Informacje

Nowe autobusy na testach w jasielskim ZMKS-ie

Jeżeli w budżecie miasta znajdzie się odpowiednia kwota, to być może jeszcze w tym roku jasielski Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej otrzyma nowy autobus. Póki co na miejskich liniach testowane były dwa nowe autobusy produkcji polskiej i ukraińskiej. Oba pojazdy spodobały się mieszkańcom miasta, którzy do tej pory przewożeni są mocno wyeksploatowanymi autobusami.

Władzom miasta bardziej spodobał się autobus marki Autosan A0808MN Sancity, który był testowany na początku lipca br. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Władzom miasta bardziej spodobał się autobus marki Autosan A0808MN Sancity, który był testowany na początku lipca br.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Na początku lipca do Jasła sprowadzono niskopodłogowy autobus marki Autosan A0808MN Sancity, przystosowany do jazdy tylko w komunikacji miejskiej. Natomiast kilka dni temu do dyspozycji MKS-u był miejski autobus marki Bogdan, produkowany na Ukrainie. Oba pojazdy wypadły w testach pomyślnie, jednak władzom miasta przypadł do gustu ten pierwszy, produkowany w sanockiej fabryce.

Jest to pierwsza seria takich autobusów, które oni produkują. Oglądaliśmy i jeden, i drugi. Myślę, że nie ma się co cofać do tych ukraińskich dlatego, że one z pozoru są ładne i dobre w eksploatacji. To jest nowy autobus, a gdyśmy się mu dokładnie przyglądnęli to widać rdzę. Myślę, że lepiej by było, gdybyśmy poszli w kierunku tych autobusów nowszych. Zastanawiamy się. Ja bym była zwolenniczką, żeby przynajmniej jeden autobus tego typu na rok kupić. – mówi Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Autobus marki Autosan ma 20 miejsc siedzących i 40 stojących. Wyposażony jest we wszystkie najnowsze systemy poprawiające komfort jazdy i sprzyjające bezpieczeństwu przewożonych pasażerów. Dostosowany jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z kolei autobus Bogdan może pomieścić 43 pasażerów, w tym 22 na miejscach siedzących. Pojazd jest wyposażony w dwoje jednoskrzydłowych drzwi.

Koszty zakupu nowego autobusu w przypadku Autosanu wynoszą w granicach 550 tysięcy złotych, natomiast nowy ukraiński model kosztowałby 130 tysięcy złotych.

Burmistrz Jasła ma nadzieję, że po zakupie uda się namówić samorządy pobliskich gmin do wsparcia finansowego Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej, który mógłby przewozić pasażerów na liniach podmiejskich.

Można by go puścić na miasto Jasło, żeby krążył. Jeżeli naszym mieszkańcom zapewnimy dojazd takim porządnym autobusem, może wtedy gminy też się zastanowią i zaczną inwestować też w MKS-y, które by po innych gminach kursowały. Najpierw zadbajmy o naszych mieszkańców, bo to z ich podatków kupowalibyśmy ten autobus. Zobaczymy jeszcze jak nam będzie budżet spływał, bo to też sprawa dochodów w tym kryzysie. – zaznacza Maria Kurowska.

Patrząc na autobus polskiego producenta wypada mieć nadzieję, że znajdzie on uznanie w oczach radnych miejskich, którzy przeznaczą odpowiednie środki na zakup nowego pojazdu. W porównaniu z obecnie jeżdżącymi pojazdami komunikacji miejskiej, Autosan to całkiem inna epoka motoryzacyjna.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Nowe autobusy na testach w jasielskim ZMKS-ie”

  1. co za bzdury… Burmistrz Jasła ma nadzieję, że po zakupie uda się namówić samorządy pobliskich gmin do wsparcia finansowego Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej… gmyny mają dość wydatków… a gdzie te drogi po których mają te autobusy jeździć !