Kultura | rozrywka | edukacja

W jasielskim muzeum można zapoznać się z historią II wojny światowej

Muzeum Regionalne w Jaśle przygotowało okolicznościową wystawę poświęconą 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ekspozycja otwarta uroczyście w dniu dzisiejszym ma na celu upamiętnienie wydarzeń tragicznego września 1939 roku. Zgromadzone pamiątki historyczne przypominają również o bohaterskich postaciach, które walczyły na polu bitwy o wolność naszej Ojczyzny.

Na wystawie można obejrzeć broń, mundury i elementy wyposażenia żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1939 – 1945 na tle umundurowania i uzbrojenia najeźdźców z września 1939 roku. Ekspozycję uzupełniają archiwalne dokumenty i fotografie, odznaki i odznaczenia z tamtego okresu, dodatkowo uzupełnione biogramami uczestników września 1939 roku.

To wszystko próbuje wprowadzić młodych ludzi w klimat tamtych czasów. Do tego chcemy przybliżyć postacie konkretnych ludzi, związanych z tym środowiskiem. Mamy tutaj biogramy i fotografie Jaślan, mieszkańców powiatu jasielskiego, którzy brali udział w Kampanii Wrześniowej. Część eksponatów to są nasze zbiory. Natomiast tak, jak przy każdej wystawie tematycznej posiłkujemy się kolekcjonerami, zbieraczami, pasjonatami, jak również sięgamy do archiwów rodzinnych, które kryją czasami bardzo ciekawe fotografie czy dokumenty świadczące o ludziach, którzy wtedy żyli i wtedy działali. – powiedział Mariusz Świątek, kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Wystawę można oglądać do 31 października br.

Mówi Mariusz Świątek, Muzeum Regionalne w Jaśle (posłuchaj)

SERWIS FOTO:

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE