×ZA ZAS┼üUGI DLA PO┼╗ANICTWA POWIATU JASIELSKIEGOÔÇŁ

 • druh nadbryg. w st. spocz. Bogdan Kuliga
 • druh Tadeusz Sieniawski
 • druh p┼ék w st. spocz. W┼éodzimierz Rzo┼äca

ODZNAKA ÔÇ×STRA┼╗AK WZOROWYÔÇŁ

 • druh Pawe┼é Witkowski
 • druh Damian Wilczak
 • druh B┼éa┼╝ej Haduch

ODZNAKA ÔÇ×ZA WYS┼üUG─ś LATÔÇŁ

 • 75 lat druh Eugeniusz Fru┼╝y┼äski
 • 60 lat druh Stanis┼éaw Go┼éosi┼äski
 • 55 lat druh Jan Szpak, druh Franciszek Furmanek, druh Mieczys┼éaw Warcho┼é, druh J├│zef Fuk, druh Zbigniew Fuk, druh Stanis┼éaw ┼Üwi─Öch, druh Roman Klisiewicz, druh Bogdan Zawisza, druh Henryk Zawisza, druh Tadeusz Zawisza
 • 50 lat druh Stanis┼éaw Bana┼Ť, druh Ryszard Buga┼éa, druh Andrzej Gizara, druh Ryszard Solecki
 • 45 lat druh Stanis┼éaw Sikora, druh J├│zef Fuk
 • 40 lat druh Marek Labut, druh ks. Tadeusz Wawryszko, druh Tadeusz Bajorski
 • 35 lat druh Jaros┼éaw Zawisza, druh Robert Gizara, druh Marek Pawlu┼Ť, druh Tomasz Zawisza
 • 30 lat druh Mariusz W├│jcikiewicz
 • 25 lat druh Robert Sokulski, druh Maksym Stachacz, druh Daniel Fuk
 • 20 lat druh Rafa┼é Gorczyca, druh Remigiusz ┼Üwi─Öch, druh Jacek Szostak
 • 15 lat druh S┼éawomir Warian
 • 10 lat druh Norbert Furmanek, druh Dawid Roman, druh Karol Gorczyca, druh S┼éawomir Chodur, druh Dominik Bajorek

ODZNAKA ÔÇ×M┼üODZIE┼╗OWA DRU┼╗YNA PO┼╗ARNICZAÔÇŁ

 • Z┼éota druh Dominik Bajorek, druh S┼éawomir Chodur, druh Norbert Furmanek, druh Dawid Roman, druhna Ewa Kosiba, druhna Patrycja Kosiba, druhna Natalia Papciak, druhna Wioletta Papciak, druhna Justyna Wadas
 • Srebrna druhna Dominika Papciak, druh Jakub Antas

Wydarzenie u┼Ťwietni┼éa Orkiestra D─Öta Ochotniczej Stra┼╝y Po┼╝arnej w Osobnicy, gmina Jas┼éo.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Tw├│j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola s─ů oznaczone *