Nie dali się oszukać

Telefony od osób podających się za krewnych lub funkcjonariuszy policji do osób starszych z prośbą o pieniądze, to klasyczna metoda wyłudzeń, stosowana przez oszustów. Seniorzy, chcąc pomóc swoim najbliższym są w stanie przekazać naciągaczom oszczędności całego życia. Na szczęście wiele osób zachowuje czujność i nie daje się oszukać.
Policyjne działania profilaktyczne stale skupiają się na ostrzeganiu i edukowaniu o tym, że fałszywy telefon może zagrozić naszym oszczędnościom. Metoda wyłudzeń „na krewnego” ciągle stosowana jest przez oszustów i najczęściej wobec osób starszych. Dlatego bądźmy czujni i zawsze zweryfikujmy otrzymane w ten sposób informacje, np. przez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny, zanim przekażemy komuś pieniądze.
I taką czujnością wykazało się wczoraj kilku mieszkańców powiatu jasielskiego. Schemat działania przestępców w każdym przypadkach był podobny. Do mieszkańców dzwoniła osoba, która informowała o spowodowanym wypadku ich najbliższych i potrzebie zebrania pieniędzy. Na szczęście zgłaszający nabrali podejrzeń i nie dali się oszukać. Swoje podejrzenia zweryfikowali u innych członków rodziny, a następnie o próbie oszustwa poinformowali Policję.
W trakcie rozmów ze swoimi bliskimi przypominajmy o konieczności wspólnego dbania o bezpieczeństwo, ustalmy zasady kontaktu ze sobą, czy wzajemnej pomocy, tak aby oszuści nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę. Zachowanie ostrożności, pozwoli uchronić seniorów przed utratą oszczędności.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję (po uprzednim rozłączeniu się z rozmówcą) dzwoniąc pod numer 112.
(KPP w Jaśle)