Rusza projektowanie infrastruktury kompleksu sportowego przy ulicy Śniadeckich 15

Nastąpiło podpisanie umowy na opracowanie kompleksowej dokumentacji, obejmującej modernizację kompleksu sportowego przy ulicy Śniadeckich 15 w Jaśle o niezbędną infrastrukturę użytkową wraz z zagospodarowaniem terenu. Zamówienie ma być zrealizowane w terminie do 15 grudnia br. Władze miasta przewidują na etapie projektowania konsultacje ze środowiskami piłkarskimi, które będą docelowym użytkownikiem obiektu.
Wykonawcę dokumentacji wyłoniono w drugim postępowaniu przetargowym. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PROGRES JERZY OLESIAK z siedzibą w Krośnie. Pozostałe zostały odrzucone z przyczyn formalnych. W podpisaniu umowy uczestniczyli burmistrz Adam Kostrząb oraz przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Marcin Węgrzyn.
Koszt przygotowywanych materiałów niezbędnych do pozyskania środków pozabudżetowych w celu uruchomienia procesu inwestycyjnego to 231 724,00 zł. Termin realizacji zamówienia to 15 grudnia 2025 r. przy czym zostało ono podzielone na dwa etapy. Projektant będzie zobowiązany w terminie 10 dni od momentu zawarcia umowy do przedstawienia po jednej koncepcji projektowej dla każdego z etapów, a po wniesieniu uwag przez zamawiającego przystąpić do szczegółowych prac projektowych wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na budowę. Dokumentacja będzie na bieżąco konsultowana z magistratem. W całym procesie przewidziany jest również udział strony społecznej – przedstawicieli klubów piłkarskich, które będą docelowym użytkownikiem przyszłego obiektu.
Zamówiona dokumentacja projektowa to istotny krok w kierunku przygotowania profesjonalnej infrastruktury użytkowej stadionu miejskiego przy ulicy Śniadeckich 15, na którym swoje mecze domowe rozgrywają obecnie piłkarze czwartoligowej drużyny JKS Czarni 1910.
Ma ona uwzględniać rozwiązania funkcjonalno – użytkowe dla nowych obiektów kubaturowych, w tym budynku administracyjnego oraz zadaszonej trybuny głównej na około 1,5 tysiąca miejsc siedzących (z wyraźnym rozdzieleniem na „gospodarzy” oraz „gości”), w miejscu istniejącego sektora dla kibiców, który przewidziany jest do rozbiórki. Pod trybuną zostanie przygotowane odpowiednie zaplecze higieniczno – sanitarne, w tym toalety i pomieszczenia techniczne, zapewniające instytucji zarządzającej kompleksem oraz klubowi sportowemu właściwe funkcjonowanie.
Wykonawca został również zobowiązany do przedstawienia rozwiązań zagospodarowania przyległego terenu, połączeń komunikacyjnych, oświetlenia płyty boiska za pomocą jupiterów, systemu nagłośnienia oraz montażu tablicy świetlnej elektronicznej z informacją o wynikach spotkania. Na terenie kompleksu sportowego, od strony ulicy Śniadeckich, znajdować się będzie „zielony parking” dla samochodów osobowych wraz z miejscami przeznaczonymi dla pojazdów obsługi technicznej, służb ratunkowych oraz porządkowych, w tym Policji. Przedmiot jego wykonania objęty jest osobnym postępowaniem.
Finalizacja dokumentacji projektowej sprawi, że miasto Jasło będzie gotowe szukać środków pozabudżetowych potrzebnych do sfinansowania inwestycji. Z zapowiedzi władz wynika, że niezbędne wnioski mają trafić m.in. do Ministerstwa Sportu i Turystyki.
(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl