Informacje

Władze miasta podjęły walkę z plagą komarów

Po lipcowych ulewach na większości jasielskich osiedli pojawiła się plaga komarów. Dlatego władze miasta podjęły walkę z tymi nieprzyjemnymi owadami. Nie żałowały kilku tysięcy złotych na wynajęcie specjalistycznej firmy zajmującej się odkomarzaniem. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli znów spokojnie wychodzić wieczorami na spacery czy spotykać się przy grillu.

Problem z komarami pojawia się zwykle po ulewnych deszczach. Dlatego jasielski magistrat stara się zwykle na początku lata likwidować ten problem. Do zwalczania owadów wynajęto firmę, która za pomocą specjalistycznych urządzeń rozpyla środki owadobójcze. Kwarantannie zostały poddane szczególnie te osiedla, na których pojawiły się siedliska komarów.

Zabieg polega na zamgławianiu przestrzennym, odpowiednimi urządzeniami przestrzeni, gdzie komary rozwijają się. Zmierzamy ku ograniczeniu ilości owadów na danych terenach. Nie jest to zabieg niwelujący do końca, ale jest to zabieg skutecznie zmniejszający populację. – mówi Krzysztof Grzebyk, właściciel firmy In-Pest Control przeprowadzającej zabieg.

Odkomarzanie
Odkomarzanie za pomocą specjalnej dmuchawy do rozpylania środków owadobójczych.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Rozpylany środek nie zagraża bezpośrednio człowiekowi, ale może podrażniać drogi oddechowe. Dlatego przed akcją pojawiły się specjalne komunikaty Urzędu Miasta

Zabieg jest na terenach otwartych, dlatego nie jest to szkodliwe długotrwale. Przenosi się wraz z podmuchem, więc ustala się, że około dwóch, trzech godzin później jest możliwe przebywanie na danym terenie. Oczywiście należy unikać tych miejsc, zostać w domu, zamknąć okna. Chociaż nie jest to przeprowadzany zabieg przy domach, czy innych miejscach zamieszkania. – zaznacza Grzebyk.

Odkomarzanie
Walkę z komarami prowadzono także ze specjalnego samochodu.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Zabieg jest tym bardziej skuteczny, im większa powierzchnia jest poddana zamgławianiu. Jak podkreśla nasz ekspert, preparaty działają przez dłuższy czas. Działania mające na celu skuteczne pozbycie się niechcianych komarów przeprowadzane są w wieczornych porach, aby stosowane środki chemiczne w jak najmniejszym stopniu szkodziły innym pożytecznym owadom.

Aktywność komarów wieczorem wzrasta. Dlatego to połączenie odpowiednich preparatów, które są atestowane oraz sposób wybierania metody i czasu wykonywania do końca nie zniweluje strat, ale skutecznie wybiórczo zadziała. – dodaje nasz ekspert.

Dwudniowy zabieg został przeprowadzony na terenach popowodziowych na osiedlach: Sobniów, Krajowice, Niegłowice, Hankówka, Górka Klasztorna, Mickiewicza, Gądki oraz Rafineria.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Władze miasta podjęły walkę z plagą komarów”

  1. Jak widać na zdięciu najbardziej dbano o odkomarzanie przed posesją pana radnego Dziedzica reszta to pryszcz!!!!