„Nie może być! Czyli jak to jest, że coś jest” – wystawa w MBP w Jaśle
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, zaprasza do obejrzenia wystawy ilustracji i tekstów pochodzących z książki „Nie może być! Czyli jak to jest, że coś jest” autorstwa mieszkańców Józefowa: Dominiki Stadnickiej-Strzembosz i Marcina Strzembosza, Wydawnictwo Muchomor 2023.
Skąd się wzięło myślenie? Niektórzy mówią, że ze starożytnej Grecji. Dawno, dawno temu kilku jej szanowanym mieszkańcom przydarzyło się bowiem coś bardzo dziwnego. Aż trudno w to doprawdy uwierzyć. Nikt wcześniej przecież nie przypuszczał, że świat może – ot tak po prostu – wpaść człowiekowi do głowy. Spostrzegli to dopiero oni: pierwsi greccy miłośnicy mądrości. A wtedy zaczęły się dziać takie rzeczy, że… postanowiono je nazwać zagadkowym słowem FILOZOFIA. Co ono znaczy, można by długo opowiadać. Najlepiej jednak jest się o tym przekonać samemu. To zaś zaczyna się zwykle tak, że nagle trzeba zapytać: jak to właściwie jest?
Dominika Stadnicka-Strzembosz: autorka książki, pedagog, absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2011 roku uzyskała tytuł doktora. Autorka
wydanej nakładem WUW książki „Wychowanie jako miłość”. Interesuje się filozofią edukacji. Współpracuje z miesięcznikiem „Wychowawca”. Prywatnie szczęśliwa żona i mama trójki dzieci.
Marcin Strzembosz: ilustrator książek, z wykształcenia grafik (absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych). Zawodowo zajmuje się ilustracją książek dla dzieci i młodzieży oraz prowadzeniem zajęć plastycznych i ceramicznych. Od 2015 roku w józefowskim MOK-u prowadzi zajęcia z dziećmi według autorskiego projektu: „W jaskini plastycznego lwa”. Lubi wymyślać
terenowe gry i opowieści do snu, uwielbia fotografować przyrodę podczas wspólnych wycieczek górskich – czym naraża się na oznaki zniecierpliwienia innych członków rodziny… Ma żonę
Dominikę i trójkę dzieci. Współpracuje z Wydawnictwami: Adam, Edycja św. Pawła, eSPe, Palabra, MOST, Muchomor, Nowa Era, Prószyński i Ska, WAW, Wielokropek, Więź, Wilga, WSiP, Wydawnictwo Święty Wojciech, Znak oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Wykonawca gier dla dzieci dla Muzeum Powstania Warszawskiego.
Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie – www.mokjozefow.pl
Wystawę można obejrzeć od 15 lipca do 30 września 2025 roku w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, w godzinach otwarcia Biblioteki.
(MBP w Jaśle)