Informacje

Nie będzie w tym roku przebudowy Jasielskiego Domu Kultury!

Miasto Jasło nie otrzyma dofinansowania projektu rozbudowy i modernizacji Jasielskiego Domu Kultury. Pieniądze miały pochodzić z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja. Z unijnej kasy mieliśmy otrzymać bagatela, jedenaście milionów złotych! Tak więc ambitne plany dotyczące przebudowy placówki trzeba odsunąć o kolejne kilka miesięcy.

Dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Krystyna Kasprzyk jest zawiedziona, że przebudowa budynku odłoży się w czasie o kolejne kilka miesięcy. Fot. Daniel Baron
Dyrektor Jasielskiego Domu Kultury jest
zawiedziona, że przebudowa budynku odłoży się
w czasie o kolejne kilka miesięcy.
Fot. terazJaslo.pl / Daniel Baron

Bardzo żałuję, że projekt, który składaliśmy na rozbudowę i modernizację domu kultury, nie przeszedł. Ale jak wiele wniosków, jest szansa na kolejną aplikację. Jak tylko się taka możliwość otworzy i będzie nabór na rozbudowę domów kultury czy na poprawę warunków lokalowych domów kultury, na pewno taki projekt ponownie złożymy. – mówi ze smutkiem Krystyna Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Projekt złożony przez miasto obejmował przede wszystkim rozbudowę i modernizację Jasielskiego Domu Kultury, łącznie z przebudową sali widowiskowej, która w chwili obecnej nie spełnia norm bezpieczeństwa. Jeszcze większym problemem jest fakt, że na zewnątrz budynek jako siedziba poważnej placówki kulturalnej wygląda okazale, jednak w środku ma zbyt mało pomieszczeń, aby tą działalność prowadzić.

W obecnym budynku nie ma tak naprawdę sali do zajęć teatralnych, nie ma sali tanecznej z prawdziwego zdarzenia, nie ma studia nagrań, nie ma sali klubowej, sali konferencyjnej. Jedyną salą, którą w tej chwili wykorzystujemy na wszelkie formy działalności merytorycznej, pracy instruktorów z dziećmi i młodzieżą, jest sala taneczna, która w 2007 roku została po kilku latach niebytu ponownie przywrócona do stanu używalności. – podkreśla pani dyrektor.

Modernizacja obejmowałaby nie tylko stworzenie nowych sal potrzebnych do prowadzenia zajęć kulturalnych. Przy okazji wymieniona zostałaby cała instalacja centralnego ogrzewania, elektryczna i wodno-kanalizacyjna, czy też wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Cały budynek łącznie z dachem miałby zostać poddany termomodernizacji. To wpłynęłoby nie tylko na poprawę estetyki obiektu, ale również zmniejszyłoby rachunki za energię.

Dyrektor placówki podkreśla, że potrzeba rozbudowy budynku domu kultury jest pilna i niezbędna. Pod uwagę brane było również położenie w centrum miasta. W bardzo zasadniczym stopniu plany modernizacyjne budynku warunkował brak możliwości jego przesunięcia, ze względu na otaczające go wokół ulice.

W Krośnie też długo czekali

Krystyna Kasprzyk przypomina, że w sąsiednim Krośnie też długo czekali na przebudowę domu kultury. Projekt Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza czekał na swoją realizację kilka lat i był przygotowywany jeszcze wtedy, gdy w Krośnie była siedziba województwa.

Mam nadzieję, że projekt jasielski będzie czekał na realizację znacznie krócej, chociażby dlatego, że teraz jest możliwość uzyskiwania dofinansowania z funduszy unijnych. Dom kultury przy udziale głównego beneficjenta, czyli miasta Jasła, taki projekt składał czyli wykorzystał tę szansę. Nawet gdybyśmy mieli czekać, na pewno zrobiliśmy pierwszy i najważniejszy krok. – podkreśla Krystyna Kasprzyk.

Będziemy się starać w kolejnym naborze

Projekt rozbudowy i modernizacji Jasielskiego Domu Kultury miał być realizowany w ramach współpracy transgranicznej Polska-Słowacja. Naszym partnerem po stronie słowackiej był Dom Kultury w Liptowskim Mikulasu.

Projekt uzyskał pozytywną opinię, natomiast nie znalazł się na liście do dofinansowania. Mamy taką informację, że był dobrze napisany. Wprowadzimy drobne korekty i myślę, że będziemy składać ponownie. Brakło nam trochę punktów za brak dotychczasowej współpracy pomiędzy jednostkami. – informuje Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Jasła.

Takich wniosków jak ten jasielski, było złożonych kilkadziesiąt. Pomimo tego, że nasz nie otrzymał dofinansowania to uzyskał pozytywną ocenę, a to dobrze rokuje na przyszłość. Projekt po drobnych poprawkach, będzie mógł być ponownie złożony w przyszłym naborze wniosków o dofinansowanie rozbudowy i modernizacji domów kultury. A taka szansa otworzy się prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Mówi Krystyna Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

2 Comments

Back to top button