Informacje

Kołaczyce otrzymały prawa miejskie!

Rada Ministrów podjęła dzisiaj decyzję o przywróceniu miejscowości Kołaczyce praw miejskich. Po 75 latach na mapę powiatu jasielskiego powraca miasto położone na prawym brzegu rzeki Wisłoki.

Starania o przywrócenie praw miejskich Kołaczycom rozpoczęły się w styczniu br. Samorząd musiał spełniać szereg uwarunkowań przestrzenno-urbanistycznych (zabudowa nadająca miejski charakter miejscowości), demograficznych i społecznych. Zarówno mieszkańcy miejscowości, jak i pozostałej części gminy w przeprowadzonych konsultacjach opowiedzieli się za nadaniem miejscowości Kołaczyce statusu miasta.

Od 1 stycznia 2010 roku Małgorzata Salacha będzie burmistrzem miasta Kołaczyce. Fot. Daniel Baron / terazJaslo.pl
Od 1 stycznia 2010 roku Małgorzata Salacha będzie burmistrzem miasta Kołaczyce.
Fot. Daniel Baron / terazJaslo.pl

Myśmy występowali o przywrócenie praw miejskich, a nie nadanie. Kołaczyce mogą się poszczycić tak starą historią i tradycją, że mamy typową zabudowę miasteczka średniowiecznego. Można to naocznie zobaczyć. Należało się to tym najstarszym mieszkańcom, którzy się kiedyś urodzili w mieście i doczekali się miasta. To mnie bardzo cieszy ze względu na nich. – mówi Małgorzata Salacha, wójt gminy Kołaczyce.

Przywrócenie praw miejskich otwiera nowe możliwości dla Kołaczyc. Miejscowy samorząd będzie mógł starać się o dodatkowe środki unijne na rozwój miasta. Ponadto dzięki tzw. ustawie o odrolnieniu gruntów spowoduje uatrakcyjnienie terenów dla potencjalnych inwestorów, a indywidualnym mieszkańcom obniży koszty budowy.

Nowy punkt na mapie powiatu

Kołaczyce będą ważnym punktem na mapie rozwoju powiatu jasielskiego ze względu na bliskie położenie od siedziby powiatu w Jaśle oraz usytuowanie wzdłuż drogi krajowej nr 73.

Jestem zadowolony z tego, że Kołaczyce będą miastem. Obok Jasła będzie jeszcze jedno miasto w powiecie, co prawda nie na tą skalę, ale jednak miasto. Dla mnie osobiście to nie to, czy będzie nazywało się miastem jest ważne, tylko charakter. A to zależy już od mieszkańców. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Pani wójt cieszy się, że to za jej kadencji udało się przywrócić Kołaczycom status miasta i jednocześnie podkreśla, że będzie dalej pracowała na rzecz całej społeczności gminnej.

Jeśli ktoś coś robi to chciałby mieć jakąś satysfakcję. Natomiast cieszę się, ponieważ sama jestem mieszkankom miejscowości Kołaczyce. Już dziewiętnaście lat tu mieszkam, pokochałam tą miejscowość i chciałabym dla niej jak najlepiej, jak dla wszystkich miejscowości w mojej gminie. – dodaje Małgorzata Salacha.

Kołaczyce zostaną oficjalnie miastem z dniem 1 stycznia 2010 roku. Nowe miasto będzie miało powierzchnię 715,05 hektara. Rada Ministrów podjęła również uchwałę w sprawie nadania statusu miasta w województwie podkarpackim miejscowości Przecław w powiecie mieleckim.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Kołaczyce otrzymały prawa miejskie!”

  1. cześć „Czytelnik” Cię znalazłem odezwij się skąd jesteś jasnowidzem na ul.Baczyńskiego – pozdrawiam.
    A Kołaczyce nie powinny mieć praw Miejskich znam tam ludzi, Którzy nie zasługują, innych przepraszam.

  2. Kołaczyce mają nie tylko średniowieczną zabudowę – ha ha ale co gorsza średniowieczne zarządzanie

  3. Czyli w Kołaczycach będzie Urząd Miasta… No,no,no……. I Straż Miejska a nie gminna… O la la….