Informacje

Czy warto upamiętnić postać Zyndrama z Maszkowic?

Tomasz Kasprzyk prezentuje miniaturę średniowiecznego rycerza. O tym, jak będzie wyglądać rzeźba, zadecydują również Państwa opinie. Fot. Damian Palar
Tomasz Kasprzyk prezentuje miniaturę średniowiecznego rycerza. O tym, jak będzie wyglądać rzeźba, zadecydują również Państwa opinie.
Fot. Damian Palar

W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Niewiele mieszkańców Jasła wie, że z tym wydarzeniem związana była postać Zyndrama z Maszkowic – starosty niegrodowego Jasła z roku 1409. Właśnie powstała inicjatywa upamiętnienia tej rocznicy i osoby polskiego rycerza spod znaku Słońca.

Z pomysłem wyszedł przewodniczący Zarządu Osiedla Śródmieście Tomasz Kasprzyk. Chciałby, aby w mieście powstała postać rycerza wraz z pamiątkową tablicą, która upamiętniłaby Zyndrama z Maszkowic. Dyskusja nad miejscem, gdzie taka rzeźba miałaby powstać i jak ona miałaby wyglądać, pozostawiona jest mieszkańcom Jasła.

Pomysły mieszkańców pozwoliłyby nam znaleźć odpowiednie miejsce, godne tego rycerza. Zwracam się do mieszkańców o wyrażenie swojej opinii. O to, abyście drodzy mieszkańcy wypowiedzieli się, czy jest to pomysł dobry. Jeżeli tak, to w jakim miejscu moglibyśmy tą postać rycerza mogli postawić. Chciałbym, żeby ten pomysł nie był mój, ale nasz wspólny. Żebyśmy ten pomysł, jeżeli okaże się dobry, wspólnie zrealizowali i mogli się pochwalić za rok, że była to nasza wspólna inicjatywa. – mówi Tomasz Kasprzyk, przewodniczący Zarządu Osiedla Śródmieście.

Postać Zyndrama z Maszkowic ma być naturalnej wielkości rzeźbą, wykonaną z odlewu bądź stali. Pozwoliłoby to na realne odwzorowanie wizerunku średniowiecznego rycerza. Myślą przewodnią tego pomysłu jest stworzenie z tej rzeźby atrakcji turystycznej, na wzór innych miast w Polsce.

Można by sobie było zrobić zdjęcia, pokazać jak wyglądał rycerz średniowieczny, jakie miał uzbrojenie, jakiego był herbu. Dodam, że z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem wybudowano na Górce Klasztornej na placu prochowni piękny obelisk, który został zburzony przez Niemców z wiadomych względów. Po wojnie odbudowany. – podkreśla Tomasz Kasprzyk.

Czy osobę Zyndrama należy upamiętnić? – Z pewnością tak. Tym bardziej, że postać ta związana jest z regionem. Na to mamy dokumenty źródłowe i w którego obronie walczył tak na dalekich, jak i bliskich polach potyczek i bitew. – dodaje przewodniczący.

Rzeczywiście Zyndram z Maszkowic był jednym z najbardziej znanych rycerzy i osób bardzo bliskich królowi Władysławowi Jagielle. Najstarsze wzmianki o tej postaci pochodzą z 1388 roku i zostały zawarte w aktach sądów bieckich, które w późniejszym okresie dostarczały ciekawych informacji na jego temat. Był również osobą związaną z naszym regionem.

Od 1388 roku był posiadaczem połowy wójtostwa w Jaśle. Biorąc pod uwagę, że to wójtostwo dzierży na pewno do roku 1414, czyli do swojej śmierci, później administrowała to jego małżonka do roku 1420, mamy prawo przypuszczać, że jako przynajmniej nominalny wójt jasielski wyruszył na bitwę pod Grunwaldem. Z historii wiemy, że to jemu właśnie król Władysław Jagiełło powierzył jakby obowiązek sporządzenia planu tej bitwy. Nawet był jednym z naczelnych dowódców pod Grunwaldem. – opowiada Mariusz Świątek, historyk z Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Jeżeli mają Państwo pomysły na formę rzeźby i miejsce, w którym miałaby ona powstać, zapraszamy do dyskusji. Na wszelkie propozycje dla Zarządu Osiedla Jasło-Śródmieście czekamy pod naszym redakcyjnym adresem: redakcja@terazjaslo.pl.

KOMENTARZ:

Mariusz Świątek, Muzeum Regionalne w Jaśle:
– Jeżeli mamy do czynienia z taką postacią, nie kontrowersyjną, nieposzlakowaną, więc na pewno można się pokusić o stworzenie jakiegoś miejsca, które by te związki miasta Jasła z tak wybitną w historii Polski postacią przypominało. Przede wszystkim byłaby to taka wizytówka dla osób, które po mieście wędrują, czy do miasta przybywają. Nie zawsze o tym wiedzą, bo tylko w niektórych publikacjach jest wymieniany ten jego związek z Jasłem. Na pewno byłaby to duża atrakcja i turystyczna, i historyczna.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Czy warto upamiętnić postać Zyndrama z Maszkowic?”

  1. Trzeba odbudować zamek Golesz i tam umiecić pomnik Zyndrama.Dopiero wtedy będzie to atrakcja turystyczna, bo sam pomnik w Jaśle nic nie daje.

  2. Gratuluje zaangażowania i życzę powodzenia.
    Dobrze, że są ludzie, który myślą o naszej polskiej historii

    L.G.POZDRAWIAM SERDECZNIE :)

  3. Miałbym taką propozycję,co do umiejscowienia rzeźby.Po przeróbkach przy skrzyżowaniu Kołłątaja i Kościuszki obok Jasielskiego Domu Kultury jest bardzo szeroki chodnik.Tam właśnie można by zrobić taką zatoczkę w klombie i ustawić rzeźbę.