Informacje

Krempna: Wystawa „Fotografia Dzikiej Przyrody”

Rozrabiaka - jedno z prezentowanych na wystawie zdjęć. Fot. Stefano Unterthiner (Włochy)
Rozrabiaka - jedno z prezentowanych na wystawie zdjęć.
Fot. Stefano Unterthiner (Włochy)

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody i fotografii przyrodniczej na zwiedzenie najnowszej wystawy fotograficznej eksponowanej w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej.

Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursów fotograficznych Wildlife Photographer of the Year, z lat 2002 – 2008, organizowanych przez BBC Wildlife Magazine oraz Natural History Museum w Londynie.

Konkurs ten odbywa się rokrocznie od 1964 r. i w miarę swojego rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każdorazowo jego efektem jest wystawa, pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i siódmy rok z rzędu w Polsce. Na wersję wystawy, prezentowaną w Magurskim Parku Narodowym, składa się 70 wybranych zdjęć z 7 ostatnich edycji, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, autorstwa 68 fotografów z 22 krajów, w tym 2 zdjęcia z Polski. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród 20 – 33 tys. fotogramów, nadsyłanych rokrocznie w latach 2002 – 08.

Cele jakie przyświecają organizatorom konkursu i wystawy można najogólniej określić w kilku punktach:
• podnieść status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki,
• stać się najpoważniejszym forum fotografii tego rodzaju, przedstawiając światowej widowni najlepsze obrazy natury,
• inspirować coraz to nowe pokolenia fotografów do tworzenia wizjonerskich i ekspresyjnych interpretacji dzikiej przyrody,
• przedstawiać zgromadzone dzieła ludziom na całym świecie, aby ukazać im wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w nich dbałość o jego przyszłość.

Dzięki coraz bardziej udanej realizacji tych celów coraz lepsze zdjęcia są oglądane przez coraz większą ilość widzów. Jeśli zliczyć ich wszystkich, to rokrocznie jest to już znacznie więcej niż milion osób, na wszystkich kontynentach, z czego w Polsce ok. 70 – 80 tys.

Wystawa będzie czynna od 23 czerwca do 9 sierpnia w godzinach otwarcia OEM. Wstęp na wystawę jest płatny, ceny biletów:
– bilet normalny 3,00PLN,
– bilet ulgowy 2,00PLN

Serdecznie zapraszamy!

(Magurski Park Narodowy)

SŁOWA KLUCZOWE