Informacje

Przełamywać stereotypy o Romach (foto)

W niedzielne słoneczne popołudnie mieszkańcy Jasła poznawali kulturę romską. Impreza pod hasłem „Romowie Wśród Nas” miała przełamywać stereotypy o tej mniejszości narodowej. Warto poznawać tradycje osób pochodzenia romskiego ze względu na to, że na co dzień pracują, uczą się i żyją pośród nas.

W II Dniu Kultury Romskiej ze swoimi pokazami wystąpili uczniowie jasielskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przedszkolaki. Wieczorem gościnnie wystąpił zespół Traden Roma, który w połączeniu z cygańską muzyką, zaprezentował tradycyjne tańce i barwnie zdobione stroje. Imprezie towarzyszyła również wystawa prac malarskich pochodzącej z Czarnej Góry romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas.

Pierwsi Romowie osiedlili się w Jaśle prawie pięćdziesiąt lat temu. Ich pierwszym schronieniem był wówczas namiot w pobliżu rzeki Jasiołki. Obecnie mieszka ich w mieście ponad 150. Są normalnymi obywatelami, jak każdy z nas. Pracują się, uczą i przede wszystkim walczą z wieloma negatywnymi stereotypami na swój temat. Poprzez organizację tego typu imprez, udaje się im to w wspaniały sposób zrealizować.

Dzisiejsze spotkanie „Romowie Wśród Nas” odbyło się dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Organizatorem imprezy był Urząd Miasta Jasła.

Pod patronatem medialnym portalu regionalnego terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Przełamywać stereotypy o Romach (foto)”