Informacje

Samorząd powiatowy apeluje o modernizację kolei

Radni powiatowi przyjęli dzisiaj apel dotyczący inwestycji polegającej na modernizacji linii kolejowej Rzeszów – Jasło – Zagórz. To magistrala o znaczeniu nie tylko gospodarczym, ale przede wszystkim społecznym, ponieważ łączy nasz region ze stolicą województwa i dalej kieruje się w kierunku Bieszczad.

Ulica Węzeł w Jaśle niegdyś był ważnym punktem na kolejowej mapie Polski. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Węzeł w Jaśle niegdyś był ważnym punktem na kolejowej mapie Polski.
Fot. Damian Palar / terazJaslo.pl

Rada wystosowała apel do władz państwowych i wojewódzkich z prośbą o przyspieszenie tej inwestycji, która pozwoliłaby na rozwój gospodarczy wokół miejscowości, przez które przebiega magistrala kolejowa. W piśmie podkreślili, że modernizacja pozwoliłaby na skrócenie czasu przewozu ludzi do ważnych ośrodków miejskich, jak chociażby Rzeszów czy Krosno.

Linia kolejowa jest bardzo ważnym elementem przemysłu, gospodarki powiatu jasielskiego. My widzimy, że z roku na rok coraz gorszy jest jej stan. Przewozy osobowe praktycznie już nie istnieją. Więc jeżeli byśmy poprawili sprawność tej linii, czyli najprościej mówiąc szybkość przejazdu, to jest szansa, że mieszkańcy Jasła znów będą chcieli jeździć linią kolejową np. do Rzeszowa pod warunkiem, że ten przejazd będzie trwał nie dłużej niż godzinę. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Samorządowcy podkreślają również, że Jasło jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i mogłoby skorzystać z nowoczesnej magistrali kolejowej na przewozach towarowych. Jest też odzew ze strony przedsiębiorców, którzy chętnie zlokalizowałyby swoje firmy przy linii kolejowej.

Byłaby szansa na utworzenie takich korytarzy międzynarodowych, ponieważ kierunek na Zagórz to kierunek na Słowację i Ukrainę, drugi kierunek na Rzeszów, później na Medykę. Jest szansa, aby część towarów zacząć przewozić koleją, jednakże nie jest to możliwe bez modernizacji tej linii, stąd nasz apel. – dodaje starosta.

Pismo w tej sprawie trafi do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Parlamentarzystów Województwa Podkarpackiego. Podobny apel wystosowała w poniedziałek Rada Miejska Jasła.

Podczas dzisiejszych obrad XXXV Sesji Rady Powiatu Jasielskiego, radni podjęli również uchwały m.in. w sprawach:
– udzielenia pomocy finansowej na rzecz powiatu ropczycko-sędziszowskiego z przeznaczeniem na remonty infrastruktury drogowej (w wysokości 10 tysięcy złotych),
– udzielenia pomocy finansowej dla Samorządu Województwa Podkarpackiego z przeznaczeniem na realizację zadania pod nazwą „Skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy – atrakcją turystyczną regionu” (w wysokości 50 tysięcy złotych),
– zmiany budżetu powiatu na rok 2009,
– przystąpienia do wspólnej realizacji projektu pod nazwą „ISO 9001 w administracji samorządowej Polski Wschodniej”,
– wyrażenia zgody na nabycie na rzecz Powiatu Jasielskiego prawa własności nieruchomości położonej w miejscowości Osobnica, Gmina Jasło,
– wyrażenia zgody na nabycie na rzecz Powiatu Jasielskiego prawa własności nieruchomości położonych w Święcanach.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Samorząd powiatowy apeluje o modernizację kolei”

  1. Należy i to jak najszybciej zabrać się za modernizację na XXL, zlekceważyła „Władza” kolej, i wpuścili Byki, wagony = (Tiry) pod nasze koła, wiele osób by wolało jeżdzić PKP gdyby było szybsze i trafiło w wymagany czsa dojazdu! jak to było dawniej, od koleji w sposób celowy odstrzszyły „władze” przez zmianę nikomu nie pasujacych dojazdów, póżniej zabrali się za liczenie pasażerów „kpina” pustki więc skasować linię, nieefektywna?
    Tiry na szyny, drogą lżej.