Informacje

Nowy Glinik: W końcu doczekali się drogi

Na przecięcie wstęgi i oddanie drogi do użytku mieszkańcy wsi czekali od kilku lat. Fot. Damian Palar
Na przecięcie wstęgi i oddanie drogi do użytku mieszkańcy wsi czekali od kilku lat.
Fot. Damian Palar

Mieszkańcy Nowego Glinika w gminie Tarnowiec od wielu lat starali się o wyremontowanie fragmentu drogi powiatowej łączącej miejscowość z Glinikiem Polskim. Dzisiaj otrzymali w prezencie świeżo wyremontowany, prawie trzykilometrowy odcinek drogi. Teraz mieszkańcy będą mieli lepsze połączenie nie tylko z Tarnowcem, ale również Jasłem.

Droga z Nowego Glinika do Glinika Polskiego była w fatalnym stanie. Kierowcy, aby pokonać kilkusetmetrowy odcinek łączący obie miejscowości i nie uszkadzając podwozia, musieli jeździć na pierwszym biegu i wolnych obrotach silnika, a każdy przejazd kończył się w myjni samochodowej.

Wreszcie się doczekaliśmy i mamy tą drogę. – cieszy się Małgorzata Węgrzyn, mieszkanka Nowego Glinika.

Prace przy przebudowie drogi powiatowej ruszyły na dobre w 2005 roku. Przez cztery lata udało się wykonać 2 700 metrów nowej jezdni na łączną kwotę 1,2 mln złotych. Na tę kwotę złożyły się środki pochodzące z: Urzędu Gminy Tarnowiec (344 959 złotych), Starostwa Powiatowego w Jaśle (358 287 złotych) oraz pozyskanych na likwidację skutków klęsk żywiołowych (299 337 złotych).

Kolejny odcinek drogi będzie bezpieczniejszy. Na kilka czy kilkanaście lat nie będzie z nim większych problemów. Nie trzeba będzie wydawać na niego pieniędzy na remonty, a tak naprawdę będzie wygodniejszy dla mieszkańców. Będzie się mieszkańcom zarówno jednego, jak i drugiego Glinika i przejezdnym bezpieczniej jeździć, łatwiej dotrzeć do celu. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Zdaniem starosty, stan dróg w powiecie jasielskim sukcesywnie się poprawia. Pod zarządem powiatu jest prawie czterysta kilometrów dróg i osiemset kilometrów rowów. Za kadencji tego zarządu udało się wyremontować prawie sto kilometrów dróg powiatowych.

Mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski

Etapy realizacji przebudowy drogi powiatowej nr 1885 Nowy Glinik-Glinik Polski:

Rok 2005 – wykonano 200 metrów drogi znajdującej się na terenie wsi Nowy Glinik (koszt robót wyniósł 55 978 złotych)

Rok 2006 – wykonano 200 metrów drogi znajdującej się na terenie wsi Nowy Glinik (koszt robót wyniósł 61 468 złotych); wykonano 245 metrów drogi znajdującej się na terenie wsi Glinik Polski (koszt robót wyniósł 61 911 złotych)

Rok 2007 – wykonano 400 metrów drogi znajdującej się na terenie wsi Nowy Glinik (koszt robót wyniósł 189 319 złotych)

Rok 2008 – wykonano 50 metrów drogi wraz z przebudową skrzyżowania na terenie wsi Glinik Polski (koszt robót wyniósł 48 740 złotych); w Gliniku Polskim wykonano 920 metrów powierzchniowego utrwalenia (koszt robót wyniósł 192 141 złotych); we wsi Nowy Glinik wykonano 270 metrów nakładki bitumicznej (koszt robót wyniósł 118 071 złotych)

Rok 2009 – wykonano 415 metrów drogi znajdującej się na terenie wsi Nowy Glinik (koszt robót wyniósł 274 947 złotych)

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nowy Glinik: W końcu doczekali się drogi”

  1. Połowa drogi jest pokryta masą bitumiczną a druga połowa żwirkiem pokrytym lepikiem który już po pierwszej zimie się rozłaził (dziury wypadły w drodze). No ale porównując stan tej drogi z przed … to teraz prawie jak autostrada :) około 30 lat budowali te drogę do stanu obecnego 2.7 km :)