Informacje

Krempna: Wystawa z okazji roku jubileuszowego Włodzimierza Puchalskiego

Włodzimierz Puchalski. Fot. INTERNET
Włodzimierz Puchalski.
Fot. INTERNET

W 2009 roku obchodzimy 100 rocznice urodzin oraz 30 rocznicę śmierci Włodzimierza Puchalskiego. Ten znany i ceniony fotograf przez kilkadziesiąt lat pokazywał piękno polskiej przyrody na zdjęciach i taśmach filmowych.

Przedstawiał on najrzadsze oraz ginące gatunki zwierząt, m.in. tchórza stepowego, żurawia zwyczajnego i dropia. Swoją twórczością popularyzował ideę ochrony przyrody. Poświęcenie jakie włożył w swoją pracę sprawiło, że obecnie nazywany jest ojcem filmów i zdjęć przyrodniczych w Polsce. Prace Puchalskiego niejednokrotnie wygrywały w konkursach organizowanych w całej Europie. Największe uznanie zdobyły na wystawach w Paryżu i Kairze. W 1948 r. dostał za nie wyróżnienie na paryskim Salonie Narodowym, a rok później złoty medal na III Międzynarodowej Wystawie Sztuki Fotograficznej w Kairze. Wyjątkowe prace fotografa spowodowały zmianę regulaminu konkursu. W Kairze przyznano Puchalskiemu nagrodę poza konkursem by w ten sposób umożliwić innym wystawcom ubieganie się o podium

Dorobek życia Włodzimierza Puchalskiego znajduje się w Muzeum Niepołomickim, gdzie jest eksponowane ponad 100 tysięcy negatywów i fotogramy. Oprócz tego można zobaczyć oryginalny sprzęt, którym się posługiwał Puchalski oraz slajdy, rzeczy osobiste i nagrody.

Prezentowana w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN w Krempnej wystawa to fotografia przedwojenna złożona z 50 prac. Są one czarno – białe, co jest cechą charakterystyczną dla twórczości Puchalskiego. Ukazuje ona dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku oraz ciekawe ujęcia krajobrazu Polski.

Wystawa będzie czynna do 15 września, wstęp bezpłatny.

(Magurski Park Narodowy)

SŁOWA KLUCZOWE