terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
AUTOPROMOCJA
ISTOTNE

Wyróżnienia i podziękowania dla ludzi, którzy pełnią zaszczytną służbę na rzecz drugiego człowieka 📸

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka. Podczas uroczystości funkcjonariusze, druhowie z jednostek ochotniczych straży pożarnych, działacze społeczni oraz sympatycy pożarnictwa zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i medalami branżowymi. Były nominacje na wyższe stopnie służbowe. W czasie przemówień zaproszonych gości wobec świętującej dzisiaj formacji mundurowej padały wyrazy wdzięczności za codzienny trud podejmowany przez nią w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego mieszkańcom naszego powiatu, który pozostaje jednym z najbezpieczniejszych regionów w województwie i całym kraju.
| FOTOGALERIA

Apel, który towarzyszył tegorocznym obchodom Dnia Strażaka w powiecie jasielskim, poprzedziła msza święta sprawowana w Kościele Parafialnym pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w intencji strażaków oraz ich rodzin. Na dziedzińcu komendy przy ulicy Mickiewicza zgromadzili się licznie funkcjonariusze systemu dziennego i zmianowego oraz pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, poczty sztandarowe jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu jasielskiego, emerytowani komendanci powiatowi oraz funkcjonariusze PSP w Jaśle, komendanci powiatowych służb, inspekcji i straży, parlamentarzyści, władze samorządowe wszystkich szczebli oraz dyrektorzy i kierownicy instytucji użyteczności publicznej powiatu jasielskiego.

W imieniu organizatorów uroczystości, zaproszonych gości powitał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle bryg. Ireneusz Zagórski: – Z ogromnym szacunkiem i radością stoimy dzisiaj tutaj, aby świętować Dzień Strażaka. To wyjątkowy czas kiedy możemy podziękować za nieocenione poświęcenie i odwagę, które strażacy każdego dnia okazują w służbie społeczności. To także czas kiedy można uhonorować tę wyjątkową profesję, która wymaga nie tylko wielkiego zaangażowania, ale także męstwa i gotowości do poświęceń.

W ubiegłym roku Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Jaśle wyjeżdżała do 1 705 różnego rodzaju zdarzeń. Jak podkreślił szef miejscowego garnizonu, wzrost liczby podejmowanych interwencji jest nierozerwalnie związany z panującymi warunkami atmosferycznymi i większą liczbą zdarzeń związanych z naturalnymi prawami przyrody”.

Bryg. Ireneusz Zagórski dziękował wszystkim służbom, z którymi straż pożarna współpracuje na co dzień podczas likwidacji zagrożeń: – Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem druhów z jednostek ochotniczych straży pożarnych, funkcjonariuszy Policji i pracowników Pogotowia Ratunkowego oraz Straży Miejskiej i Wojska Polskiego za dobrą partnerską współpracę w ratowaniu życia i zdrowia.

Szczególne słowa podziękowania skierował on na ręce wszystkich podmiotów, które zapewniają właściwe funkcjonowanie Państwowej Straży Pożarnej: – Dziękuję Podkarpackiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej za dodatkowe środki finansowe, dzięki którym przeprowadzono remont garaży oraz sali szkoleniowej. Dziękuję pani wojewodzie za docenienie i nagrodzenie strażaków, którzy działali przy gaszeniu pożaru pawilonu handlowego Merkury Market w Krośnie. Dziękuję również parlamentarzystom, staroście jasielskiemu, burmistrzowi i wójtom oraz współpracującym instytucjom, organizacjom społecznym oraz sympatykom naszej Komendy za zrozumienie potrzeb i nieodzowną pomoc, bez której w wielu wypadkach nie bylibyśmy w stanie podjąć bardzo istotnych i ważnych dla naszej służby działań. Serdecznie dziękuję czcigodnym księżom za obecność i odprawienie dzisiejszej mszy świętej w intencji strażaków. Dziękuję strażakom systemu codziennego, zmianowego oraz pracownikom cywilnym za codzienną współpracę dla dobra ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu jasielskiego.

Komendant Powiatowy PSP w Jaśle wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, pracownikom cywilnym, strażakom OSP oraz emerytom pożarnictwa życzył dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Ponadto złożył serdeczne gratulacje dla wszystkich odznaczonych i awansowanych.

Wyróżnieni z okazji dzisiejszego święta odebrali medale resortowe, odznaczenia branżowe, dyplomy uznania, nagrody rzeczowe oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe.

Zostały przyznane:

Złota Odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” (MSWiA) dla:

  • Andrzej Walczyk;

Srebrna Odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” (MSWiA) dla:

  • Mateusz Błasik,
  • Jarosław Lula,
  • Wojciech Turczyk;

Brązowa Odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” (MSWiA) dla:

  • Rafał Bilski,
  • Adam Pawluś,
  • Mateusz Rączka,
  • Jakub Sokulski,
  • Piotr Świędrych,
  • Paweł Zimoń;

Odznaka Świętego Floriana (MSWiA) dla:

  • Stanisław Święch;

Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” (ZOSP RP) dla:

  • Rafał Bilski;

Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” (ZOSP RP) dla:

  • Piotr Kosiba;

Odznaka „Za zasługi dla pożarnictwa powiatu jasielskiego” (ZOSP RP) dla:

  • Marcin Betlej,
  • Marek Górniak,
  • Maciej Jagielski,
  • Julian Kozubal,
  • Wiesław Latoszek,
  • Jan Muzyka,
  • Damian Palar,
  • Stanisław Słupek,
  • Jan Szeląg,
  • Mariusz Świątek,
  • Jerzy Urbanik,
  • Andrzej Walczyk;

Odznaka „Strażacka Sportowa Odznaka Podkarpacia” (Sportowy Klub Pożarniczy „Strażak” w Rzeszowie) dla:

  • Kazimierz Miśkowicz;

Dyplom z okazji jubileuszu 30-lecia KSRG nadane przez Komendanta Głównego PSP dla:

  • Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle,
  • Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Jaśle,
  • 22 jednostek OSP włączonych do KSRG – Brzyska, Cieklin, Dębowiec, Harklowa, Kołaczyce, Krempna, Łysa Góra, Niepla, Osiek Jasielski, Osobnica, Pusta Wola, Skalnik, Skołyszyn, Święcany, Tarnowiec, Trzcinica, Warzyce;

Medal „Za zasługi dla ZZS Florian” dla:

  • Adam Durał,
  • Mirosław Niezgoda;

Odznaka Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II i III stopnia (PCK) dla:

  • Łukasz Kłosowski,
  • Tomasz Opałka;

Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Związku Emerytów i Rencistów RP” (ZEiRP RP):

  • Dominik Mroczka.

Awanse na wyższe stopnie służbowe z dniem 4 maja 2024 r. otrzymali:

  • w korpusie oficerskim: bryg. Jan Szeląg na stopień starszego brygadiera, mł. bryg. Edward Gronek na stopień brygadiera; mł. kpt. Piotr Wojdyła na stopień kapitana;
  • w korpusie aspiranckim: st. asp. Mateusz Pawłowski na stopień aspiranta sztabowego; asp. Piotr Mroczka na stopień starszego aspiranta, asp. Mirosław Niezgoda na stopień starszego aspiranta, asp. Arkadiusz Ochałek na stopień starszego aspiranta; mł. asp. Arkadiusz Buczakowski na stopień aspiranta, mł. asp. Paweł Roszkowicz na stopień aspiranta;
  • w korpusie podoficerskim: st. sekc. Mateusz Kuciński na stopień młodszego ogniomistrza, st. str. Mateusz Bracik na stopień sekcyjnego.

Ponadto doroczną nagrodę rzeczową Starosty Jasielskiego dla wyróżniającego się funkcjonariusza tutejszego garnizonu straży pożarnej odebrał z rąk Adama Pawlusia Tomasz Zawisza.

W imieniu odznaczonych i awansowanych głos zabrał Dowódca JRG PSP w Jaśle bryg. Edward Gronek: – Dziś w tym szczególnym dla nas dniu kiedy obchodzimy Dzień Strażaka zostaliśmy uhonorowani medalami, odznakami, dyplomami, nagrodami oraz awansami na wyższe stopnie służbowe. Chciałbym w imieniu wszystkich odznaczonych i awansowanych serdecznie podziękować za te wyróżnienia. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, a także potwierdzenie, że nasza codzienna praca jest dostrzegana i doceniana przez naszych przełożonych. Pragnę podkreślić, że nie spoczniemy na laurach, a te odznaczenia i awanse motywują nas do jeszcze większego zaangażowania, do jeszcze cięższej pracy na rzecz niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Biorący udział w dzisiejszych uroczystościach Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st. bryg. Grzegorz Oleniacz nawiązał w swoim wystąpieniu do przypadającego w tym roku jubileuszu 30-lecia powołania Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego:

To wielka, silna organizacja. 30 lat temu tak się zdarzyło, że pewna grupa ludzi dostała konkretne zadanie – zbudowanie w naszym kraju nowoczesnego systemu, który będzie reagował na te źródła zagrożeń, które wówczas były znane. Systemu, który będzie w stanie w jednakowy sposób zapewnić bezpieczeństwo każdemu obywatelowi naszego kraju, bez względu na to czy mieszka w dużej aglomeracji miejskiej czy może w małej miejscowości w głębokich Bieszczadach lub na Mazurach. System ten, który był tworzony, jakby przewartościowywał wszystkie wcześniej przyjmowane rozwiązania. A to dlatego, że w centrum tego tworzonego systemu został postawiony człowiek i jego najważniejsza potrzeba, czyli potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa. Przez 30 lat szereg rzeczy się zmieniało – zmieniali się ludzie, zmieniało się nasze otoczenie, zmieniał się sposób bycia i życia. Natomiast nie zmieniła się jedna kwestia: nadal człowiek – mieszkaniec dużego miasta czy małej miejscowości ma takie same potrzeby, czyli ma potrzebę żyć w sposób bezpieczny. M.in. ten Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy to bezpieczeństwo w obszarze niemilitarnym zapewnia.

W imieniu całego kierownictwa Podkarpackiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle dziękował jasielskim strażakom za to, że każdego dnia są gotowi do wyjazdów w różne miejsca i do różnych sytuacji.

Wyróżnionym i awansowanym złożył serdeczne gratulacje: – Czego Wam życzyć na cały nadchodzący okres? Przede wszystkim wartości, która jest najważniejsza, czyli dużo dobrego zdrowia. Niech to zdrowie Was nie opuszcza. Życzę Wam również, żeby nasza służba w tym obszarze materialnym, bo to jest też bardzo ważne, była konkurencyjną służbą na rynku innych zawodów, których przecież jest tak bardzo dużo. (…) Niech nasz patron strażacki – święty Florian – czuwa nad Wami i Waszymi rodzinami. Wszystkiego najlepszego.

Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jaśle Stanisław Święch podkreślił, że strażacy są tą formacją mundurową, która zawsze melduje się jako pierwsza tam, gdzie występuje jakieś zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, mienia oraz środowiska naturalnego.

Podobnie, jak Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP, odniósł się do ważnej rocznicy utworzenia KSRG i przypomniał, że pierwszymi jednostkami z ówczesnego powiatu jasielskiego włączonymi do tych struktur były OSP Biecz, OSP Osiek Jasielski, OSP Skołyszyn i OSP Warzyce.

Gratuluję dzisiaj wyróżnionym, awansowanym i odznaczonym strażakom. Raz jeszcze życzę wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, zawodowym, a przede wszystkim życzę szczęśliwych powrotów z akcji ratowniczo – gaśniczych. Życzę Wam, by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania. Niech święty Florian nieustannie czuwa nad Wami, a Wasze rodziny otacza opieką duchową. Szczęść Boże na dalsze lata służby. – powiedział Stanisław Święch.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili ponadto: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, Kierownik Delegatury w Krośnie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Katarzyna Janas – Cebulak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła dr Przemysław Baciak, Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rzeszowie Jan Stanisław Urban, przedstawiciel Posła na Sejm RP Joanny Frydrych Dariusz Machowski, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Rzeszowie Andrzej Rozpotyński oraz przedstawiciel Nadleśnictwa Kołaczyce.

Strażackie święto zwieńczyła biesiada przy tradycyjnej grochówce.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
terazJaslo.pl | Jasło, powiat jasielski - portal regionalny
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.