Informacje

Będą mogli ratować więcej rąk

Jasielska mikrochirurgia od wielu lat cieszy się uznaniem wśród pacjentów nie tylko z regionu, ale również z całej Polski. Jest szansa, że w najbliższym czasie na bazie oddziału powstanie tutaj Podkarpacki Ośrodek Mikrochirurgii, dzięki czemu jeszcze większa liczba pacjentów będzie miała szanse na uratowanie odciętej kończyny.

W jasielskim szpitalu powstanie wkrótce Podkarpacki Ośrodek Mikrochirurgii (fot. Damian Palar)
W jasielskim szpitalu powstanie wkrótce
Podkarpacki Ośrodek Mikrochirurgii.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Oddział pod kierownictwem doktora Bogdana Naszkiewicza specjalizuje się w mikrochirurgii i chirurgii ręki. Korzystają z niego nie tylko pacjenci z Jasła, ale również z całego regionu. Jasielscy lekarze już wielokrotnie dokonywali spektakularnych zabiegów przyszycia odciętych kończyn, przywracając sprawność pacjentom.

Taki ośrodek powinien powstać na Podkarpaciu. Proszę wziąć pod uwagę również fakt, że nie ma takiego ośrodka w województwie podkarpackim. Właściwie jest to jedyne miejsce, gdzie takie operacje są przeprowadzane. Jest bardzo dużo osób zainteresowanych, jest bardzo duża podaż. Są to argumenty, które mnie przekonują do tego, że warto walczyć o stworzenie takiego ośrodka. – powiedziała Małgorzata Chomycz, wicewojewoda podkarpacki.

Argumentami za stworzeniem takiego ośrodka, oprócz wysokokwalifikowanej kadry, jest też nowoczesny sprzęt jakim od niedawna dysponują lekarze. To nowoczesny mikroskop chirurgiczny, zakupiony ze środków samorządu województwa. Poza tym jest to jeden z nielicznych oddziałów w kraju, bo do tej pory pacjenci musieli szukać pomocy w odległych placówkach medycznych.

Za pacjentów, którzy będą przyjeżdżali z innych województw, Narodowy Fundusz Zdrowia w Rzeszowie będzie dostawał pieniądze i wtedy będzie te pieniądze mógł przetransponować tutaj na oddział i rozwijać. Myślę, że to jest pierwszy krok tutaj w Jaśle do takiej specjalizacji. – mówi Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, dyrektor Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie.

Dyrektor rzeszowskiego NFZ podkreśla, że jasielski szpital ma szansę na wąską specjalizację w mikrochirurgii, podobnie jak Brzozów i Rzeszów w onkologii, czy położnictwo i ginekologia w Rzeszowie. Jasło jest bardzo dobrym przykładem, że można zbudować coś w skali kraju.

Osobiście uważam, że ten oddział powinien być wydzielony. Powinien nie zajmować się ortopedią, a wyłącznie mikrochirurgią ręki i w tym kierunku trzeba iść. My za te usługi jako NFZ będziemy płacić. – dodaje Barbara Kuźniar-Jabłczyńska.

Niedawno oddział został wyremontowany, jedna nadal brakuje dodatkowych sal operacyjnych. Są one uwzględnione w planie modernizacji szpitala. Pomoc w tej kwestii zadeklarował już samorząd powiatowy, który jest organem założycielskim jasielskiej lecznicy.

Nie chciałbym w tej chwili określać czasu powstania tego ośrodka, ponieważ jest to związane z różnymi czynnikami. Najważniejsze jest to, że ten pierwszy krok zrobiliśmy, że jest przychylność ze strony dyrektor NFZ, jak i przychylność ze strony wojewody i marszałka województwa. – podkreśla Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Rocznie na oddziale mikrochirurgii jasielskiego szpitala wykonuje się blisko 1400 zabiegów.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE