Informacje

Wizyta jasielskiej delegacji w Truskawcu

Fot. UMJ
Fot. UMJ

W dniach 24-25 lipca br. delegacja miasta Jasła gościła w Truskawcu, ukraińskim mieście partnerskim Jasła, malowniczo położonym u stóp gór Gorgany. Celem wizyty było podtrzymanie partnerskiej współpracy polsko – ukraińskiej obu miast.

Truskawiec to przede wszystkim miejscowość uzdrowiskowa, wolna od przemysłowych zanieczyszczeń, z obfitymi, leczniczymi źródłami „Naftusi”. Obecnie miejsce to staje się coraz bardziej atrakcyjnym kurortem i to nie tylko o znaczeniu lokalnym, ale także światowym. Jest to najbardziej sprzyjające człowiekowi miasteczko w całej Ukrainie, a od dwóch lat szczyci się oficjalnym nadaniem tego tytułu. Przybywa tu wciąż nowych sanatoryjnych obiektów, a kuracjusze znajdują kompleksową, profesjonalną opiekę medyczną. Oleg Błażowski opowiadając o tym przemiłym miasteczku uzdrowiskowym z dumą podkreśla, że infrastruktura z roku na rok poprawia się i warto dbać o odwiedzających Truskawiec.

Ważną postacią miasta jest prof. Vladimir Kozavkin. To wyjątkowa osobowość o wielkiej charyzmie, dyrektor Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacyjnej, przeznaczonej dla dzieci, młodzieży i dorosłych do lat 30. Dyrektor Kozavkin sam oprowadzał delegację z Jasła po klinice, a w gabinecie dzielił się swoimi refleksjami na temat przyszłości współpracy polsko-ukraińskiej. Klinika przyjmuje rocznie ponad 17 tys. pacjentów z całego świata. Jest bardzo nowoczesna i wysoce skuteczna z pełną dbałością o komfort psychiczny pacjenta. W wyposażeniu zastosowano antyalergiczne materiały np. brzozę czy len a przybywających pacjentów witają witrażowe secesyjne motywy kwiatowe symbolizujące witalność i życie np. wiosenne przebiśniegi, fiołki, które są również elementem terapii artystycznej. Dla ludzi różnej religii bardzo ważne jest np. menu. Klinika jest przygotowana na przyjęcie także ortodoksyjnych pacjentów, którzy zastrzegają sobie, czego nie wolno im podawać w posiłkach. Kto trafia do Truskawca, powracać tam chce znów. Władze dbają również o duchowy wymiar miasta, dlatego wciąż odbudowywane są kościoły i miejsca kultu. Dzięki ofiarności w dużej części polskich turystów, znalazły się środki na odbudowę kościoła p. w. Wniebowzięcia NMP z przepięknym obrazem w ołtarzu głównym.

Delegację miasta Jasła z Burmistrz Marią Kurowską, v-ce przewodniczącym Rady Miejskiej Henrykiem Rakiem oraz radnym Leszkiem Znamirowskim ciepło i serdecznie podjął w Urzędzie Miasta Truskawca Wiktor Marczenko (tymczasowo p.o. Mera miasta) i Oleg Błażowski – pełnomocnik Mera do kontaktów międzynarodowych. Podczas wizyty jasielska delegacja mogła zapoznać się z formami zarządzania przez władze Truskawca i podzielić się własnymi doświadczeniami, wymieniając poglądy na temat rozwoju gospodarczości, propagowania kultury, a także sposobu promocji. Wizyta władz Miasta Jasła w Truskawcu z pewnością przysłuży się do podtrzymania i zacieśniania dobrosąsiedzkich kontaktów, których dotychczasowe efekty to szeroka współpraca w dziedzinie kultury i sportu, wzajemne wizyty młodzieżowych zespołów muzycznych oraz drużyn sportowych. Burmistrz Jasła Maria Kurowska wraz z przedstawicielami władz Truskawca zgonie podzielają opinię, że dla obopólnych korzyści miast Jasła i Truskawca, wskazana jest współpraca również w innych niż dotychczas, nowych dziedzinach.

(UMJ)

One Comment

  1. Truskawiec to najmodniejszy kurort Polski, bycie tu było na topie, na szczescie wladza radziecka a teraz ukrainska wciaz dba o ten osrodek, polecam wyjazdy lecznicze, tanio, profesjonalnie, no i sentymenatlnie, tam wciaz czuc Polske w starych domach, drzewach, mowie… echchch..

Back to top button