Informacje

Były wójt gminy Brzyska radnym

Ryszard Papciak w gminie Brzyska, Kazimierz Szeląg w gminie Jasło. To nazwiska kandydatów, którzy otrzymali największą ilość głosów w niedzielnych wyborach uzupełniających. Te odbyły się w dwóch miejscowościach powiatu jasielskiego: Brzyskach i Warzycach. Nową radną będzie też miała gmina Krempna. Tam mandat został obsadzony bez konieczności głosowania, ponieważ liczba zarejestrowanych kandydatów nie przekraczała liczby wybieranych radnych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

POSŁUCHAJ NASZEJ RELACJI:

W powiecie jasielskim wybory uzupełniające odbyły się w minioną niedzielę na terenie trzech miejscowości: Brzysk (gmina Brzyska), Warzyc (gmina Jasło) i Myscowej (gmina Krempna). Zostały rozpisane przez Wojewodę Podkarpackiego Małgorzatę Chomycz-Śmigielską po wygaśnięciu stosownymi uchwałami poszczególnych Rad Gmin mandatów dotychczasowych osób. W Brzyskach i Myscowej z powodu pisemnego zrzeczenia się funkcji radnego, w Warzycach ze względu na śmierć obecnego radnego.

Głosowanie trwało od godziny 8 do 22. Siedzibą lokalu wyborczego w Brzyskach był budynek miejscowej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. Spośród czterech kandydatów, największą liczbę głosów otrzymał były wójt tej gminy 59-letni Ryszard Papciak, reprezentujący własny komitet wyborczy wyborców. Otrzymał 208 głosów, co daje 51,11% głosów ważnych. Wyprzedził on kolejno: 36-letniego Tomasza Bachórza reprezentującego komitet wyborczy wyborców „Razem dla gminy Brzyska” (115 głosów, 28,26%), 43-letniego Mariusza Delikata reprezentującego komitet wyborczy wyborców „Rozwój infrastruktury rejonu Liwocza” (45 głosów, 11,06%) i 31-letniego Piotra Wojdyłę reprezentującego komitet wyborczy wyborców „Nowoczesna gmina Brzyska” (39 głosów, 9,58%).

Spośród 1755 mieszkańców uprawnionych do głosowania, do wyborów poszło 421 (frekwencja 23,99%). Na wszystkie oddane głosy 407 było ważnych (96,67%).

Są to wybory uzupełniające, które rządzą się swoimi prawami. Na prawie 1800 osób uprawnionych zagłosowało coś ponad 400. Myślę, że jeśli chodzi o wybory uzupełniające to uczciwa frekwencja. Mieszkańcy poszli do wyborów i wybrali kandydata, którego uważają za najlepszego z tej czwórki kandydatów. To jest wybór mieszkańców Brzysk. Według mieszkańców jest to trafny wybór. – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska.

Ryszard Papciak wejdzie w miejsce Wiesława Marcisza, który zrzekł się mandatu radnego po wyborze go na stanowisko dyrektora miejscowej Szkoły Podstawowej. Najbliższa sesja, na której może być zaprzysiężony, ma się odbyć pod koniec listopada.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Swojego reprezentanta w samorządzie gminnym wybrały również Warzyce. Tam o mandat radnego Rady Gminy Jasło po zmarłym Tadeuszu Dubielu ubiegało się pięciu kandydatów. Zwyciężył 49-letni Kazimierz Szeląg reprezentujący własny komitet, na którego oddano 156 głosów, czyli 32,91% głosów ważnych. Kolejno za nim byli: 28-letni Tomasz Witusik reprezentujący komitet wyborczy wyborców „Nowa wieś” (107 głosów, 22,57%), 30-letni Piotr Wilk reprezentujący komitet wyborczy wyborców „Nasza przyszłość” (84 głosy, 17,72%), 60-letni Andrzej Borys reprezentujący własny komitet wyborczy (67 głosów, 14,14%) i 44-letni Marek Filip reprezentujący własny komitet wyborczy (60 głosów, 12,66%).

Frekwencja wyniosła tu 34,83% (480 wydanych kart na 1378 osób uprawnionych do głosowania).

Jak na wybory uzupełniające, gdzie za rok mamy pełne wybory samorządowe uważam, że to jest bardzo dobra frekwencja. To, że było pięciu kandydatów, każdy skupiał wokół siebie elektorat – trzeba powiedzieć wprost – rodzinny. Dlatego też miało to wpływ na wyniki i frekwencję. Wygrał Kazimierz Szeląg, 156 na 474 ważne głosy. Był radnym pierwszej kadencji. Znam go, bo jest mieszkańcem Warzyc. To człowiek, który angażuje się. Jest osobą, która emocjonalnie podchodzi do spraw i angażuje się w nie, a to jest cenne. – komentuje Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Wybory uzupełniające odbyły się również w gminie Krempna, w sołectwie Myscowa. Były konieczne, bo radna z tamtego okręgu pisemnie zrzekła się mandatu. Tutaj jednak nie było konieczności przeprowadzenia głosowania, ponieważ liczba zarejestrowanych kandydatów nie przekraczała liczby wybieranych radnych.

Radną więc została 32-letnia Anna Stoś reprezentująca komitet wyborczy wyborców „Kręcisz”.

W obecnej kadencji na terenie powiatu jasielskiego wybory uzupełniające odbywały się kolejno: 8 maja 2011 roku w gminie Osiek Jasielski (mandat z okręgu obejmującego Osiek Jasielski objął wówczas 64-letni Albin Wierdak jako jedyny zarejestrowany kandydat), 12 czerwca 2011 roku w gminie Brzyska (mandat z okręgu obejmującego Błażkową objął wówczas 48-letni Antoni Obryk jako jedyny zarejestrowany kandydat), 17 czerwca 2012 roku w gminie Osiek Jasielski (mandat z okręgu obejmującego Osiek Jasielski objął wówczas 33-letni Tomasz Źrebiec jako jedyny zarejestrowany kandydat) i gminie Nowy Żmigród (mandat z okręgu obejmującego Toki i Sadki objęła wówczas 52-letnia Halina Samsel, która otrzymała 67,51% głosów ważnych).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Były wójt gminy Brzyska radnym”

  1. Chwasty powinno się zwalczać, najlepiej spalać. Jak się tego nie zrobi w porę to one szybko rosną od nowa i takie są efekty.

  2. Znowu władza w Brzyskach będzie ludzi nosić na rękach…
    Mieszkańcom Brzysk gratulujemy Ryszarda- teraz można się z was śmiać do woli- chorzówka city