Informacje

Pacjenci będą transportowani w lepszych warunkach

Karetka transportowa kosztowała 40 tysięcy złotych. Fot. Damian Palar
Karetka transportowa kosztowała 40 tysięcy złotych.
Fot. Damian Palar

Jasielski szpital ma od niedawna do dyspozycji nową karetkę transportową. Zakup pięcioletniego volkswagena dla potrzeb pogotowia był możliwy dzięki wsparciu finansowego Poszukiwań Nafty i Gazu z Jasła, która dołożyła ponad połowę wartości ambulansu.

Zakup nowej karetki do transportu pacjentów był niezbędny. Trzy miesiące temu zepsuł się wysłużony Lublin, który do tej pory spełniał rolę samochodu transportowego. Szpital stanął przed dylematem, co dalej robić. Dlatego dyrektor placówki zgłosił się do prezesa PNiG Jasło z prośbą o wsparcie finansowe.

Pan prezes jak zwykle nie odmówił za co jestem mu serdecznie wdzięczny, ponieważ decyzje o zakupie były podejmowane bardzo szybko z efektem takim, że dzisiaj samochód już służy społeczeństwu i mamy samochód rezerwowy, który stoi na wypadek, jeżeli któryś z tych jeżdżących ulega awarii. Bez pomocy prezesa Kruczaka, zakup byłby na pewno trudniejszy. – mówi Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Pięcioletni ambulans marki volkswagen kosztował 40 tysięcy złotych. Spółka PNiG wyłożyła na ten cel 25 tysięcy złotych, reszta kwoty pochodziła ze środków własnych szpitala. Firma jest znanym mecenasem kultury w mieście. Wspiera nie tylko przedsięwzięcia sportowe i kulturalne, ale również wspiera organizacje charytatywne i placówki służby zdrowia.

Firma od lat pomaga w różnych formach, czy w formach sponsoringu, czy w formach darowizn różnym organizacjom, instytucjom charytatywnym. Między innymi wspomagamy szkoły, domy dziecka, szpitale, inne ośrodki służby zdrowia. W ubiegłym roku otrzymaliśmy tytuł mecenasa kultury. – powiedział Jan Kruczak, prezes zarządu PNiG Jasło.

Zakupiony ambulans jest szybki i nowoczesny. Poprawi się komfort jazdy dla pacjentów i pracowników Pogotowia Ratunkowego.

Samochód już służy społeczeństwu. Uważam, że ten zakup jest bardzo cenny. W przedziale transportowym jest klimatyzacja, co na pewno jest w dzisiejszych czasach z dużym pożytkiem dla pacjenta, ponieważ pacjent transportowany ma dużo lepszy komfort jazdy. – zaznacza Zbigniew Betlej.

Jeszcze w tym roku szpital ma zakupić dwa nowe specjalistyczne ambulanse z pełnym wyposażeniem medycznym. Będzie to możliwe dzięki zakwalifikowaniu do programu zakupu karetek, prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Koszt zakupu jednego takiego samochodu z pełnym wyposażeniem to około 350 tysięcy złotych.

Czekamy w tej chwili na podpisanie umowy z ministerstwem. Wtedy będzie można zakupić z środków unijnych dwa ambulanse z pełnym wyposażeniem medycznym. To już na pewno w bardzo dużym stopniu zaspokoi nasze potrzeby i rozwiąże problemy transportowe naszego Pogotowia Ratunkowego. – dodaje dyrektor jasielskiego szpitala.

PNiG Jasło to nie jedyna firma, która wsparła finansowo szpital. W ubiegłym roku, spółka Trans-Wiert przekazała do placówki dwa samochody, które służą jako zaopatrzenie. Dyrektor Zbigniew Betlej podziękował dzisiaj także prezesowi Zbigniewowi Myśliwcowi za wsparcie.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE