Informacje

Park rekreacji w Foluszu już dostępny dla turystów

Park Rekreacji w Foluszu. Fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle
Park Rekreacji w Foluszu.
Fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle

Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu jest już dostępny dla odwiedzających. Na ponad dwóch hektarach terenu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego, przygotowano dla turystów ścieżki edukacyjno-przyrodnicze oraz miejsce aktywnego wypoczynku.

To dobra wiadomość dla tych, którzy mają ochotę w niewielkiej odległości od Jasła wypocząć, przy okazji podziwiając piękno beskidzkiej przyrody. Poznanie unikalnych gatunków roślin umożliwia stworzona w tym miejscu ścieżka edukacyjna z rozstawionymi wzdłuż tabliczkami informacyjnymi. Urokowi dodaje również odsłonięty podczas prac fragment potoku Kłopotnica, który w tej części parku był niewidoczny.

Mieszkańcy powiatu i nie tylko powiatu mogą korzystać z tego parku. Szczególnie zapraszam matki z małymi dziećmi na plac zabaw, jak również zapraszam młodzież, która może zapoznać się z roślinnością polskich Karpat. Ta roślinność jest tam opisana. Nie wszystkie jeszcze gatunki są na miejscu. Wystąpiliśmy o zgodę na przeniesienie części roślin do tego parku z innej części naszego lasu powiatowego. Wtedy te tabliczki będą odzwierciedlać pełną informację. – mówi Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle.

Przy okazji powstał tu również plac zabaw dla najmłodszych dzieci, a dla dorosłych przygotowano miejsce do grillowania. Są także ławeczki, gdzie można na chwilę przysiąść. Jednak to nie wszystkie atrakcje, które przewidziano do budowy w tym miejscu.

Mianowicie chcemy wykonać jeszcze szalety i umywalnie. Chcemy wykonać scenę na mały amfiteatr. Jest tam stary amfiteatr, który wymaga nakładów i wykonania sceny. Niemniej, można spacerować po tym parku, można w części przeznaczonej na rekreację wypoczywać i grillować. Można korzystać z urządzeń zabawowych. W tej chwili można tam przyjemnie i bezpiecznie spędzać czas. – podkreśla Adam Pawluś.

Po zakończeniu okresu lęgowego ptaków, ma także powstać boisko do piłki siatkowej. Autorem całej koncepcji Parku jest architekt Ruben Bardanaszwili.

Prace przy porządkowaniu terenu nielegalnego wysypiska śmieci, na którym powstał ten park, były możliwe dzięki środkom finansowym pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (50 tysięcy złotych). W pracach nieodpłatnie pomagali uczniowie Zespołu Szkół w Trzcinicy, Zespołu Szkół w Nowym Żmigrodzie oraz Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle.

Pragnę podziękować szczególnie nauczycielom i młodzieży ze szkół, którzy włączyli się w pomoc w zagospodarowaniu tego parku. Przy skromnych środkach finansowych, jakie mieliśmy w tym roku na ten park, gdyby nie pomoc szkół nie bylibyśmy w stanie oddać tego parku do użytku. – dodaje Pawluś.

Park Rekreacji i Edukacji Ekologicznej jest położony obok Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Administruje nim Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

Wybierając się do Folusza, warto zwiedzić również okolice Magurskiego Parku Narodowego wraz z położonymi niedaleko Diablim Kamieniem i Wodospadem Magurskim. Do wszystkich tych miejsc prowadzą szlaki turystyczne wyznaczone przez znakarzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Mówi Adam Pawluś, etatowy członek Zarządu Powiatu

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE