Sport | rekreacja | turystyka

KK-T JDK i PTTK zapraszają: jesienna wycieczka w Bieszczady

Przechadzka po Bieszczadach i podziwianie złotej polskiej jesieni z wieży widokowej na szczycie Jeleniowatego, to główne atrakcje wycieczki, którą – w sobotę, 21 września br. – organizują wspólnie Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle i Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury.

Grupa pod przewodnictwem Józefa Kaczora przejdzie atrakcyjną widokowo, dość łatwą, około 5-kilometrową trasą (czas przejścia – 3 godziny) wokół Mucznego. Szlak prowadzić będzie przez teren dawnej leśniczówki Brenzberg (miejsce zbrodni UPA na Polakach w nocy z 15 na 16 sierpnia 1944 r.), na szczyt Jeleniowatego (907 m n.p.m.), gdzie stoi wieża widokowa.

Pasmo Jeleniowatego przebiega z północnego zachodu na południowy wschód, kulminując w pięciu wierzchołkach o wysokościach: 858, 896, 907, 869 oraz 845 m n.p.m. Większa jego część objęta jest ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, natomiast w dolinie Sanu znajduje się enklawa Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Muczne to niewielka osada leśna w dolinie potoku Muczny, położona na wysokości od 715 do 735 m n.p.m., pomiędzy Bukowym Berdem, a Jeleniowatym, oddalona o 10 km od Stuposian. W XIX wieku na gruntach dawnej wsi Dźwiniacz, w miejscu, gdzie potoki Bystry i Suchy łączą się w Muczny, powstała tzw. potasznia (zakład produkcji potażu). Z czasem wyrósł tu przysiółek o nazwie Muczny. W latach 1900-1934 przebiegała tędy trasa kolejki wąskotorowej łącząca Ustrzyki Górne z Sokolikami. Przez pewien czas osada nie była dostępna dla turystów. Obecnie wieś znana jest z Centrum Promocji Leśnictwa, zimowych tras narciarstwa biegowego, ścieżki Brenzberg i wieży widokowej na Jeleniowatym.

Wieża widokowa na Jeleniowatym, o konstrukcji stalowo-drewnianej ma 34 m wysokości. Na górną platformę prowadzi 170 schodów. Z poziomu tarasu widokowego, można podziwiać najwyższe bieszczadzkie szczyty: Halicz, Kopę Bukowską, cały grzbiet Bukowego Berda, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską i Smerek, a także Otryt, dolinę górnego Sanu, a nawet ukraińskie Bieszczady i Gorgany. W dole w całej okazałości prezentuje się wieś Muczne. Ta najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach, wybudowana została z inicjatywy Nadleśnictwa Stuposiany. Jej oficjalne otwarcie odbyło się 19 listopada 2020 r.

W drodze powrotnej wycieczka zatrzyma się we wsi Monasterzec – by zwiedzić ruiny Zamku Sobień oraz w Lesku – na słodkości i kawę bądź herbatę w znanej miejscowej cukierni.

***

Termin wycieczki: 21 września br. (sobota); wyjazd sprzed JDK o godz. 7.00, powrót około godz. 20.00.
Koszt: 130 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi – 120 zł).
Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK Oddział w Jaśle, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 17.00, piątek w godz.8.00 – 16.00.
Szczegółowe informacje: w JDK tel. 514 284 625; w PTTK tel. 13 446 3340.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.

(JDK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button