Informacje

Uczniowska brać zawładnęła miastem (foto)

Podczas uroczystej sesji Młodzieżowej Rady Powiatu Jasielskiego, uczniowie z jasielskich gimnazjów i szkół średnich otrzymali jednodniową władzę w całym powiecie jasielskim. Stosowne dokumenty przyzwalające na szaleństwo i zabawę zostały zaakceptowane przez włodarzy powiatu.

Dzisiejsze posiedzenie MRPJ w Starostwie Powiatowym miała podniosły charakter. Jej członkowie, na co dzień uczniowie jasielskich gimnazjów i szkół średnich, przybyli na uroczystość w strojach przypominających dawną epokę. W rolę starostów powiatowych wcielili się: Dorota Trygar (Gimnazjum nr 1) i Kacper Lawera (Gimnazjum nr 5). W obradach uczestniczyli również: Klaudia Siwak (ZS nr 2), Krzysztof Owsiak (ZSB), Michał Janas (ZS nr 1), Katarzyna Pater (I LO), Łukasz Warchoł (II LO), Mateusz Dolny (Gimnazjum nr 4), Natalia Woźniak (ZS nr 4), Aneta Libuszowska (Gimnazjum nr 2), Gabriela Gorgosz (Gimnazjum w Opaciu), Dominik Roś (ZSP w Kołaczycach), Aleksandra Gajda (ZS nr 3), Joanna Lula (ZS nr 2).

Po wygłoszeniu przez młodzież proponowanych postulatów i podjęcia stosownych do dzisiejszego dnia uchwał, wicestarosta jasielski Witold Lechowski wraz z wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu Zdzisławem Dubisem i Rafałem Papciakiem, symbolicznie przekazali młodzieży władzę nad powiatem. Stosownym dokumentem przypieczętowano zezwolenie na szaleństwo, zabawę i swawolę.

Na co dzień Młodzieżowa Rada Powiatu Jasielskiego obraduje w skromniejszym gronie, wśród których jest kilkanaście osób z terenu powiatu jasielskiego. Młodzież zajmuje się głównie sprawami, które ich dotyczą. Nie zawsze te sprawy wychodzą, ze względu na to, że działają w skali powiatu, a spotykają się w Jaśle. Wymaga to dużej pracy logistycznej ze strony opiekunów rady.

Myślę, że w miarę kolejnych kadencji ta idea wdrażania zasad demokracji wśród młodzieży szkolnej będzie przynosiła kolejne efekty, bo za kilka, kilkanaście lat członkowie rady będą być może radnymi, którzy będą za nas podejmować decyzje. A w ramach pracy w Młodzieżowej Radzie Powiatu nabierają doświadczenia, jak funkcjonuje demokracja, jak osiągnąć konsensus i porozumienie. – mówi Mariusz Świątek, opiekun MRPJ i kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Po uroczystej sesji, ulicami miasta przeszedł barwny korowód braci uczniowskiej, prowadzony przez Króla i Królową tegorocznej Żakinady (przedstawiciele Gimnazjum nr 2). W zabawie wzięła udział młodzież z: Gimnazjum Nr 1, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Miejskich Nr 3, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Nr 4, Zespołu Szkół Nr 3, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 1 w Jaśle, a także z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach i Gimnazjum Nr 5 w Jaśle.

Na Ogródku Jordanowskim wicestarosta jasielski Witold Lechowski przekazał młodzieży symboliczny klucz do bram powiatu jasielskiego. Potem sceną zawładnęli młodzi ludzie.

Szkoły prezentowały swoje dowcipne programy. Grały dla nas zespoły rockowe z „chemika”, z „pierwszego” liceum. Na finał zagrał dla nas wspaniały koncert jasielski zespół EveryNight. – mówi Agnieszka Kuczała z Młodzieżowego Domu Kultury.

Odbyły się również wybory Miss i Mistera Żakinady 2009.

Organizatorem Żakinady 2009 był Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. Honorowy patronat nad imprezą sprawował starosta jasielski Adam Kmiecik. Natomiast swoim patronatem medialnym wydarzenie to objęły redakcje: TVJ Telewizji Jasło oraz portalu regionalnego terazJaslo.pl.

SERWIS FOTO:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Uczniowska brać zawładnęła miastem (foto)”

  1. Staroście Kmiecikowi znów nie pozwolili przyjść na imprezę? ;-) Drugie pytanie to: Witold Lechowski prowadzi, czy jest prowadzony? Powinny być zdjęcia zapachowe ;-))))))), a może zdrowiej jest, jak jest.