Informacje

Gamrat będzie sprywatyzowany jesienią 2009 roku

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w trzecim kwartale br. prywatyzację Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. Została wybrana już firma auditorska, która zajmie się wyceną i wprowadzeniem spółki na giełdę. Dzięki temu spółka zyska środki finansowe potrzebne na rozwój i wdrożenie nowoczesnych technologii.

Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, który przebywał dzisiaj z wizytą w Gamracie zapowiedział, że szuka teraz odpowiedniego inwestora, który przejmie jednego z największych w Europie producentów tworzyw sztucznych. Szef resortu Skarbu Państwa zapoznał się również z nowoczesnymi technologiami, jakie w ostatnim czasie zostały wprowadzone w spółce.


Konferencja prasowa z udziałem Ministra Skarbu Państwa i posłanki PO.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

To bardzo dobrze, że ta firma inwestuje, że się rozwija, że się restrukturyzuje i podnosi swoją wartość. Inwestor, którego poszukujemy, będzie musiał spełnić jeszcze trudniejsze warunki. Będzie musiał po pierwsze więcej za taką firmę zapłacić, a po drugie będzie musiał pokazać jeszcze większy program inwestycyjny, modernizacyjny dla tej firmy. – powiedział Aleksander Grad.

Mówi Aleksander Grad, Minister Skarbu Państwa (posłuchaj)

Aleksander Grad zapowiedział, że rok 2009 będzie tym okresem, kiedy będziemy mieli odpowiedź na pytanie, czy znajdzie się inwestor dla Gamratu i jaki on będzie.


Minister Aleksander Grad nie wyklucza, że pod koniec br. poznamy nowego właściciela Gamratu.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Na pytanie, czy ministerstwo zrezygnuje z dywidendy na rzecz rozwoju Gamratu, Aleksander Grad opowiedział dyplomatycznie: – Właściciel dlatego jest właścicielem, że również ma pobierać pożytki ze swoich firm. Więc my, w ramach komitetu audytowego, który mamy w naszym ministerstwie, każdy przypadek analizujemy indywidualnie i robimy to w taki sposób, żeby pobierając dywidendę, nie szkodzić firmie. Więc to jest przed nami.

Procesowi prywatyzacyjnemu przygląda się również uważnie posłanka PO Elżbieta Łukacijewska. Jej zdaniem nie należy pospieszać etapu prywatyzacyjnego, który mógłby wpłynąć na niekorzyść firmy.

Nie ma nic gorszego jak pośpiech, w wyniku którego wybrałoby się nienajlepszego inwestora. Więc te działania prywatyzacyjne powinny iść tak szybko, czy ten okres powinien być tak krótki bądź długi, który pozwoli wybrać najlepszego inwestora, którego działania przełożą się na rozwój i na bezpieczeństwo wszystkich, którzy tutaj pracują. – powiedziała Elżbieta Łukacijewska.


W tym roku firma zainwestowała w nowoczesne technologie produkcyjne.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

15 procent akcji zostanie przekazane nieodpłatnie około 3500 obecnym i byłym pracownikom Gamratu. Minister obiecał również, że nie będzie problemu z ich sprzedażą tak, jak ma to miejsce w przypadku akcji pracowniczych chociażby spółki LOTOS.

Te akcje zostaną wydane pracownikom zgodnie z ustawą. Z chwilą, kiedy Skarb Państwa sprzedaje swoją akcję, a tak w tym przypadku będziemy mieli do czynienia, te akcje zostaną również wydane pracownikom. Tu na pewno będzie lepsza sytuacja. – dodaje Aleksander Grad.


Prezes Gamratu Andrzej Czajka przedstawił bieżącą sytuację spółki.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Obecnie firma Gamrat S.A. jest krajowym liderem w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Pomimo wszechobecnego kryzysu gospodarczego inwestuje w nowoczesne technologie, wdraża nowe produkty, zatrudnia kolejne osoby, a nade wszystko generuje zyski. Dzięki temu wzrosną koszty spółki przy jej prywatyzacji.

Mamy nadzieję, że te inwestycje zostaną bardzo dobrze zaakceptowane przez rynek i z tego tytułu potencjalny inwestor, który przyjdzie do Gamratu, który będzie zainteresowany nasza ofertą, otrzyma Gamrat przygotowany w sposób należyty do tego, aby walczyć z konkurencją. Tak chcemy prezentować firmę, że firma produkuje wyroby na rynki inwestorskie, na infrastrukturę, instalacje związane z ochroną środowiska. – mówi Andrzej Czajka, prezes zarządu Gamrat S.A.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE